טור מול VPN: באיזה עליכם להשתמש?

יותר ויותר אנשים חושבים ומדברים על פרטיות מקוונת. טור ו- VPN הם שניים מכלי הפרטיות המקוונים החזקים ביותר שקיימים כיום. במובנים מסוימים הם דומים זה לזה. אבל יש להם גם כמה הבדלים מרכזיים שהופכים אותם לשימושיים במצבים שונים.


במאמר זה נסקור את השימוש ב- Tor לעומת השימוש ב- VPN. נבדוק תחילה כיצד כל אחד עובד, מה שיאפשר לנו לראות את חוזקותיו וחולשותיהם היחסיות. לאחר מכן, נדון במקרי שימוש ספציפיים כדי לקבוע מתי תרצה להשתמש באחד או אחר. לחץ על הסמלים למטה כדי לנווט לכל חלק, או המשך לקרוא לפירוט מעמיק של שני הכלים הללו.

 • מדוע לבחור VPN
 • למה לבחור בתור
 • פסק הדין הסופי של טור מול VPN

VPNs: סקירה כללית

VPN נגד טור

מה זה VPN?

רשת פרטית וירטואלית, או VPN, היא טכנולוגיה המגנה על פרטיותך בעת השימוש באינטרנט על ידי ניתוב החיבור שלך דרך שרת שמסתיר את כתובת ה- IP שלך ומצפינה את התקשורת המקוונת שלך..

כיצד פועלים VPN?

VPN מורכב מרשת שרתים, הממוקמת בדרך כלל במספר מדינות ברחבי העולם. כשאתה משתמש ב- VPN, מידע שנשלח מהמחשב שלך עובר דרך אחד משרתי ספק ה- VPN לפני שהוא עובר ליעד המקוון שלו, כגון חשבון הבנקאות המקוון שלך. באופן דומה, מידע שנשלח למחשב שלך מחוץ לרשת שלך עובר דרך שרת VPN לפני שהוא מגיע למכשיר שלך.

כיצד פועלים vpns - -

כתוצאה מכך אתה יכול לשלוח ולקבל נתונים מבלי לוותר על המיקום המקוון שלך. היעד המקוון יראה רק תנועה שמגיעה משרת VPN ולא מהמכשיר שלך או מהמיקום האמיתי. בנוסף, הודעות שנשלחות מהשרת מוצפנות, וחוסמות גישה לא רצויה מצדדים שלישיים.

יתרונות VPN

השימוש ב- VPN לשמירה על פרטיותך יש כמה יתרונות גדולים על פני שימוש בחיבור לא מוגן.

יתרונות VPNs

הצפנת הודעה מלאה
VPNs מצפין את כל ההודעות העוברות בין השרתים שלהם למחשב שלך. זה מונע מאף אחד (כמו ספק שירותי האינטרנט שלך) לרגל את הקשר שלך וליירט את הנתונים שלך. זה חשוב במיוחד במדינות עם צנזורה גבוהה או כשאתה שולח נתונים רגישים במיוחד.

מהירות
למרות שתעבורת האינטרנט שלך עוברת דרך תוכנת ההצפנה של ה- VPN והשרתים יכולים להאט מעט את חיבור האינטרנט שלך, זה רק בכמות קטנה. לשימוש יומיומי, כנראה שלא תבחין בהבדל.

קל להתקנה ושימוש
בעוד שהטכנולוגיה שגורמת לעבוד ב- VPN היא מסובכת, רובם קלים להתקנה ושימוש. בלחיצות בודדות, אשף ההתקנה יתקין את התוכנה ותצורה. האשף יכול להגדיר ש- VPN יפעל באופן אוטומטי כשאתה מפעיל את המחשב שלך כך שאתה תמיד מוגן.

תואם לרוב המכשירים
שירותי ה- VPN המובילים מספקים תוכנה העובדת על המכשירים הפופולריים ביותר. מחשבים עם מערכות הפעלה Windows או Mac או Linux? חשבון. טלפונים חכמים שמריצים אנדרואיד או iOS? חשבון. שירותים מסוימים אף מספקים תוכנה שיכולה להופיע בנתב הביתי או בסדרת התיבה.

