IPv4 در مقابل IPv6

IPv6 یا IPv4اینترنت دستخوش تحولات عمیقی است.


خوب ، اکنون مدتی است که دستخوش این تغییر شده است. و شما حتی نمی دانید که در مورد آن. شاید بدانید که پروتکل اینترنت (IP) همان چیزی است که باعث می شود اینترنت کار کند. . . اما آیا می دانید که ما در میان یک به روزرسانی عظیم آن پروتکل هستیم?

مشخصات IPv6 در سال 1998 نهایی شد و اینترنت هنوز در حال تغییر است تا از نسخه قبلی یعنی IPv4 استفاده کند. این یک روند طولانی است ، و ما هنوز باید راه طولانی را طی کنیم.

اما چرا باید نگران IPv4 در مقابل IPv6 باشید؟ آیا اصلاً تاثیری در شما دارد؟ مطمئناً این کار را می کند - و ما می خواهیم به زودی به آن اثرات نگاه کنیم. اما ابتدا ، بیایید نگاهی دقیق تر به هر دو پروتکل بیندازیم و برخی از تفاوت های IPv4 و IPv6 را ببینیم.

IPv4: از کجا شروع کردیم

شاید تعجب کنید که فهمیدید که نسخه چهارم پروتکل اینترنت از سال 1983 به بعد موجود است. احتمالاً حتی تعجب آورتر این واقعیت است که هنوز هم برای اکثریت قریب به اتفاق اینترنت استفاده می شود.

و واقعاً خوب کار کرده است به نظر نمی رسد اینترنت منسوخ شده باشد و انتقال داده های ما برای 25 سال گذشته خوب کار کرده است. اما یک مشکل بزرگ در مورد IPv4 وجود دارد:

ما آدرس های IP را تمام نکردیم.

یک آدرس IP به سادگی محل قرارگیری یک دستگاه در اینترنت است. تلفن شما یکی دارد. رایانه شما یکی دارد. کنسول بازی شما نیز چنین می کند (اگرچه ممکن است آدرسهای منحصر به فردی نداشته باشند ؛ ما در یک لحظه به آن خواهیم رسید). هر بسته داده ارسال شده از طریق اینترنت شامل دو آدرس IP است: یکی متعلق به فرستنده و دیگری متعلق به گیرنده.

نحوه حرکت داده ها به اینترنت است. همانطور که می توانید تصور کنید ، آدرس های IP بسیار مهم هستند.

مشکل IPv4 این است که آدرسهای IP شماره 32 بیتی هستند (ظاهراً "191.148.205.315" هستند). تعداد کمی زیر 4.3 میلیارد شماره 32 بیتی وجود دارد. این تعداد بسیار زیادی است ، بنابراین چگونه می توانیم تمام شویم?

اول ، ما تعداد دستگاه های متناوب را داریم که به اینترنت متصل هستند. بیشتر تلفن های همراه دارای قابلیت اینترنت هستند و به آدرس IP خاص خود نیاز دارند. بیش از صد میلیون اشتراک باند پهن تنها در ایالات متحده وجود دارد. هرکدام از این موارد به یک آدرس IP نیز نیاز دارند.

اما هنوز, 4.3 میلیارد? به نظر می رسد مانند یک کشش.

یکی از عواملی که باعث فرسودگی آدرسهای IPv4 می شود ، استفاده ناکارآمد است. به برخی از شرکتهای بزرگ در دهه 1980 میلیونها آدرس IP داده شد ، بسیار بیشتر از آنچه که انتظار داشتند از آن استفاده کنند. تعداد زیادی از آدرس های IP متعلق به اما استفاده نشده وجود دارد ، و این ضایعات منجر به از بین رفتن آدرس های IP 32 بیتی ما می شود.

برای افرادی که صاحب آن آدرس های IP استفاده نشده هستند ، فشار آورده شده است تا آنها را پس دهند ، تا بتوانند توسط دیگران استفاده شوند ، و این به کاهش سرعت فرسودگی کمک کرده است. اما ما فقط خیلی سریع دستگاه های زیادی اضافه می کنیم.

که در آن IPv6 وارد می شود.

IPv6: حال و آینده

همانطور که اشاره کردم ، IPv6 در سال 1998 نهایی شد ، و تعدادی از IPv4 را حل می کند. بزرگترین پیشرفتی که در جدول ایجاد می کند ، آدرس های IP 128 بیتی است (چیزی مانند "2001: 0db8: 85a3: 0000: 0000: 8a2e: 0370: 7334"). پروتکل جدید به جای اینکه به 4.3 میلیارد دلار محدود شود ، از آدرسهای 1038 4 4/3 supports 3.4 پشتیبانی می کند.

این 340 آدرس IP ناخالص.

