IPv4 לעומת IPv6

IPv6 או IPv4האינטרנט עובר שינוי עמוק.


ובכן, הוא עובר את השינוי הזה כבר לא מעט זמן. ואתה בטח אפילו לא ידעת על זה. אתה יכול לדעת שפרוטוקול האינטרנט (IP) הוא זה שגורם לאינטרנט לעבוד. . . אבל האם ידעת שאנחנו בעדכון ענק לפרוטוקול הזה?

המפרט ל- IPv6 הושלם בשנת 1998, והאינטרנט עדיין נמצא בתהליך המעבר מהגירסה הקודמת, IPv4. זה היה תהליך ארוך, ועדיין יש לנו דרך ארוכה לעבור.

אבל מדוע צריך להיות מודאג לגבי IPv4 לעומת IPv6? האם יש לזה השפעה כלשהי עליך? זה בהחלט קורה - ואנחנו נבחן את ההשפעות הללו בקרוב. אך ראשית, נסתכל מקרוב על שני הפרוטוקולים ונראה כמה מההבדלים בין IPv4 ל- IPv6.

IPv4: איפה התחלנו

אולי תופתעו לגלות שהגרסה הרביעית של פרוטוקול האינטרנט קיימת מאז 1983. יתכן שהיא מפתיעה אפילו יותר העובדה שהיא עדיין משמשת לרוב המוחלט של האינטרנט.

וזה עבד ממש טוב. האינטרנט לא נראה מיושן, והעברת הנתונים שלנו עבדה מצוין במשך 25 השנים האחרונות. אבל יש בעיה אחת גדולה עם IPv4:

נגמר לנו כתובות ה- IP.

כתובת IP היא, בפשטות, המיקום של מכשיר באינטרנט. לטלפון שלך יש אחד. למחשב שלך יש אחד. כך גם קונסולת המשחקים שלך (אם כי אין להם כתובות ייחודיות; נגיע לזה עוד רגע). כל חבילת נתונים הנשלחת דרך האינטרנט מכילה שתי כתובות IP: זו ששייכת לשולח וזו ששייכת למקלט.

ככה נתונים נעים ברחבי האינטרנט. כפי שאתה יכול לדמיין, כתובות IP חשובות באמת.

הבעיה עם IPv4 היא שכתובות IP הן מספרי 32 סיביות (הן נראות כמו "191.148.205.315"). ישנם כמעט 4.3 מיליארד מספרים של 32 סיביות. זה מספר עצום, אז איך נגמר לנו??

ראשית, יש לנו מספר מדהים של מכשירים המחוברים לאינטרנט. טלפונים ניידים רבים יותר מסוגלים לאינטרנט והם זקוקים לכתובות IP משלהם. יש יותר ממאה מיליון מנויים בפס רחב בארה"ב בלבד. כל אחד מאלה זקוק גם לכתובת IP.

אבל עדיין, 4.3 מיליארד? זה נראה כמו מתיחה.

אחד הגורמים התורמים למיצוי כתובות IPv4 הוא שימוש לא יעיל. כמה חברות גדולות בשנות השמונים קיבלו מיליוני כתובות IP, הרבה יותר ממה שהן יכולות לצפות להשתמש בהן. יש הרבה כתובות IP בבעלות אך לא בשימוש, ושהפסולת תורמת להפסקת כתובות ה- IP של 32 סיביות.

היה דחף לאנשים שבבעלותם כתובות IP שאינן בשימוש להחזיר אותם כדי שאפשר יהיה להשתמש בהם על ידי אחרים, וזה עזר להאט את קצב התשישות. אבל אנחנו פשוט מוסיפים יותר מדי מכשירים מהר מדי.

לכאן נכנס IPv6.

IPv6: ההווה והעתיד

כפי שציינתי, IPv6 הושלם בשנת 1998 והוא פותר מספר בעיות ב- IPv4. השיפור הגדול ביותר שהוא מביא לטבלה הוא כתובות IP של 128 סיביות (משהו כמו "2001: 0db8: 85a3: 0000: 0000: 8a2e: 0370: 7334"). במקום להיות מוגבל ל -4.3 מיליארד, הפרוטוקול החדש תומך איפשהו בשכונה ב -3,4 × 1038 כתובות.

זה 340 כתובות IP ללא משקל.

