VPN در مقابل پروکسی

سردرگمی پروکسی یا VPNدر جهان امروز خطرات امنیتی در همه جا وجود دارد. این خصوصاً بصورت آنلاین صادق است. این که آیا شما به دنبال این هستید که خود را از حملات سایبری مصون نگه دارید یا فقط وب را ناشناس بگردید ، چندین راه حل وجود دارد.

اگر نگران حریم خصوصی آنلاین نباشید ، هر دو پراکسی و VPN به شما درجه بالاتری از حریم خصوصی را به صورت آنلاین ارائه می دهند ، اما نحوه انجام این کار بسیار متفاوت است.

در این مرحله مقدماتی VPN vs Proxy ، خواهید آموخت که VPN ها و پراکسی ها چیست ، چه تفاوتی با یکدیگر دارند و کدام یک را انتخاب کنید تا ناشناس آنلاین باشید.

VPN چیست؟?

با استفاده از vpn

یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) باعث می شود که انگار فعالیت آنلاین شما از یک آدرس IP از راه دور در حال انجام است. VPN یک شبکه محلی خصوصی ایجاد می کند که در کل اتصال شبکه شما گسترش می یابد.


برای راه اندازی یک VPN ، باید نرم افزار را روی سیستم عامل محلی خود نصب کنید. به این ترتیب وقتی به اینترنت وصل می شوید ، تمام اتصال شما محافظت می شود. این موارد شامل مواردی مانند مرور وب ، بارگیری و بارگذاری پرونده ها ، پخش فیلم ها و موارد دیگر می شود.

هنگامی که ارائه دهنده VPN جامد را انتخاب کرده و نرم افزار را نصب کردید ، یک تونل ایمن با سرور VPN ایجاد می کند. همه ترافیک شما از این اتصال رمزگذاری شده عبور می کند و لایه هایی از رمزگذاری و امنیت را اضافه می کند. هرگونه ترافیک شبکه ای که از طریق این اتصال عبور می کند ، ایمن است.

به نظر می رسد با استفاده از VPN ، به جای رایانه شخصی ، تمام داده های مرور شما از سرور VPN وارد می شود..

هنگام استفاده از VPN ، دسترسی به هر شخص ثالث یا حتی ISP شما برای دسترسی به داده های منتقل شده از طریق شبکه تقریبا غیرممکن است. به عنوان مثال ، اگر از یک اتصال Wi-Fi نا امن استفاده می کنید ، لازم نیست نگران امنیت شبکه باشید ، زیرا تمام ترافیک شما رمزگذاری می شود.

با این حال ، با اضافه کردن لایه های امنیتی و حفاظتی ، شما باید سرعت و قدرت محاسبه را قربانی کنید ، و برخلاف پروکسی ها ، یک VPN محکم رایگان نیست.

همه VPN ها برابر نیستند. به سادگی نصب و فعال سازی VPN کافی نیست. اگر می خواهید یک اتصال سریع و ایمن داشته باشید ، باید از یک ارائه دهنده VPN با کیفیت استفاده کنید.

وقتی از VPN استفاده می کنید ، باید برای عملکرد و سرعت بارگذاری خود قربانی های کوچک کنید ، اما هرگز نباید در مورد حریم شخصی خود قربانی کنید.

از آنجا که VPN ها تبدیل به جریان اصلی می شوند ، انواع ارائه دهندگان VPN برای انتخاب وجود دارند ، اما همه آنها همان سطح خدمات را ارائه نمی دهند.

اگر عجله دارید ، لیست ارائه دهندگان برتر VPN خود را بررسی کنید ، در غیر این صورت با مقایسه ارائه دهندگان ، ویژگی های زیر را در خاطر داشته باشید:

 • خصوصیات حریم خصوصی و سطح رمزگذاری ارائه شده است (حداقل رمزگذاری AES-256 را می خواهید)
 • تعداد سرورهایی که ارائه می دهند
 • جایی که آنها واقع شده اند و خط مشی های ورود به سیستم استفاده می کنند
 • سرعت کلی بارگیری (هرچه سریعتر بهتر شود)
 • اجازه دادن به تورنت و جریان Netflix
 • هزینه (شما نمی خواهید از VPN استفاده کنید که بانک را خراب می کند)

مزایای استفاده از VPN

 • + به VPN ها می توان اطمینان داشت تا امنیت و امنیت خود را حفظ کنید (اگر ارائه دهنده کیفیت را انتخاب می کنید)
 • + اتصال شما با سطح بالایی از رمزگذاری تضمین می شود
 • + شما قادر خواهید بود به صورت آنلاین ناشناس بمانید
 • + شما می توانید ارائه دهنده ای را انتخاب کنید که خط مشی ورود به سیستم با استانداردهای شما مطابقت داشته باشد
 • + از ویژگیهای امنیتی اضافی مانند DNS خصوصی ، محافظت در برابر نشت DNS و دیوار آتش استفاده خواهید کرد

