Tor vs. VPN: Které byste měli použít?

Stále více lidí přemýšlí a mluví o soukromí online. Tor a VPN jsou dva nejúčinnější online nástroje na ochranu soukromí, které jsou dnes k dispozici. V některých ohledech jsou velmi podobné. Ale také mají některé klíčové rozdíly, díky nimž jsou užitečné v různých situacích.

V tomto článku se podíváme na používání Tor versus pomocí VPN. Nejprve se podíváme na to, jak každý z nich funguje, což nám umožní vidět jejich relativní silné a slabé stránky. Poté probereme konkrétní případy použití a určíme, kdy chcete použít jeden nebo druhý. Kliknutím na ikony níže přejděte do každé sekce nebo si přečtěte podrobnější rozpis těchto dvou nástrojů.

 • Proč zvolit VPN
 • Proč zvolit Tor
 • Konečný verdikce versus VPN

VPN: Přehled

VPN vs Tor

Co je to VPN?

Virtuální privátní síť (VPN) je technologie, která chrání vaše soukromí při používání Internetu směrováním připojení přes server, který skrývá vaši IP adresu a šifruje vaši online komunikaci.

Jak fungují VPN??

VPN se skládá ze sítě serverů, obvykle umístěné ve více zemích po celém světě. Při použití sítě VPN procházejí informace odeslané z vašeho počítače přes jeden ze serverů poskytovatele VPN, než se dostanou do svého online cíle, například do svého účtu online bankovnictví. Podobně informace odesílané do vašeho počítače mimo vaši síť procházejí serverem VPN před dosažením vašeho zařízení.

jak vpns fungují

Díky tomu budete moci odesílat a přijímat data, aniž byste se vzdali své online polohy. Online cíl uvidí pouze přenosy přicházející ze serveru VPN, nikoli z vašeho zařízení nebo skutečného umístění. Zprávy odesílané ze serveru jsou navíc šifrovány, což blokuje nežádoucí přístup třetích stran.

Výhody VPN

Použití VPN k ochraně vašeho soukromí má oproti použití nechráněného připojení některé velké výhody.

Výhody VPN

Plné šifrování zpráv
Sítě VPN šifrují všechny zprávy procházející mezi jejich servery a počítačem. Tím zabráníte každému (například poskytovateli internetových služeb) špehovat připojení a zachytávat vaše data. To je důležité zejména v zemích s vysokou úrovní cenzury nebo v případě, že zasíláte zvláště citlivá data.

Rychlost
Přestože váš internetový provoz prochází šifrovacím softwarem VPN a servery mohou mírně zpomalit vaše připojení k internetu, je to jen o malé množství. Při každodenním používání si pravděpodobně nevšimnete rozdílu.

Snadná instalace a použití
I když technologie, která umožňuje práci VPN, je komplikovaná, většina z nich se snadno instaluje a používá. Pouhým několika klepnutími instalační průvodce nainstaluje a nakonfiguruje software. Průvodce může nastavit VPN tak, aby se automaticky spouštěla ​​při spuštění počítače, abyste byli vždy chráněni.

Kompatibilní s většinou zařízení
Špičkové služby VPN poskytují software, který funguje na nejpopulárnějších zařízeních. Počítače s operačními systémy Windows nebo Mac nebo Linux? Šek. Chytré telefony se systémem Android nebo iOS? Šek. Některé služby dokonce poskytují software, který lze spustit na domácím routeru nebo set-top boxu.

Nevýhody VPN

Použití VPN může zajistit dobrou bezpečnost proti většině druhů dohledu. Existují však způsoby, jak může být vaše soukromí ohroženo, když používáte VPN.

Nevýhody VPN

Selhání softwaru VPN
Aby vás služba VPN chránila, musí software VPN ve vašem počítači správně fungovat. Pokud se software z nějakého důvodu zhroutí, mohly by zprávy do a z počítače cestovat nešifrované a mimo síť VPN. Tím by se stali zranitelnými vůči vašemu poskytovateli internetových služeb nebo komukoli jinému, kdo na ně chtěl špehovat.