חסרונות VPN

שימוש ב- VPN יכול לספק אבטחה טובה כנגד רוב סוגי המעקב. עם זאת, ישנן דרכים בהן ניתן לפגוע בפרטיותך כשאתה משתמש ב- VPN.

חסרונות VPNs

כישלונות בתוכנת VPN
כדי ששירות VPN יגן עליך, תוכנת ה- VPN במחשב שלך חייבת לעבוד כראוי. אם התוכנה קורסת מסיבה כלשהי, הודעות למחשב ומחוצה לו עשויות לנוע ללא מוצפנות ומחוצה לה לרשת ה- VPN. זה ישאיר אותם פגיעים לספק שירותי האינטרנט שלך או לכל מי שרוצה לרגל אחריהם.

כדי להגן מפני בעיה זו, VPN רבים כוללים מתג להרוג בתוכנה שלהם. מתג להרוג מוגדר כך שאם תוכנת ה- VPN נכשלת מכל סיבה שהיא המחשב שלך מנותק מהאינטרנט. אמנם איבוד הגישה לאינטרנט אינו נהדר, אך עדיף להשתמש באבטחה שה- VPN מעניק לך.

מדיניות רישום מגוונת
בזמן ששימוש ב- VPN מספק אבטחה מפני אנשים מבחוץ, עליכם לסמוך על ספק ה- VPN. כשאתה משתמש בתוכנה ובשרתים שלהם, הספק יודע הרבה מה אתה עושה באינטרנט ולאן אתה הולך.

מרבית שירותי ה- VPN מנהלים יומני סוגים שונים של פעילות המשתמשים שלהם. לפעמים השירותים שומרים על יומנים אלה לשימושם הפרטי, ולפעמים הם נאלצים לשמור על יומנים אלה על ידי ממשלתם. יומנים אלה כוללים:

 • יומני שימוש: רשומות של לאן אתה הולך ומה אתה עושה באופן מקוון כשאתה משתמש ב- VPN. ישנם VPNs המנהלים יומנים מפורטים של פעילויותיו של כל משתמש, בעוד שאחרים מצטברים את מידע השימוש באופן שמקשה או בלתי אפשרי לזהות משתמשים בודדים..
 • יומני חיבור: רשומות של מידע כגון כשאתה נכנס ל- VPN, כתובת ה- IP של המחשב שלך, שם המשתמש שלך ונתונים דומים. לא נורא כמו יומני שימוש, אך עדיין מידע רב שניתן להשתמש בהם נגדך.

אילו יומני שירות שומרים וכמה זמן הם שומרים עליהם קובע כמה סיכון זה עבורך. ספק VPN אחד עשוי למחוק מידע זה באופן מיידי. מידע אחר עשוי לרשום מידע זה למטרות תחזוקה ותמיכה, ואז למחוק אותו ברגע שתנתק. עדיין VPNs אחרים נדרשים על פי החוק לשמור מידע זה במשך ימים, שבועות ואף חודשים.

חלק משירותי ה- VPN מפרסמים כי אין להם יומני, מה שמאפשר לך את רמת האבטחה המרבית. עם זאת, עליכם להיות זהירים מול הספק שתבחרו; כמה VPNs טוענים שהם "אין יומן", אך למעשה שומרים ביומני חיבור מפורטים.

אם קיים יומן, יש פוטנציאל שסוכנות יכולה להשתמש במידע זה נגדך, ויש גבולות למה VPN יכול לעשות כדי להגן עליך. לא משנה כמה שירות פרטי VPN יכול להיות פרוטי, אם סוכן ממשלתי עם זימון זימון דורש את יומניו, הוא מחויב למסור אותם.

פוטנציאל להצפנה חלשה
כדי שהתקשורת בין המחשב שלך לשרת VPN תהיה בטוחה, ההצפנה המשמשת את שירות VPN חייבת להיות בלתי ניתנת לשבירה. זה נכון לגבי מיטבי ה- VPN הטובים ביותר, המשתמשים בתצפית הצפנה 256BIT בדרגה הצבאית (AES). עם זאת, כמה VPNs ברובד נמוך יותר משתמשים באלגוריתמי הצפנה חלשים יותר כמו PPTP ו- Blowfish, לכן תרצה לבחון היטב את ההצפנה שכל VPN משתמש בבחירת ספק..