منفی استفاده از VPN

 • - اگر کیفیتی را می خواهید باید پرداخت کنید
 • - اجرای یک VPN اتصال شبکه شما را کند می کند
 • - برخی از VPN ها از قدرت حافظه و پردازش استفاده می کنند

اطلاعات بیشتر در مورد VPN را در اینجا بخوانید: راهنمای مبتدی VPN: یک VPN چیست

یک پروکسی سرور چیست?

پروکسی چیست؟

پروکسی سروری است که بین کامپیوتر و اینترنت شما قرار دارد. این آدرس IP شما را پنهان می کند ، بنابراین وب سایتی که به آن دسترسی دارید آدرس IP سرور پروکسی و نه آدرس IP واقعی شما را مشاهده می کند. به نظر می رسد فعالیت های آنلاین شما در جایی دیگر سرچشمه می گیرد.

آنها معمولاً برای فعالیتهای آنلاین کم مخاطره مانند دسترسی به محتوای محدود جغرافیایی یا یافتن محدودیت های وب سایت مبتنی بر IP استفاده می شوند.

تنها عنصر خصوصی حفظ کننده پروکسی این است که آنها آدرس IP شما را مخفی می کنند. با این وجود ، هیچ اقدامات امنیتی دیگری مانند رمزگذاری وجود ندارد. فقط در مورد آن فکر کنید که می توانید آدرس IP خود را برای کسی که در جای دیگری مستقر است تغییر دهید.

از آنجا که امنیت کمی درگیر است ، هر کسی می تواند به ترافیکی که از طریق اتصال در جریان است دسترسی پیدا کند.

سرانجام ، یک پروکسی در سطح برنامه پیکربندی می شود. این بدان معناست که برای اجرای یک پروکسی ، برنامه های خاصی را پیکربندی خواهید کرد ، این سیستم گسترده نیست.

در اینجا رایج ترین انواع پروکسی موجود است:

1. پروکسی عمومی

به نظر می رسد پراکسی های عمومی اولین انتخاب اکثر مردم است. پراکسی های عمومی در استفاده رایگان هستند اما بیشترین استفاده را نیز دارند که به دلیل اضافه بار کاربر می تواند آنها را ناپایدار کند.

با یک پراکسی عمومی نمی دانید چه کسی سرور را اداره می کند ، به علاوه با تعداد زیادی کاربر ، این خطرات امنیتی را به وجود می آورد. اگر می خواهید از یک پروکسی عمومی استفاده کنید ، باید فقط از آن استفاده کنید تا در مورد مسدود کننده های وب سایت قرار بگیرید.

2. پروکسی وب

پراکسی های وب به شما امکان می دهند از یک مرورگر خود به یک سرور پروکسی متصل شوید. پروکسی های وب معمولاً رایگان هستند و نیازی به نصب و بارگیری هیچ نرم افزاری برای شما نیست. این کار باعث می شود تا استفاده از آنها بسیار آسان باشد و محدودیت های محتوا را هنگام حرکت پیدا کنید.

با این حال ، پراکسی های وب معمولاً نمی توانند از طریق وب سایتهای پیچیده یا وب سایتهایی که دارای Flash ، Javascript و Java هستند را مدیریت کنند.

3. پروکسی SOCKS

پراکسی SOCKS از همه وب و پروکسی عمومی بسیار متنوع تر است. به جای تلاش برای تفسیر ترافیکی که از آن عبور می کند ، فقط ترافیک را کاهش می دهد. پراکسی های SOCKS می توانند ترافیک بسیار متنوع تری داشته باشند و معمولاً برای تورنت مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای استفاده از پروکسی

 • + پروکسی عمومی برای استفاده کاملاً رایگان است
 • + آنها می توانند به شما کمک کنند با محدودیت های وب موفق شوید
 • + این می تواند به شما در دسترسی به محتوای وب محدود شده از نظر جغرافیایی کمک کند
 • + برای مرور ساده وب روزانه ، آنها می توانند برای حفظ حریم خصوصی کمی بیشتر باشند