V zájmu ochrany před tímto problémem obsahuje mnoho sítí VPN ve svém softwaru přepínač zabíjení. Přepínač zabíjení je nastaven tak, aby v případě selhání softwaru VPN z jakéhokoli důvodu byl počítač odpojen od Internetu. Ztráta přístupu k internetu není sice skvělá, ale je lepší než použití zabezpečení, které vám VPN poskytuje.

Různé zásady protokolování
Při používání VPN poskytuje zabezpečení proti outsiderům, musíte poskytovateli VPN důvěřovat. Když používáte jejich software a jejich servery, poskytovatel ví hodně o tom, co děláte online a kam jdete.

Většina služeb VPN vede různé typy protokolů o činnosti svých uživatelů. Někdy služby uchovávají tyto záznamy pro vlastní potřebu a někdy jsou nuceny tyto protokoly uchovávat jejich vládou. Tyto protokoly zahrnují:

 • Protokoly použití: Záznamy o tom, kam jdete a co děláte online, když používáte VPN. Některé sítě VPN uchovávají podrobné záznamy o činnostech jednotlivých uživatelů, zatímco jiné agregují informace o využití způsobem, který ztěžuje nebo znemožňuje identifikaci jednotlivých uživatelů..
 • Protokoly připojení: Záznamy informací, například při přihlášení do VPN, IP adresy počítače, vašeho uživatelského jména a podobných dat. Ne tak špatné jako protokoly použití, ale stále mnoho informací, které by mohly být použity proti vám.

Které protokoly služba uchovává a jak dlouho je uchovávají, určuje, jaké riziko pro vás představuje. Jeden poskytovatel VPN může tyto informace okamžitě smazat. Další informace by mohly protokolovat tyto informace pro účely údržby a podpory a po odpojení je odstranit. Podle zákona jsou pro uchovávání těchto informací po několik dní, týdnů nebo dokonce měsíců vyžadovány další sítě VPN.

Některé služby VPN inzerují, že neuchovávají žádné protokoly, což vám poskytuje maximální úroveň zabezpečení. Musíte však být opatrní s poskytovatelem, kterého si vyberete; některé VPN tvrdí, že jsou „žádné záznamy“, ale ve skutečnosti si uchovávají podrobné protokoly připojení.

Pokud existuje protokol, existuje možnost, že by agentura mohla použít tyto informace proti vám, a existují omezení, co může VPN udělat, aby vás ochránila. Bez ohledu na to, jak by mohla být služba VPN pro ochranu soukromí, může-li vládní agent s předvoláním požadovat své protokoly, je povinen je odevzdat.

Potenciál pro slabé šifrování
Aby byla komunikace mezi počítačem a serverem VPN bezpečná, musí být šifrování používané službou VPN nerozbitné. To platí o nejlepších VPN, které používají šifrování 256BIT pro vojenské šifrování (AES). Některé VPN nižší úrovně však používají slabší šifrovací algoritmy, jako jsou PPTP a Blowfish, takže se při výběru poskytovatele budete chtít pečlivě podívat na šifrování, které VPN používá..

Pro maximální ochranu potřebujete nějaký způsob, jak se stát anonymním. Proto vytvořili Tor.

Tor: Přehled

Tor vs. VPN

Co je Tor?

Na první pohled je síť Tor podobná VPN. Zprávy do počítače az počítače procházejí sítí Tor a ne přímo se připojují k prostředkům na Internetu. Ale tam, kde VPN poskytují soukromí, Tor poskytuje anonymitu.

Služba VPN může zabránit cizincům v tom, aby viděli, kam jdete a co děláte na internetu, ale existují způsoby, jak porazit soukromí, které vám poskytují. Služba VPN má ze své podstaty přístup k informacím o vás. Chcete-li tyto informace chránit, musíte jim důvěřovat.

Když používáte síť Tor, nemusíte nikomu důvěřovat. Díky designu Tor se můžete stát online anonymně. I když žádný systém není stoprocentně spolehlivý, bylo by pro každého velmi obtížné identifikovat vás, když používáte síť Tor.

Je Tor VPN?