למען ההגנה האולטימטיבית, אתה צריך דרך כלשהי כדי להפוך את עצמך לאנונימי. זו הסיבה שהם יצרו את טור.

טור: סקירה כללית

טור מול VPN

מה זה טור?

במבט ראשון, רשת Tor דומה ל- VPN. הודעות למחשב ומחוצה לו עוברות דרך רשת Tor במקום להתחבר ישירות למשאבים באינטרנט. אך כאשר VPNs מספקים פרטיות, טור מספק אנונימיות.

שירות VPN יכול למנוע מאנשים זרים לראות לאן אתה הולך ומה אתה עושה באינטרנט, אבל יש דרכים להביס את הפרטיות שהם נותנים לך. מטבעו, לשירות VPN יש גישה למידע אודותיך. עליכם לסמוך עליהם כדי להגן על המידע הזה.

כשאתה משתמש ברשת Tor אתה לא צריך לסמוך על אף אחד. העיצוב של טור הופך אותך לאנונימי כמעט כשאתה נכנס לרשת. אף ששום מערכת אינה מאופיינת במאה אחוזים, יהיה קשה למישהו לזהות אותך כשאתה משתמש ברשת Tor.

האם טור הוא VPN?

מכיוון שגם טור וגם VPNs מבצעים פונקציות דומות, אתם עשויים לתהות, "האם טור הוא באמת רק סוג ספציפי של VPN?" התשובה היא "לא". הנה הסיבה לכך:

VPN היא רשת שרתים המגנה על פרטיותך על ידי הצפנת ההודעות שלך והסתרת כתובת ה- IP שלך. ספק ה- VPN שלך שולט הן בתוכנת ה- VPN במחשב שלך והן בשרתים ברשת שלהם. עליכם לסמוך על שירות ה- VPN שלכם כדי להגן על פרטיותכם כאשר אתם משתמשים ברשת שלהם.

Tor היא רשת שרתים שאיתם אתה מתקשר באופן אנונימי. איש ארגון אינו שולט בתוכנת Tor במחשבך ובשרתים הפרטיים ברשת. אינך צריך לסמוך על מישהו שישתמש בביטחה בטור. כמו כל דבר אחר, העובדה שאתה לא צריך לסמוך על אף אחד כשאתה משתמש ב- Tor זה מה שמבדיל אותו מ- VPN.

איך עובד טור?

רשת Tor מתוכננת כך ששום שרת לא יוכל לדעת הן מי אתה ומה אתה עושה. הרשת מורכבת מאלפי שרתים עצמאיים המנוהלים על ידי מתנדבים ברחבי העולם. הנה מה שקורה כאשר המחשב שלך רוצה לשלוח הודעה באמצעות רשת Tor:

 1. תוכנה במחשב שלך (דפדפן Tor או תוכנית אחרת המאפשרת Tor) בוחר שלושה שרתי Tor באופן אקראי. התוכנה אז בונה מסלול בין שלושת השרתים האלה.
 2. התהליך מתחיל מהשרת שיצליח להתחבר לאינטרנט הציבורי (נקרא צא מצומת). תוכנת Tor במחשב שלך מצפין את ההודעה באופן שרק צומת היציאה יכולה לפענח.
 3. התוכנה אז חוזר על התהליך הזה עם השרת באמצע. עכשיו ה ההודעה מוצפנת פעמיים.
 4. התוכנה עושה את אותו הדבר עם השרת שכן תחילה קבל את ההודעה מהמחשב שלך (נקרא צומת צומת). עכשיו ההודעה היא מוצפן שלוש פעמים.
 5. לאחר ההודעה מוצפנת, תוכנת Tor במחשב שלך שולח את ההודעה המוצפנת לצומת המשמר. שרת זה מסיר את שכבת ההצפנה החיצונית ביותר. צומת המשמר לא יכול לקרוא את ההודעה המקורית מכיוון שישנם עדיין שתי שכבות של הצפנה. עם זאת, התוכנה כוללת את הכתובת של השרת הבא בנתיב כאשר היא מצפינה את ההודעה.
 6. צומת המשמר מעביר את ההודעה שרת באמצע הנתיב. שרת זה מסיר את שכבת ההצפנה השנייה. כמו המחשב הראשון, הוא עדיין לא יכול לקרוא את ההודעה מכיוון שיש שכבה נוספת של הצפנה. אולם הסרת שכבת ההצפנה הזו מספרת לו את הכתובת של צומת היציאה.
 7. השרת האמצעי שולח את ההודעה לצומת היציאה. צומת היציאה מסיר את שכבת ההצפנה הסופית. משמעות הדבר היא שצומת היציאה יכול לראות את ההודעה המקורית שלך. עם זאת, מכיוון שההודעה העבירה דרך השרתים האחרים בנתיב, צומת היציאה אינו יודע מי שלח את ההודעה..

איך טור עובד

זה המפתח להבנת טור אז בואו נראה מה כל שרת בנתיב יודע.

 • ה צומת צומת יכול לראות את כתובת ה- IP של המחשב שלך. אך היא לא יודעת מה ההודעה אומרת בגלל שכבות ההצפנה הנוספות. אז כל מה ש- Node Guard יודע הוא שהמחשב שלך שלח הודעה באמצעות Tor ושזה צריך העבר את ההודעה לשרת האמצעי.
 • ה שרת אמצעי יודע שההודעה הגיעה מצומת המשמר והיא צריכה להעביר את ההודעה לצומת היציאה. הוא לא יכול לקרוא את ההודעה מכיוון שיש נותרה שכבה אחת של הצפנה. השרת האמצעי אינו יודע מי שלח את ההודעה לצומת המשמר מכיוון שמידע זה לא מועבר דרך רשת Tor.
 • ה צא מצומת יודע מה ההודעה אומרת כי זה חייב מקלפים את שכבת ההצפנה הסופית לפני שההודעה יכולה לצאת לאינטרנט הציבורי. אבל זה לא יודע מאיפה ההודעה הגיעה במקור. כל מה שהוא יודע זה שהשרת האמצעי העביר את ההודעה.

אף אחד מהשרתים אינו יודע או יודע לדעת מהיכן הגיע ההודעה וגם מה כתוב. כך טור מספק אנונימיות.

ניתוב טור בצל לעומת הצפנת VPN

אופן העברת ההודעות בתוך הרשתות שלהם הוא הבדל מרכזי נוסף בין VPN ו- Tor.

כשאתה שולח הודעה עם VPN, ההודעה מוצפנת במחשב שלך ונשלחת לשרת ספציפי ברשת VPN. שם הוא מפוענח ומועבר ליעד הסופי. הודעות המגיעות למחשב שלך נשלחות לשרת VPN. שם הם מוצפנים ונשלחים למחשב שלך. תוכנת ה- VPN במחשב שלך מפענחת את ההודעה. לאחר יצירת חיבור VPN, אתה ממשיך להשתמש באותו שרת למשך הזמן.

טור משתמש בניתוב בצל, גישה מורכבת יותר. ניתוב בצל דורש שההודעה תעבור דרך לפחות שלושה שרתי Tor שנבחרו באופן אקראי לפני שהיא תישלח ליעדה הסופי. לפני שההודעה יוצאת מהמחשב שלך, תוכנת Tor מצפינה את ההודעה פעמים רבות. האפקט הוא לתת למסר שכבות הצפנה שיש לקלף, בדומה לשכבות של בצל.

כאשר ההודעה עוברת ברשת, כל שרת מפענח את אחת השכבות. כאשר השרת הסופי בנתיב מקלף את שכבת ההצפנה הסופית, הוא חושף את ההודעה המקורית שלך ומעביר אותה ליעדה מחוץ לרשת Tor..