منفی استفاده از پروکسی

 • - رمزگشایی چه کسی سرور پروکسی را رمزگشایی می کند ، بنابراین صاحب سرور می تواند از اطلاعات خصوصی شما جاسوسی کند
 • - مالک سرور پروکسی آدرس IP واقعی شما را می شناسد
 • - اتصال ارائه شده توسط یک سرور پراکسی عمومی معمولاً ناپایدار است (پخش جریان را دشوار می کند)
 • - اکثر سرورهای پروکسی رمزگذاری ندارند ، بنابراین داده ها می توانند رهگیری شوند
 • - سرورهای پروکسی توسط برخی وب سایت ها قابل مسدود هستند ، نادرست است که سرورهای پروکسی طولانی مدت باشند
 • - این احتمال وجود دارد که شخصی بتواند از همان سرور پراکسی برای فعالیتهای مجرمانه استفاده کند
 • - داده هایی که از طریق اتصال پروکسی منتقل می شوند می توانند دستکاری شوند

چه موقع باید از پروکسی استفاده کنم?

عموماً از پروکسی ها برای کارهای ساده آنلاین باید براساس "در صورت لزوم" استفاده شود. در اینجا متداول ترین سناریوهایی که از پروکسی استفاده می شوند وجود دارد:

 • سطوح اولیه حفاظت از حریم خصوصی

یک پروکسی سطح اساسی حفاظت از حریم خصوصی را ارائه می دهد. ترافیک وب شما از طریق سرور پروکسی هدایت می شود ، بنابراین وب سایتی که می خواهید به آن دسترسی پیدا کنید ، آدرس IP پروکسی و نه آدرس IP واقعی شما را مشاهده می کند. این فرایند محافظت از نظارت اساسی را ارائه می دهد.

با این حال ، از آنجا که سرورهای پروکسی غالباً فعالیتهای کاربر را حفظ می کنند ، آدرس IP واقعی شما و سایر اطلاعات را می توان به راحتی کشف کرد.

 • تبلیغات هدفمند را کاهش دهید

شاید سعی می کنید از کلیه تبلیغات هدفمندی که روزانه می بینید ، دور شوید. اگر از یک سرور پروکسی برای مرور منظم وب استفاده می کنید ، این تبلیغات به آدرس IP شما مرتبط نمی شوند. با این حال ، شما از امنیت امنیتی اضافه شده برای سرورهای پراکسی که تبلیغات خود را در سایتهایی که بازدید می کنید تزریق می کنید. این تجارت ممکن است ارزش ریسک نداشته باشد.

 • به یک راه حل سریع نیاز دارید

می توانید از یک سرور پروکسی از طریق مرورگر اینترنت خود استفاده کنید. این امر باعث می شود تا در یک لحظه استفاده از آنها بسیار ساده تر شود. از آنجایی که نیازی به نصب هیچ نرم افزاری نخواهید داشت ، همچنین از نظر منابع کمتری نیز برخوردار خواهند بود. این بدان معنا نیست که سرور پروکسی شما سریع خواهد بود ، اما در عوض ، کرنش روی رایانه شما قرار نمی گیرد.

 • به محتوا محدود شده به جغرافیایی دسترسی پیدا کنید

احتمالاً مفیدترین ویژگی سرور پروکسی توانایی دستیابی به محتوای محدود جغرافیایی یا وب سایتهای مسدود شده است. فقط سرور پروکسی را آتش بزنید و قادر خواهید بود سایت مسدود شده را به سرعت مشاهده کنید. با این وجود ، هنگام یافتن محتوای جغرافیایی محدود ، باید از سرور پروکسی استفاده کنید که در مکان مناسبی باشد. به عنوان مثال ، اگر می خواهید سریال Netflix را که در انگلستان مسدود شده است تماشا کنید ، باید از سرور پروکسی مستقر در ایالات متحده استفاده کنید.

به طور کلی ، یک پروکسی یک راه حل حریم خصوصی سبک است که باید با کمبود استفاده شود. اگر یک راه اندازی سخت افزار قدیمی دارید که نمی تواند VPN را اجرا کند ، می توانید با یک پروکسی دست پیدا کنید ، اما ممکن است خود را در معرض خطرات امنیتی بیشتری قرار دهید. یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که از بین 25000 پراکسی ، تنها 14٪ از آنها در استفاده از آنها بی خطر بودند.

اگر می خواهید از یک پروکسی استفاده کنید ، احتیاط بیشتری برای یافتن یک ارائه دهنده قابل اعتماد پیدا کنید ، و هرگز در هنگام استفاده از یک پراکسی هیچگونه اطلاعات شخصی را به اشتراک نگذارید و یا انتقال نکنید..

چه موقع باید از VPN استفاده کنم?