Protože Tor i VPN vykonávají podobné funkce, můžete si položit otázku: „Je Tor opravdu jen konkrétní typ VPN?“ Odpověď zní: „Ne.“ Zde je proč:

VPN je síť serverů, která chrání vaše soukromí šifrováním zpráv a skrytím vaší IP adresy. Poskytovatel VPN řídí jak software VPN ve vašem počítači, tak servery v jejich síti. Chcete-li chránit své soukromí, když používáte jejich síť, musíte důvěřovat své službě VPN.

Tor je síť serverů, se kterými komunikujete anonymně. Žádná organizace neovládá software Tor ve vašem počítači ani jednotlivé servery v síti. Chcete-li Tor bezpečně používat, nemusíte nikomu důvěřovat. Stejně jako cokoli jiného, ​​fakt, že nemusíte nikomu důvěřovat, když používáte Tor, je to, co ho odlišuje od VPN.

Jak Tor funguje?

Síť Tor je navržena tak, aby žádný server nemohl vědět, kdo jste a co děláte. Síť se skládá z tisíců nezávislých serverů provozovaných dobrovolníky po celém světě. Co se stane, když váš počítač chce odeslat zprávu pomocí sítě Tor:

 1. Software ve vašem počítači (buď prohlížeč Tor nebo jiný program podporující Tor) náhodně vybere tři servery Tor. Software pak staví cestu mezi těmito třemi servery.
 2. Proces začíná serverem, který bude připojit se k veřejnému internetu (nazývá Ukončete uzel). Software Tor v počítači šifruje zprávu způsobem, který může dešifrovat pouze výstupní uzel.
 3. Software pak tento proces opakuje se serverem uprostřed. Teď zpráva je šifrována dvakrát.
 4. Software dělá to samé se serverem, který bude nejprve přijměte zprávu z vašeho počítače (tzv Strážní uzel). Nyní je zpráva šifrováno třikrát.
 5. Jakmile je zpráva šifrována, Tor software na tvém počítači zašle zašifrovanou zprávu na strážní uzel. Tento server odstraní nejvzdálenější vrstvu šifrování. Strážní uzel nemůže přečíst původní zprávu, protože stále existuje dvě vrstvy šifrování. Software však zahrnuje adresu dalšího serveru v cestě, když šifruje zprávu.
 6. Strážný uzel odešle zprávu na server server uprostřed cesty. Tento server odstraní druhou vrstvu šifrování. Stejně jako první počítač stále nedokáže přečíst zprávu, protože tam je další vrstva šifrování. Odstranění této vrstvy šifrování však řekne adrese Exit Node.
 7. Střední server odešle zprávu do výstupního uzlu. Uzel Exit odstraní poslední vrstvu šifrování. To znamená, že uzel Exit může vidět vaši původní zprávu. Protože však byla zpráva předána prostřednictvím ostatních serverů v cestě, výstupní uzel neví, kdo zprávu odeslal..

Jak Tor pracuje

To je klíč k pochopení Tor, takže pojďme se podívat, co každý server v cestě ví.

 • Strážní uzel můžete vidět IP adresu vašeho počítače. Neví však, co zpráva říká kvůli dalším vrstvám šifrování. Strážný uzel tedy ví, že váš počítač poslal zprávu pomocí Tor a že to potřebuje poslat tuto zprávu na střední server.
 • prostřední server ví, že zpráva přišla z strážného uzlu a že musí zprávu předat výstupnímu uzlu. Zprávu nelze přečíst, protože existuje zbývá jedna vrstva šifrování. Střední server neví, kdo poslal zprávu strážnímu uzlu, protože tyto informace nejsou předány sítí Tor.
 • Ukončete uzel ví, co zpráva říká, protože musí odloupněte poslední vrstvu šifrování dříve, než může zpráva jít na veřejný internet. Neví však, odkud zpráva původně pocházela. Vše, co ví, je, že prostřední server předal zprávu.

Žádný server neví ani nemůže vědět, odkud zpráva přišla a co říká. Takto Tor poskytuje anonymitu.

Směrování směrování cibule proti šifrování VPN

Způsob, jakým jsou zprávy směrovány v jejich sítích, je dalším klíčovým rozdílem mezi VPN a Tor.