כדי להיות הוגנים, כריס וולש הראה שרק 42 תת-ציון יהיו זמינים להקצאה. למרבה המזל, זה עדיין מספר גדול כמעט שלא ניתן להעלות על הדעת. לא נגמר לנו כתובות IP בקרוב ברשת IPv6.

המספר הגדול יותר של כתובות IP פירושו גם שכל מכשיר יכול לקבל כתובת משלו. כרגע, לנתבים יש כתובות ייחודיות, ולמכשירים בודדים המחוברים לנתבים אלה ניתן כתובות לא ייחודיות. אז הנתונים נשלחים לנתב, והם מועברים ליעדו הסופי משם.

תהליך זה מתאפשר באמצעות תרגום כתובות רשת (NAT). ובעוד NAT היא טכנולוגיה שימושית ואמינה, יש לה כמה נפילות. זה גורם לכך שפרוטוקולים מסוימים לא יוכלו להגן על המכשירים שלך, למשל. זה גם דורש משאבים כדי לבצע את עבודתו ביעילות (אם כי כמות המשאבים קטנה ביותר).

IPv6 מסלק את NAT. מכיוון שיש מספיק כתובות לכל מכשיר, השימוש בכתובות IP שאינן ייחודיות למכשירים שמאחורי נתבים אינו מיותר. ו- NAT לא תעמוד בדרך לשיפור האבטחה.

הפרוטוקול החדש יעיל גם מ- IPv4; הפשטות בכותרות מנות נתונים, פונקציונליות ניתוב טובה יותר ותמיכה לרשת טובה יותר של עמיתים לעמית הם הכל שיפורים. עם זאת, אפילו עם השיפורים הללו, המשתמשים לא צפויים לראות קפיצות ענק בביצועים. סוקורי מצא כי מעט מאוד ללא ביצועים ביצועים בהשוואה ל- IPv4, ואחרים מצאו שיפורים מינימליים בטווח של 5–10%.

אך אנו עדיין בשלבים המוקדמים ביותר של IPv6, והעברת נתונים יעילה יותר היא תמיד טובה.

המצב הנוכחי של IPv6

למרות שהושלמה סופית בשנת 1998, מעט מאוד מקומות באינטרנט הוסבו ל- IPv6. במאי 2017, 37 מדינות היו עם יותר מ- 5% מתעבורת האינטרנט שלהן דרך IPv6. רק בשבע מדינות היו יותר מ 15%. אם IPv6 כל כך טוב יותר, מדוע אנשים לא המירו יותר?

בקיצור, כי זה יקר. זה דורש תוכנת שרת וציוד חדשים. וזה גם לא תואם לאחור עם IPv4. לכן כל אתר שרוצה לעבוד עבור משתמשים שנכנסים דרך שני הפרוטוקולים זקוק למעשה לשתי גרסאות של האתר שלהם (או שירות מתרגם).

אבל IPv6 הופך להיות פופולרי יותר ויותר. רוב הנתבים המודרניים ומערכות ההפעלה מספקים תמיכה לפרוטוקול. ספקי שירותי האינטרנט מפיצים יכולות IPv6 למשתמשים רבים יותר כל הזמן. רוב ספקי שירותי האינטרנט הגדולים מציעים לפחות פונקציונליות IPv6, אם כי הם פורסים בקצב שונה ברחבי העולם המפותח.

האם עליך להשתמש ב- IPv6?

כעת, לאחר שראית חלק מהיתרונות של IPv6 ועד כמה היא נפוצה, אולי תוהה אם עליך להשתמש בה. בקיצור, כן, כדאי לכם. ככל שהאימוץ של הטכנולוגיה החדשה נפוץ יותר, כך ייטב. אם ספק שירותי האינטרנט שלך מציע זאת, ויש לך נתב שמסוגל לתמוך בו, כדאי להפעיל אותו.

לפני שתתחיל להפעיל אותו, עליך לבדוק אם אתה כבר משתמש בו. פנה אל www.test-ipv6.com כדי לראות אם אתה משתמש ב- IPv6. הנה מה שתראה אם ​​אתה משתמש רק ב- IPv4:

בדיקת קישוריות IPv6

הפעלת IPv6 תהיה תלויה בנתב שלך וב- ISP שלך. הדבר הטוב ביותר הוא לחפש את "[יצרן הנתב] ipv6 [ספק שירותי האינטרנט שלך." ייתכן שתרצה גם לשדרג את הקושחה של הנתב ל- DD-WRT כדי להקל על השינוי..