اگر قصد استفاده از پروکسی را دارید ، احتمالاً باید به جای آن از VPN استفاده کنید. اینكه آیا به حریم شخصی آنلاین خود نگران هستید یا می خواهید به صورت آنلاین ایمن بمانید ، استفاده از VPN گزینه بسیار خوبی است. در اینجا چند مورد از رایج ترین دلایل استفاده از VPN وجود دارد:

 • کاملاً ناشناس و آنلاین بصورت آنلاین بمانید

اگر واقعاً می خواهید ناشناس آنلاین بمانید و حریم شخصی خود را حفظ نکنید ، می خواهید از VPN استفاده کنید. بیشتر ارائه دهندگان VPN خط مشی های ورود به سیستم سختگیرانه دارند ، به این معنی که آنها نه تنها آدرس IP شما را ناشناس نگه می دارند ، بلکه آنها را در وهله اول ذخیره نمی کنند. در اصل ، این بدان معنی است که به هیچ وجه نمی توان فعالیت وب را برای شما ردیابی کرد.

 • به محتوا محدود شده به جغرافیایی دسترسی پیدا کنید

با استفاده از VPN محدودیت های جغرافیایی بسیار ساده تر است. از آنجا که VPN ها دارای انواع مختلفی از سرورهای پراکنده در سرتاسر جهان هستند ، می توانید به راحتی به آنهایی متصل شوید که به شما کمک می کند تا در اطراف منطقه واقع شوید. این امر به شما امکان می دهد تا به راحتی محیط سرور مجازی خود را تغییر دهید ، مهم نیست که در کجای دنیا هستید.

 • از هر ارتباط محافظت کنید

یک VPN بیشتر از مرور وب شما محافظت می کند. از آنجا که VPN بر روی رایانه شما نصب شده است ، هر نوع فعالیت از طریق شبکه محافظت می شود. این شامل بارگیری و بارگذاری فایل ها ، نصب آپدیت ها و موارد دیگر می باشد.

بعلاوه ، حتی در شرایط ناپایدار نیز محافظت خواهید شد. بگویید که از شبکه wi-fi عمومی با اتصال ضعیف استفاده می کنید. یک VPN حتی اگر اتصال از بین برود ، همچنان شما را محافظت می کند. بعلاوه ، اگر کسی اتصال را رهگیری کند ، هرگونه اطلاعاتی که به دست می آورد به دلیل سطح بالای رمزگذاری قابل خواندن نیست..

 • توقف تورنت را متوقف کنید

اگر معتقدند که از این torrent استفاده می شود ، بیشتر ISP ها اتصالات شبکه را شلیک می کنند. با تجزیه و تحلیل بسته های داده ارسال شده از طریق اتصال شما می توانند تشخیص دهند که آیا از اتصال خود برای تورنت یا مرور منظم وب استفاده می کنید. اما ، از آنجا که یک VPN تمام داده های ارسال شده را از طریق اتصال رمزنگاری می کند ، نمی تواند تشخیص دهد که شما torrent می کنید یا نه.

VPN vs Proxy: کدام یک برای من مناسب است?

99.9٪ از زمان استفاده از VPN را می خواهید.

یک VPN همان مزایایی را که هنگام استفاده از پراکسی دریافت خواهید کرد به شما ارائه می دهد ، به جز این که سطح محافظت ، امنیت و ناشناسی بیشتری نیز دریافت خواهید کرد. تنها مشکل در مورد VPN این است که یک منحنی یادگیری وجود دارد و این یک سرمایه گذاری هزینه است. با این وجود VPN هایی مانند ExpressVPN وجود دارند که استفاده از آنها فوق العاده آسان است.

تنها زمانی که واقعاً می خواهید از یک پراکسی استفاده کنید ، وقتی نیاز به یک راه حل یک بار برای یک کار ساده دارید ، مانند مشاهده سریع یک وب سایت مسدود شده یا دور زدن یک محدودیت جغرافیایی. به یاد داشته باشید ، اگر می خواهید از پروکسی استفاده کنید ، اطمینان حاصل کنید که هرگز هیچگونه اطلاعات شخصی را از طریق اتصال ارسال نکنید.

پروکسی های پولی نیز در دسترس هستند ، اما اگر می خواهید پروکسی بپردازید ، باید امنیت خود را تضمین کنید و به جای آن برای تهیه کننده VPN بپردازید..

به طور کلی ، یک VPN عملکرد مشابه پروکسی را به شما می دهد ، اما با سطح امنیتی بیشتر ، ناشناس بودن و محافظت بیشتری دارد. برای کسانی که در واقع نگران حریم شخصی خود به صورت آنلاین هستند ، یک VPN بهترین انتخاب خواهد بود.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me