Když odešlete zprávu pomocí VPN, zpráva se zašifruje v počítači a odešle se na konkrétní server v síti VPN. Tam se dešifruje a předá do konečného cíle. Zprávy přicházející do počítače se odesílají na server VPN. Tam jsou zašifrovány a odeslány do vašeho počítače. Software VPN v počítači dešifruje zprávu. Po navázání připojení VPN budete po dobu trvání nadále používat stejný server.

Tor používá složitější přístup k Onion Routing. Směrování cibule vyžaduje, aby zpráva prošla nejméně třemi, náhodně vybranými servery Tor, než se dostane do svého konečného cíle. Než zpráva opustí váš počítač, software Tor zprávu zašifruje několikrát. Účinkem je dát vrstvám zpráv šifrování, které musí být loupané, podobné vrstvám cibule.

Jak zpráva prochází sítí, každý server dešifruje jednu z vrstev. Když konečný server v cestě odlupuje poslední vrstvu šifrování, odhalí vaši původní zprávu a předá ji na místo určení mimo síť Tor..

V důsledku šifrování a způsobu, jakým servery Tor předávají zprávy mezi sebou, žádný ze tří serverů nemůže vědět, kdo zprávu odeslal, ani co říká zpráva. Díky tomu budete v síti anonymní. Pro další ochranu před špatnými herci, kteří se pokoušejí proniknout do sítě, si software Tor ve vašem počítači vybere nový server, který bude používat přibližně každých 10 minut.

Výhody Tor

Použití Tor pro připojení k internetu nabízí několik výhod oproti nechráněnému připojení.

Výhody Tor

Obtížné vypnout
Protože se skládá z tisíců serverů roztroušených po celém světě, Tor je velmi obtížné vypnout. Síť je distribuována, není centralizovaná. To znamená, že neexistuje žádné sídlo, podniková kancelář ani hlavní server, který by mohl zaútočit.

Většina serverů Tor je provozována dobrovolnými obhájci soukromí. Chcete-li vypnout Tor, museli byste jít po každém jednotlivém serveru v síti. Díky tomu je pokus o vypnutí Tor asi tak praktický, jako zastavení přenosu hudby P2P nebo vypnutí bitcoinu.

Téměř úplná anonymita
Existují způsoby, jak může být Tor napaden, ale lidé z projektu Tor neustále pracují na tom, aby byli Tor bezpečnější. I když vám žádná osoba ani síť nemůže zaručit 100% anonymitu, Tor vám poskytuje mnohem více online anonymity než dokonce nejlepší VPN.

Tor Nevýhody

Zatímco Tor je skvělý systém pro anonymní používání internetu, není to dokonalé řešení. Zde jsou některé nevýhody používání Tor.

Nevýhody Tor

Velmi pomalý
Zprávy v síti Tor procházejí třemi (nebo více) široce rozptýlenými servery a jsou šifrovány a dešifrovány nejméně třikrát. V důsledku toho je síť Tor velmi pomalá. Jeho použití pro streamování videa nebo pro sdílení souborů peer-to-peer by bylo velmi obtížné.

Provozujte dobrovolníky
Protože síť Tor je provozována dobrovolníky, neexistuje žádný vestavěný zdroj peněz, který by se platil za údržbu a upgrade sítě. Některé servery v síti jsou staré a pomalé nebo mají špatné připojení k internetu. Navíc vždy existuje riziko, že dobrovolníci provozující síť nebudou důvěryhodní.

Nízká kompatibilita zařízení
Projekt Guardian udržuje Tor na zařízeních Android. Prohlížeč Tor v současné době není k dispozici pro iOS, což znamená, že jej nelze použít ve vašem iPhone nebo iPadu.

Tor vs. VPN: Které byste si měli vybrat?

Tor vs. VPN: Verdikt

Nyní, když víte, jak fungují Tor a VPN, můžete určit, který z vás má největší smysl. Podívejte se na níže uvedený graf, kde získáte rychlý přehled o tom, jak se Tor a VPN navzájem hromadí, nebo si přečtěte podrobnější vysvětlení, kdy zvolit každou technologii..