כתוצאה מההצפנה והאופן בו שרתי Tor מעבירים הודעות זה לזה, אף אחד משלושת השרתים לא יכול לדעת גם מי שלח את ההודעה וגם מה כתוב בהודעה. זה הופך אותך לאנונימי ברשת. כדי להגן עוד יותר על שחקנים רעים המנסים לפרוץ את הרשת, תוכנת Tor במחשב שלך בוחרת בשרת חדש שישמש בערך כל 10 דקות.

יתרונות טור

השימוש בטור לחיבור לאינטרנט מציע מספר יתרונות על פני חיבור לא מוגן.

היתרונות של טור

קשה לסגור
מכיוון שהוא מורכב מאלפי שרתים הפזורים ברחבי העולם, קשה מאוד לסגור את טור. הרשת מופצת, לא מרוכזת. המשמעות היא שאין מטה, משרד ארגוני או שרת ראשי לתקוף.

מרבית שרתי ה- Tor מנוהלים על ידי תומכי פרטיות מתנדבים. כדי לכבות את טור, תצטרך ללכת אחרי כל שרת נפרד ברשת. זה הופך את הניסיון לכבות את טור מעשי בערך כמו עצירת העברת מוסיקת P2P או כיבוי ביטקוין.

אנונימיות כמעט מוחלטת
ישנן דרכים בהן ניתן לתקוף את טור, אך אנשי פרויקט טור פועלים כל הזמן להפוך את טור לבטוח יותר. אף שאף אדם או רשת לא יכולים להבטיח לך אנונימיות במאה אחוז, טור מספק לך אנונימיות מקוונת הרבה יותר מאשר אפילו ה- VPN הטוב ביותר.

חסרונות טור

אמנם טור היא מערכת נהדרת לשימוש באינטרנט באופן אנונימי, אך היא אינה פיתרון מושלם. להלן כמה חסרונות בשימוש בטור.

חסרונותיו של טור

איטי מאוד
הודעות ברשת Tor עוברות שלושה (או יותר) שרתים המפוזרים באופן נרחב ומקבלים מוצפנות ומפענחות לפחות שלוש פעמים. כתוצאה מכך, רשת טור איטית מאוד. השימוש בו כדי להזרים קטעי וידאו או לשיתוף קבצים בין עמיתים לעמית יהיה קשה מאוד.

מנוהל על ידי מתנדבים
מכיוון שרשת טור מנוהלת על ידי מתנדבים, אין שום מקור מובנה של כסף לשלם עבור תחזוקת ושדרוג הרשת. חלק מהשרתים ברשת ישנים ואיטיים, או שיש להם חיבורי אינטרנט רעים. בנוסף, תמיד קיים הסיכון שהמתנדבים המפעילים את הרשת אינם אמינים.

תאימות מכשירים נמוכה
פרויקט Guardian מתחזק את Tor במכשירי אנדרואיד. נכון לעכשיו, דפדפן ה- Tor אינו זמין עבור iOS, כלומר אינך יכול להשתמש בו באייפון או באייפד שלך.

טור מול VPN: באיזה כדאי לבחור?

טור מול VPN: פסק הדין

עכשיו כשאתה יודע איך טור ו- VPN פועלים, אתה יכול לקבוע מה הגיוני ביותר עבורך. עיין בתרשים שלהלן לקבלת סקירה מהירה של האופן בו Tor ו- VPN מתייצבים זה בזה, או המשך לקרוא להסבר מעמיק לגבי מתי לבחור כל טכנולוגיה..

טור מול תרשים VPN

מתי כדאי לבחור VPN על פני טור?

VPN הוא אפשרות נהדרת למשתמשים העוסקים בפעילויות מקוונות העלולים לסכן את המידע האישי או הרגיש שלהם, כולל:

 • בודק חשבון בנק מקוון
 • קניות ברשת
 • מתחבר לאינטרנט אלחוטי ציבורי
 • נסיעה למדינות עם צנזורה גבוהה
 • גישה לאתרים חסומים
 • מפחיד

בכל פעם שתשלח מידע דרך האינטרנט, יש סיכוי שמישהו יירט אותו. אם אתה שולח מידע רגיש באינטרנט, כגון פרטי הכניסה לחשבון הבנק המקוון שלך או למספר כרטיס האשראי שלך, עליך להשתמש ב- VPN כדי להבטיח שהוא מוגן..