חשוב להבין שיש שתי דרכים לגישה לאתרי IPv6: עם מנגנון מעבר ובאופן טבעי. ישנם מספר מנגנוני מעבר, אך אחד הנקרא 6to4 הוא ככל הנראה הנפוץ ביותר. זה עורך נתונים של IPv6 בהעברות IPv4, ומאפשר לך לראות ביעילות אתרים בפורמט חדש יותר עם פרוטוקול שידור ישן..

חיבור IPv6 מקורי מאפשר לך להתחבר ישירות לאתר המדובר ולדלג על תהליך המעבר. זה מה שאתה צריך למעבר מלא ל- IPv6. אם הנתב שלך נותן לך את הבחירה, תרצה לבחור IPv6 מקורי.

כדי לראות אם אתר יקבל חיבורי IPv6, השתמש בכלי האימות IPv6. אם לאתר יש כתובת IP של 128 סיביות, אתה יודע שהאתר תואם IPv6.

כיצד לכבות את ה- IPv6

אם אתה מעדיף לא להשתמש ב- IPv6 (ואנחנו ממליצים לא להשתמש בו אם ה- VPN שלך לא יכול להגן על התנועה שלך), אתה יכול פשוט לומר למחשב שלך שלא להשתמש בו. במערכת Windows, עבור אל הגדרות > רשת & מרשתת > רשת & מרכז השיתוף (זה בתחתית החלון).

מרכז רשת ושיתוף

לחץ על שינוי הגדרות מתאם ואז לחץ באמצעות לחצן העכבר הימני על חיבור האינטרנט הראשי שלך (במקרה שלי, זה חיבור ה- wifi שלי) ובחר נכסים:

נכסי WiFi

גלול ברשימה עד שתראה פרוטוקול אינטרנט גרסה 6 (TCP / IPv6) ובטל את סימון התיבה:

פרוטוקול אינטרס גרסה 6

כדי לכבות את ה- IPv6 במחשב Mac, ראש אל העדפות מערכת > רשת. לחץ על מתקדם ואז ללכת ל TCP / IP כרטיסייה.

קביעת תצורה של IPv4 במחשב Mac

מכאן, פשוט שנה את ה- הגדר את התצורה של ה- IPv6 התפריט הנפתח ל - כבוי.

אם אינך רואה את זה כבוי אפשרות, עליך להריץ פקודה מסוף. פתח את המסוף והפעל את אחת מהפקודות הבאות, על סמך אופן ההתחברות לאינטרנט:

הגדרת רשתות - setv6off "וויי - פיי"
הגדרת רשתות - setv6off "אתרנט"

זה אמור לאפשר את כבוי אפשרות בכרטיסייה TCP / IP של הגדרות הרשת. כדי להפעיל אותו שוב, בחר באופן אוטומטי בתפריט או הפעל אחת מהפקודות הבאות:

הגדרת רשתות - setv6 automatic "וויי - פיי"
הגדרת רשתות - setv6 automatic "אתרנט"

IPv6 ו- VPN

כאן מדובר ב VPNs, אז כמובן שנדבר על IPv6 ו- VPNs. אם עשית הרבה מחקר בנושא VPN, היית שם לב שספקים רבים מבטלים את התעבורה של IPv6 דרך ה- VPN שלהם. הסיבה לכך היא שספקי VPN רבים טרם עדכנו את השרתים והתוכנה שלהם בכדי להתאים לתקן החדש.

לרוע המזל, פירוש הדבר שתעבורת IPv6 מנותבת לפעמים דרך ספק האינטרנט שלך במקום ה- VPN שלך. וזה מביס את המטרה של קיום VPN מלכתחילה. זה ידוע בשם דליפת IPv6.

מחקר משנת 2015 מצא כי מרבית ספקי ה- VPN סבלו מדליפות כתובות IP, וכי רבים מהם היו חשופים גם לחטיפת DNS IPv6. בשנת 2016, קבוצה אחרת של חוקרים מצאה כי 84% מ- VPNs אנדרואיד לא מנתבים את התעבורה של ה- IPv6 דרך ה- VPN.

למרבה המזל, מחקרים כמו אלה עודדו ספקים להגן טוב יותר על פרטיות הלקוחות שלהם על ידי הכללת תכונות ידידותיות ל- IPv6. כמה VPNs מסוגלים לטפל בתעבורת IPv6. אחרים פשוט אומרים למשתמשים שלהם להשבית את התנועה הזו כדי למנוע דליפות כתובות IP.