Graf Tor vs. VPN

Kdy byste měli zvolit VPN přes Tor?

VPN je skvělá volba pro uživatele, kteří se účastní online aktivit, které by mohly ohrozit jejich osobní nebo citlivé informace, včetně:

 • Kontrola online bankovního účtu
 • Nakupování online
 • Připojení k veřejné síti Wi-Fi
 • Cestování do zemí s vysokou cenzurou
 • Přístup k blokovaným webům
 • Torrenting

Kdykoli posíláte informace přes internet, existuje šance, že je někdo zachytí. Pokud prostřednictvím Internetu odesíláte jakékoli citlivé informace, například přihlašovací údaje na svůj online bankovní účet nebo číslo vaší kreditní karty, měli byste pomocí VPN zajistit, že jsou chráněny.

To je zvláště důležité, pokud používáte veřejné služby Wi-Fi. I když jsou tyto služby běžně používány v místech, jako jsou kavárny, hotely nebo letiště, jsou notoricky nejisté a vybavení, do kterého se do nich vniknou, je levné a snadno dostupné. VPN jsou také účinným způsobem ochrany soukromí, pokud cestujete do zahraničí, žijete v zemi s vysokou cenzurou nebo torrentem.

Kromě toho existuje několik výhody výběru VPN, počítaje v to:

 • Rychlost: VPN jsou obecně rychlejší než Tor, protože zprávy procházejí pouze jedním serverem VPN namísto 3 uzlů Tor.
 • Kompatibilita se všemi zařízeními: VPN fungují s širším spektrem zařízení než Tor. Zejména od dnešního dne Tor nepracuje s Apple iOS. Pokud používáte iPhone nebo iPad, Tor není možnost.
 • Sdílení souborů P2P: Sítě VPN jsou vhodnější pro sdílení souborů P2P nebo sledování videí.
 • Všechna online připojení chráněna: VPN bude chránit všechna vaše internetová připojení; Tor chrání pouze ty, které jsou určeny k použití sítě Tor.
 • Cena: Několik VPN je zdarma; ty s malým měsíčním poplatkem jsou velmi cenově dostupné.
 • Snadné nastavení a použití: Nastavení VPN je velmi snadné; vše, co musíte udělat, je stáhnout software do počítače a spustit jej kdykoli potřebujete být chráněni.
 • Přístup k týmu podpory: Protože poskytovatelé VPN jsou významnými společnostmi, mají užitečné stránky s častými dotazy a také týmy podpory, pokud narazíte na jakékoli problémy.

Kdy byste měli zvolit Tor přes VPN?

Viděli jste druhy situací, kdy byste měli používat VPN, a možná se ptáte: „Proč bych Tor někdy použil?“ Pravda je, že většina lidí Tor vůbec nepotřebuje. Pro většinu situací stačí VPN. Kdy byste tedy měli použít Tor?

Tor je nástroj, který se používá, když jsou sázky vysoké. Možná jste novinář, který hovoří o nějaké krutosti vlády. Nebo aktivista organizující protest v nějaké represivní zemi.

V těchto případech může být ohrožena vaše svoboda a váš život. Třetí strana se může opřít o službu VPN a získat o sobě informace. Ale jen několik organizací na světě má moc se vás dokonce pokusit vystopovat Torem.

Kromě toho existuje několik výhody výběru Tor, počítaje v to:

 • Úplná anonymita: Tor znemožňuje třetím stranám sledovat vaši online aktivitu. I když to platí téměř pro VPN, není to vždy. Navíc, na rozdíl od Tor, VPN mohou selhat a odhalit vaši IP adresu.
 • Cena: Tor je vždy zdarma k použití.
 • Snadné nastavení a použití: Prohlížeč Tor je velmi snadno stahovatelný a použitelný.

Tor vs. VPN: Verdikt

VPN a Tor jsou celkově účinnými způsoby, jak chránit vaše data a udržet se v bezpečí online. Nakonec je VPN praktičtějším řešením pro každodenní uživatele, kteří se chtějí udržet v bezpečí.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me