برای انصاف بودن ، کریس ولز نشان داد که فقط 42 بیلیون در واقع برای اختصاص دادن در دسترس خواهد بود. خوشبختانه ، این تعداد تقریباً غیرقابل تصور است. ما به زودی در شبکه IPv6 از آدرس های IP تمام نمی شویم.

این تعداد بیشتر آدرس IP نیز بدان معنی است که هر دستگاه می تواند آدرس خاص خود را داشته باشد. در حال حاضر ، روترها آدرسهای منحصر به فردی دارند و به دستگاههای جداگانه متصل به آن روترها آدرسهای غیر منحصر به فردی داده می شود. بنابراین داده ها به روتر ارسال می شوند و از آنجا به مقصد نهایی خود منتقل می شوند.

این فرایند از طریق ترجمه آدرس شبکه (NAT) امکان پذیر است. و در حالی که NAT یک فناوری مفید و قابل اعتماد است ، اما با افت هایی همراه است. به عنوان مثال ، پروتکل های خاصی قادر به محافظت از دستگاه های شما نیست. همچنین برای انجام کار خود به منابع نیاز دارد (هرچند که میزان منابع بسیار اندک است).

IPv6 با NAT از بین می رود. از آنجا که آدرس کافی برای هر دستگاه وجود دارد ، استفاده از آدرس های IP بی نظیر برای دستگاه های پشت روتر ضروری نیست. و NAT ایستاده در راه بهبود امنیت نخواهد بود.

پروتکل جدید از IPv4 نیز کارآمد تر است. ساده سازی در هدر بسته های داده ، عملکرد بهتر مسیریابی و پشتیبانی از شبکه بهتر از همسالان همگی پیشرفت هایی هستند. با این وجود ، حتی با این پیشرفت ها ، کاربران به احتمال زیاد شاهد افزایش چشمگیر عملکرد نخواهند بود. سوچوری دریافت که پیشرفت کمتری نسبت به IPv4 دارد و سایرین حداقل پیشرفت در محدوده 5-10٪ را نشان داده اند..

اما ما هنوز در مراحل اولیه IPv6 هستیم و انتقال داده های کارآمد همیشه خوب است.

وضعیت فعلی IPv6

با وجود نهایی شدن در سال 1998 ، تعداد بسیار کمی از اینترنت در IPv6 تبدیل شده اند. در ماه مه سال 2017 ، 37 کشور بیش از 5 درصد از ترافیک اینترنت خود را از طریق IPv6 طی می کردند. فقط هفت کشور بیش از 15٪ داشتند. اگر IPv6 خیلی بهتر است ، چرا افراد بیشتری را تبدیل نکرده اید?

خلاصه اینکه چون گران است به نرم افزار و تجهیزات جدید سرور نیاز دارد. و همچنین با IPv4 سازگار نیست. بنابراین هر سایتی که می خواهد برای کاربرانی که از طریق هر دو پروتکل وارد می شوند کار کند ، در اصل به دو نسخه از سایت خود نیاز دارد (یا یک سرویس مترجم).

اما IPv6 به طور پیوسته محبوب تر می شود. اکثر روترهای مدرن و سیستم عامل ها از پروتکل پشتیبانی می کنند. ISP ها تمام مدت قابلیت های IPv6 را در اختیار کاربران بیشتری قرار می دهند. اکثر ISP های اصلی حداقل برخی از قابلیت های IPv6 را ارائه می دهند ، اگرچه آنها با سرعت های مختلفی در سراسر جهان توسعه یافته مستقر می شوند.

باید از IPv6 استفاده کنید?

اکنون که برخی از مزایای IPv6 را مشاهده کرده اید و چقدر گسترده است ، ممکن است تعجب کنید که آیا باید از آن استفاده کنید. خلاصه اینکه ، بله ، باید. هرچه استفاده از فن آوری جدید گسترده تر باشد ، بهتر است. اگر ISP شما آن را ارائه می دهد ، و روتر قادر به پشتیبانی از آن هستید ، ایده خوبی است که آن را روشن کنید.

اما قبل از اینکه روشن شود ، باید آزمایش کنید تا ببینید آیا قبلاً از آن استفاده کرده اید یا خیر. برای دیدن اینکه آیا از IPv6 استفاده می کنید ، به آدرس www.test-ipv6.com بروید. این فقط آنچه شما فقط از IPv4 استفاده می کنید وجود دارد:

اتصال اتصال IPv6

روشن کردن IPv6 به روتر و ISP شما بستگی دارد. همچنین بهترین شرط شما جستجو برای "[سازنده روتر] ipv6 [ISP] شماست." همچنین ممکن است بخواهید سیستم عامل روتر خود را به DD-WRT ارتقا دهید تا این تغییر راحت تر شود.