זה חשוב במיוחד אם אתה משתמש בשירותי Wi-Fi ציבוריים. בעוד ששירותים אלה משמשים לרוב במקומות כמו בתי קפה, מלונות או שדות תעופה, הם לא בטוחים באופן ידוע לשמצה והציוד לפרוץ אליהם זול וזמין בקלות. VPNs הם גם דרכים יעילות להגן על הפרטיות אם אתם מטיילים בינלאומיים, גרים במדינה עם צנזורה גבוהה או סיקור גבוה.

בנוסף, ישנם כמה היתרונות של בחירת VPN, כולל:

 • מהירות: VPNs הם בדרך כלל מהירים יותר מ- Tor מכיוון שהודעות עוברות דרך שרת VPN אחד בלבד במקום 3 צמתים של Tor.
 • תאימות לכל המכשירים: VPNs עובדים עם מגוון רחב יותר של מכשירים מאשר טור. בפרט, נכון להיום, טור לא עובד עם מכשיר ה- iOS של אפל. אם אתה משתמש באייפון או אייפד, Tor אינה אפשרות.
 • שיתוף קבצים P2P: VPNs מתאימים יותר לשיתוף קבצים ב- P2P או לצפייה בסרטונים.
 • כל החיבורים המקוונים מוגנים: VPN יגן על כל חיבורי האינטרנט שלך; Tor מגן רק על מי שתוכנן להשתמש ברשת Tor.
 • מחיר: מספר VPNs הם בחינם; אלה עם תשלום חודשי קטן הם מאוד נוחים.
 • קל להתקנה ושימוש: קל להתקין VPNs; כל שעליך לעשות הוא להוריד את התוכנה למחשב שלך ולהפעיל אותה בכל פעם שאתה צריך להיות מוגן.
 • גישה לצוות התמיכה: מכיוון שספקי ה- VPN הם חברות גדולות, יש להם דפי שאלות נפוצות מועילות, כמו גם צוותי תמיכה אם תיתקל בבעיות.

מתי עליך לבחור ב- Tor על גבי VPN?

ראית את הסיטואציות בהן אתה צריך להשתמש ב- VPN ואולי תוהה "מדוע אי פעם אשתמש בתור?" האמת היא שרוב האנשים בכלל לא זקוקים לטור. VPN מספיק עבור הרוב המכריע של המצבים. לכן, מתי כדאי להשתמש ב- Tor?

Tor הוא הכלי לשימוש כאשר ההימור גבוה. אולי אתה עיתונאי המדווח על איזו זוועה ממשלתית. או פעיל המארגן מחאה במדינה מדכאת כלשהי.

במקרים אלה חירותך וחייך עלולים להיות בסיכון. צד שלישי עשוי להיות מסוגל להישען על שירות VPN כדי לקבל מידע אודותיך. אבל רק לארגונים מעטים בעולם יש את הכוח אפילו לנסות לאתר אותך דרך טור.

בנוסף, ישנם מספר היתרונות של בחירת טור, כולל:

 • אנונימיות מלאה: טור לא מאפשר לצדדים שלישיים להתחקות אחר הפעילות המקוונת שלך. אמנם זה כמעט נכון לגבי VPNs, אך זה לא תמיד. בנוסף, בניגוד לטור, VPNs יכולים להיכשל ולחשוף את כתובת ה- IP שלך.
 • מחיר: טור תמיד חופשי לשימוש.
 • קל להתקנה ושימוש: קל מאוד להוריד את הדפדפן של Tor ולהשתמש בו.

טור מול VPN: פסק הדין

בסך הכל VPNs ו- Tor שניהם דרכים יעילות להגן על הנתונים שלך ולשמור על עצמך באופן מקוון. בסופו של דבר VPN הוא הפיתרון המעשי יותר עבור משתמשים יומיומיים המחפשים לשמור על עצמם בטוחים.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me