אם אינך בטוח מה ה- VPN הנוכחי שלך עושה בנוגע לתעבורת IPv6, כדאי לבדוק את הקשר שלך לגבי דליפות IP. IPleak.net הוא כלי טוב לבדיקה אם אתה מדליף מידע IP, והוא מכסה גם תנועת IPv4 וגם IPv6. אם אתה רואה את כתובת ה- IP האישית שלך או של ספק שירותי האינטרנט המוצגת בדף, ה- VPN שלך אינו מגן באופן מלא על פרטיותך.

חלק מספקי ה- VPN הנהיגו תמיכה בתעבורת IPv6, אך לא רבים שרוצים. ניתן לך כמה המלצות להלן להגנה על IPv6.

זכור שתמיכה IPv6 והגנת דליפות IPv6 הן תכונות שונות. הגנת דליפה כוללת בדרך כלל כיבוי ה- IPv6. זה אכן מגן על פרטיותך, מכיוון שאין מה לדלוף. אבל זה לא מנצל את התכונות ש- IPv6 מספק. עם זאת, תמיכה ב- IPv6 מאפשרת ל- VPN לנתב תנועה חדשה יותר של פרוטוקול לאתרים המאפשרים IPv6.

זו הבחנה חשובה. הגנת דליפת IPv6 טובה - היא בהחלט משפרת את בטיחותך. אבל התמיכה ב- IPv6 מביאה אותה לרמה אחרת.

VPNs התומכים ב- IPv6

כפי שציינתי קודם, רוב ה- VPN אינם תומכים בחיבורי IPv6. עם זאת, ישנם כמה שיאפשרו לך להתחבר באמצעות IPv6. Mullvad (סקירה) ו- FrootVPN (סקירה), שני VPNs שאנחנו אוהבים, מציעים תמיכה מלאה. כך גם פרפקט מושלם, אך לא היה לנו סיכוי לבדוק את ה- VPN שלהם בזמן כתיבת שורות אלה.

מעבר לשלושה אלה, הדבר הטוב ביותר הוא למצוא VPN עם הגנת דליפות IPv6 כדי למנוע את התעבורה שלך דרך ספק שירותי האינטרנט שלך. מרבית ה- VPN המדורגים המובילים מספקים סוג של הגנה מפני דליפות. כמה, כמו NordVPN (קראו סקירה), היו מאוד קולניים לגבי הקמת תוכניות הגנת הדליפה שלהם, ואתם יכולים לסמוך שהם יהיו אפקטיביים.

כדי לברר אם ה- VPN שבחרת מציע הגנה מפני IPv6 מפני דליפות, הדבר הטוב ביותר הוא להתייעץ עם התיעוד שלהם. לחלקם יש אפשרות שעליך להפעיל. אחרים חוסמים תנועה IPv6 באופן אוטומטי. עם זאת, אחרים ממליצים לכבות את התעבורה של IPv6 במחשב שלך.

כמובן שאנחנו ממליצים תמיד לנתב את התנועה שלך דרך VPN. אבל אם ה- VPN שלך מדליף את כתובת ה- IPv6 שלך, כנראה שזה רעיון טוב יותר פשוט לכבות את ה- IPv6 באמצעות ההוראות שלמעלה.

היו בטוחים עם IPv6

מכיוון שמדובר בטכנולוגיה חדשה וטובה יותר, אולי תרצו לקפוץ ישר ל- IPv6. אם זה טוב יותר מ- IPv4, מדוע לא תשתמש בו כברירת מחדל? אבל כפי שראינו, יש כמה בעיות בזה - בעיקר שרוב ה- VPN לא תומכים בזה. וכי אם חסרה להם הגנה מפני דליפות, אתה יכול להדליף את כתובת ה- IP שלך כשאתה חושב שהיא מוגנת.

בדוק וודא שה- VPN שלך תומך ב- IPv6 או מציע הגנה מפני דליפת כתובת IP. אם זה לא, כבה VPN (מרבית השמות הגדולים מספקים סוג כלשהו של הגנה) או כבה את IPv6 מהגדרות המחשב שלך.

אם נקטת בצעדים אלה, אתה יכול להיות בטוח שאתה תהיה בטוח יותר באינטרנט החדש המאופשר IPv6.

האם עברת את המעבר ל- IPv6 עדיין? האם ספק ה- VPN שלך תומך בזה? שתף את החוויות שלך בתגובות למטה!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me