درک این نکته مهم است که دو راه برای دسترسی به سایت های IPv6 وجود دارد: با مکانیزم انتقال و بومی. مکانیسم های انتقال متعددی وجود دارد ، اما احتمالاً یکی از آنها به نام 6to4 رایج ترین مورد استفاده است. داده های IPv6 را در انتقال های IPv4 کپسوله می کند ، و به شما امکان می دهد سایتهای با فرمت جدیدتر را با پروتکل انتقال قدیمی تر مشاهده کنید..

اتصال بومی IPv6 به شما امکان می دهد مستقیماً به سایت مورد نظر متصل شوید و روند انتقال را رد کنید. این همان چیزی است که شما برای تغییر کامل IPv6 نیاز دارید. اگر روتر شما این گزینه را به شما می دهد ، می خواهید IPv6 بومی را انتخاب کنید.

برای دیدن اینکه آیا یک سایت اتصالات IPv6 را می پذیرد ، از ابزار اعتبار سنجی IPv6 استفاده کنید. اگر سایت دارای آدرس IP 128 بیتی است ، می دانید که سایت سازگار با IPv6 است.

چگونه IPv6 را خاموش کنیم

اگر ترجیح می دهید از IPv6 استفاده نکنید (و توصیه می کنیم اگر VPN شما قادر به محافظت از ترافیک شما نیست) از آن استفاده نکنید ، می توانید به سادگی به رایانه خود بگویید که از آن استفاده نکنید. در ویندوز ، به بروید تنظیمات > شبکه & اینترنت > شبکه & مرکز اشتراک گذاری (در انتهای پنجره است).

شبکه و مرکز اشتراک گذاری

کلیک تغییر تنظیمات اداپتور و سپس اتصال اصلی اینترنت خود را راست کلیک کنید (در مورد من ، این اتصال wifi من است) و را انتخاب کنید خصوصیات:

ویژگی های WiFi

لیست را تا زمانی که می بینید حرکت کنید پروتکل اینترنت نسخه 6 (TCP / IPv6) کادر را علامت بزنید:

پروتکل Interent نسخه 6

برای خاموش کردن IPv6 در Mac ، به سمت سر بروید تنظیمات سیستم > شبکه. کلیک پیشرفته و سپس به TCP / IP برگه.

پیکربندی IPv4 در Mac

از اینجا ، فقط تغییر دهید IPv6 را پیکربندی کنید منوی کشویی به خاموش.

اگر نمی بینید خاموش گزینه ، شما باید یک دستور Terminal را اجرا کنید. پایانه را باز کنید و یکی از دستورات زیر را بر اساس نحوه اتصال به اینترنت اجرا کنید:

Networksetup -setv6off "وای فای"
Networksetup -setv6off "شبکه محلی کابلی"

باید این قابلیت را فعال کند خاموش از گزینه TCP / IP در تنظیمات Network استفاده کنید. برای بازگرداندن آن ، فقط انتخاب کنید بطور خودکار در منو یا اجرای یکی از این دستورات:

Networksetup -setv6automatic "وای فای"
Networksetup -setv6automatic "شبکه محلی کابلی"

IPv6 و VPN

ما اینجا در مورد VPN هستیم ، بنابراین مطمئناً در مورد IPv6 و VPN صحبت خواهیم کرد. اگر تحقیقات زیادی در مورد VPN انجام داده اید ، شاید متوجه شده باشید که بسیاری از ارائه دهندگان ترافیک IPv6 را از طریق VPN خود غیرفعال می کنند. دلیل این امر این است که بسیاری از ارائه دهندگان VPN هنوز سرورها و نرم افزارهای خود را برای به دست آوردن استاندارد جدید به روز نکرده اند.

متأسفانه ، این بدان معنی است که ترافیک IPv6 گاهی اوقات به جای VPN شما از طریق ISP منتقل می شود. و این در درجه اول هدف داشتن VPN را شکست می دهد. این به نشت IPv6 معروف است.

یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که اکثر ارائه دهندگان VPN از نشت آدرس IP رنج می برند ، و بسیاری از آنها نیز در مقابل ربودن IPv6 DNS آسیب پذیر هستند. در سال 2016 ، گروه دیگری از محققان دریافتند که 84٪ از VPN های اندرویدی در حال عبور از IPv6 از طریق VPN نیستند.

خوشبختانه ، مطالعاتی از این دست ، ارائه دهندگان را ترغیب كرده است كه با استفاده از ویژگیهای سازگار با IPv6 ، از حریم خصوصی مشتریان خود محافظت کنند. برخی از VPN ها قادر به ترافیک IPv6 هستند. برخی دیگر به سادگی به کاربران خود می گویند که از ترافیک جلوگیری می کنند تا از نشت آدرس IP جلوگیری کنند.

اگر مطمئن نیستید که VPN فعلی شما در مورد ترافیک IPv6 چه کاری انجام می دهد ، ایده خوبی است که اتصال خود را برای نشت IP آزمایش کنید. IPleak.net ابزاری مناسب برای آزمایش این است که آیا شما می توانید اطلاعات IP را فاش کنید ، و هم ترافیک IPv4 و IPv6 را پوشش می دهد. اگر آدرس IP شخصی یا ISP خود را در صفحه نشان داده اید ، VPN شما کاملاً از حریم شخصی شما محافظت نمی کند.

برخی از ارائه دهندگان VPN پشتیبانی از ترافیک IPv6 را ایجاد کرده اند ، اما نه به عنوان بسیاری که دوست داریم. ما برای محافظت از IPv6 چند توصیه زیر را به شما ارائه خواهیم داد.

به خاطر داشته باشید که پشتیبانی IPv6 و محافظت در برابر نشت IPv6 از ویژگی های مختلفی هستند. محافظت در برابر نشت معمولاً فقط خاموش کردن IPv6 را شامل می شود. این از حریم خصوصی شما محافظت می کند ، زیرا هیچ چیزی برای نشت وجود ندارد. اما از ویژگی هایی که IPv6 ارائه می دهد بهره نمی برد. با این وجود پشتیبانی IPv6 به VPN اجازه می دهد تا ترافیک پروتکل جدیدتر را به سایت های دارای IPv6 مسیریابی کند.

این یک تمایز مهم است. محافظت در برابر نشت IPv6 خوب است - مطمئناً ایمنی شما را بهبود می بخشد. اما پشتیبانی IPv6 آن را به سطح دیگری می برد.

VPN هایی که IPv6 را پشتیبانی می کنند

همانطور که قبلاً اشاره کردم ، بیشتر VPN از اتصالات IPv6 پشتیبانی نمی کنند. با این وجود چند مورد وجود دارد که به شما امکان اتصال از طریق IPv6 را می دهد. مولود (نقد و بررسی) و FrootVPN (بررسی) ، دو VPN که دوست داریم ، پشتیبانی کاملی را ارائه می دهند. ایده آل حریم شخصی ایده آل ، اما ما فرصتی برای بررسی VPN آنها در زمان نوشتن نداریم.

فراتر از آن سه ، بهترین شرط شما این است که یک VPN با حفاظت نشت IPv6 پیدا کنید تا از ترافیک شما در ISP جلوگیری شود. بیشتر VPN های دارای رتبه بالا نوعی محافظت در برابر نشت را فراهم می کنند. معدودی مانند NordVPN (خواندن نقد و بررسی) درباره اجرای برنامه های محافظت در برابر نشت خود بسیار صادق بوده اند و می توانید به آنها اطمینان داشته باشید که آنها مؤثر باشند.

برای اینکه دریابید VPN انتخابی شما از نشت IPv6 استفاده می کند ، بهترین شرط شما این است که با اسناد آنها مشورت کنید. برخی گزینه ای دارند که لازم است آنها را روشن کنید. ترافیک IPv6 دیگر به طور خودکار مسدود می شود. هنوز دیگران توصیه می کنند که ترافیک IPv6 را روی رایانه خود خاموش کنید.

البته توصیه می کنیم همیشه از طریق VPN ترافیک خود را مسیریابی کنید. اما اگر VPN آدرس IP IP66 شما را نشت می دهد ، احتمالاً ایده بهتر است که IPv6 را با استفاده از دستورالعمل های بالا خاموش کنید..

با IPv6 ایمن باشید

از آنجا که این یک فناوری جدید و بهتر است ، ممکن است بخواهید مستقیم به IPv6 بروید. اگر بهتر از IPv4 است ، چرا به طور پیش فرض از آن استفاده نمی کنید؟ اما همانطور که مشاهده کردیم ، چند مسئله با آن وجود دارد - در درجه اول ، که اکثر VPN ها از آن پشتیبانی نمی کنند. و اگر در صورت عدم محافظت در برابر نشت ، می توانید آدرس IP خود را هنگامی که فکر می کنید محافظت شده است به بیرون درز کنید.

بررسی کنید تا مطمئن شوید که VPN شما از IPv6 پشتیبانی می کند یا از نشت آدرس IP محافظت می کند. اگر اینطور نیست ، VPN ها را تغییر دهید (بیشتر نام های بزرگ به نوعی محافظت می کنند) یا IPv6 را از تنظیمات رایانه خود خاموش کنید.

اگر این مراحل را برداشته باشید ، می توانید مطمئن باشید که در اینترنت جدید با قابلیت IPv6 ایمن تر خواهید بود.

آیا هنوز سوئیچ IPv6 را ساخته اید؟ آیا ارائه دهنده VPN شما از آن پشتیبانی می کند؟ تجربیات خود را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me