Odstraňování problémů s VPN

21 způsobů, jak urychlit vpnVirtuální soukromé sítě (VPN) mají celou řadu výhod, ale mohou také trpět některými velmi nepříjemnými problémy. Nefunkční VPN je rozzlobená a polofunkční VPN není o moc lepší.

Když je vaše VPN pomalá, nepřipojí se, nepřestane se odpojovat nebo dojde k selhání, můžete problém vyřešit několika způsoby. Podívejme se na to.

Odkazy na přeskakování / obsah:

  • opravy pro pomalé připojení VPN
  • opravy VPN, které nepřipojí se
  • opravy VPN, které stále se odpojuje
  • opravy VPN, které stále padá

Oprava VPN, která snižuje rychlost internetu

Sítě VPN vždy zpomalí vaše připojení, ale neměly by způsobit obrovský pokles rychlosti. Pokud je vaše připojení tak pomalé, že je obtížné procházet, je čas jednat.

1. Použijte rychlou, Premium VPN

Pokud používáte bezplatnou síť VPN, máte téměř jistotu, že vaše připojení bude dost pomalé. Poskytovatelé VPN pochopitelně upřednostňují své platící zákazníky. I když tvrdí, že jejich bezplatná VPN je tak rychlá jako jejich placená volba, možná zjistíte, že nesouhlasíte.


Existuje spousta dostupných sítí VPN s příslušnými vysokými rychlostmi, a pokud jste neprovedli upgrade na jeden, důrazně doporučujeme. Můžete vidět, jak se vaše rychlost zvyšuje okamžitě.

Jeden z nejspolehlivějších poskytovatelů VPN, kterého jsme zjistili (ze 78 testovaných), je NordVPN. Zde si můžete přečíst naši úplnou recenzi.

2. Změňte Servery

Zvažte změnu serverůServer, který používáte pro připojení VPN, může výrazně změnit rychlost připojení, kterou získáte. Čím blíže jste k serveru, ke kterému se připojujete, tím vyšší rychlosti získáte (téměř v každém případě). Můžete také získat vyšší rychlosti ze serverů, které se nepoužívají tolik.

Většina klientů VPN usnadňuje výměnu serverů. Stačí otevřít klienta, vybrat nový server a potvrdit svůj výběr. Poté můžete spustit test rychlosti nebo pokračovat v prohlížení a zjistit, zda nový server běží rychleji.

Pokud provozujete VPN prostřednictvím routeru, proces může být složitější a může se lišit v závislosti na konkrétním poskytovateli VPN. Pokud si pamatujete proces, kterým jste prošli nastavení VPN routeru, můžete pravděpodobně přistupovat k nastavení routeru a změnit server, ke kterému přistupujete. Pokud si nepamatujete tento proces nebo se něco změnilo, prostudujte si uživatelské příručky pro firmware routeru a VPN.

3. Změňte porty

Propojení mezi počítačem a serverem VPN používá síťový port v počítači. Na tento port si můžete myslet jako na fyzický port; váš počítač směruje provoz ze serveru VPN na konkrétní port a provoz z jiných míst na jiné porty. Pomáhá oddělit provoz od různých zdrojů.

I když si můžete myslet, že každý port je tak rychlý jako každý jiný, můžete být překvapeni, když zjistíte, že občasná změna portu, ke které je připojena vaše VPN, pomůže. Někteří poskytovatelé internetových služeb zpomalují provoz na určitých portech a někdy zjistíte, že některé porty jsou rychlejší než jiné bez zjevného důvodu. Zkuste přepnout připojení VPN prostřednictvím různých portů a zjistit, zda jsou rychlejší.

4. Změňte protokoly IP

Většina sítí VPN umožňuje připojení prostřednictvím protokolu TCP (Transmission Control Protocol) nebo UDP (User Datagram Protocol). TCP se běžně používá přes internet, protože zahrnuje opravu chyb, takže pokud dojde k problému s připojením nebo některá data jsou poškozena, je přenos stále úspěšný a odesílající počítač ví, že znovu odesílá cokoli, co nepřijde správně.

UDP, i když není tak běžný, je výrazně rychlejší než TCP. Neposkytuje opravu chyb, takže pokud se během přenosu něco ztratí, nebude informace znovu odesílat. Tím se zkrátí doba potřebná k přenosu informací, ale také se vytvoří méně spolehlivé spojení.

Změna mezi těmito dvěma protokoly vám může pomoci dosáhnout vyšších rychlostí, zejména pokud přecházíte z TCP na UDP. Dávejte však pozor na špatnou kvalitu připojení.

5. Změňte protokoly VPN tunelování

změnit protokoly VPNZatímco OpenVPN je obecně považován za nejlepší protokol pro provoz VPN, někdy se může stát, že budete chtít použít protokol L2TP / IPSec. Přestože neposkytuje tolik zabezpečení a nemá tolik funkcí, je také možné, že proklouzne pomocí filtrů, které zpomalují provoz OpenVPN..

Pokud používáte VPN pro zabezpečení nebo soukromí, nedoporučujeme používat L2TP / IPSec, pokud mu můžete pomoci. Pokud se jen snažíte překonat omezení regionu, bude to fungovat. Ale nebude to tak bezpečné.

6. Zakažte místní bezpečnostní software

Opět to není něco, co doporučujeme lehce, a pokud se tomu můžete vyhnout, měli byste. Pokud však antivirový program kontroluje všechny odeslané pakety, které odesíláte, může to zpomalit připojení. Zakažte jej dočasně, abyste zjistili, zda zrychlí vaše připojení.

Oprava VPN, která nebyla připojena

Když vše, co chcete udělat, je dostat se na internet, aniž byste byli ohroženi sledováním, cenzurou nebo blokováním regionů, je VPN, která se nepřipojí, velká bolest. Zde je postup, jak problém vyřešit.

1. Ujistěte se, že jste (a server) online

Nejjednodušší je přehlédnout nejjednodušší. Pokud se váš klient VPN nepřipojuje, zkuste otevřít web bez připojení přes VPN a zjistit, zda vaše připojení k internetu funguje. Pokud tomu tak není, restartujte router odpojením na 30 sekund a opětovným připojením. Pokud je váš internet stále mimo provoz, může to být problém na konci vašeho poskytovatele služeb Internetu..

Zkontrolujte také web vašeho poskytovatele VPN a ujistěte se, že server, ke kterému se pokoušíte připojit, není nefunkční. VPN server se jednou za čas přepne z důvodu údržby do režimu offline - nebo jen proto, že servery nejsou 100% spolehlivé - a budete se muset připojit k jinému nebo chvíli počkat..

2. Zkontrolujte, zda je vaše uživatelské jméno a heslo správné

V mnoha případech je vaše nemožnost připojení způsobena velmi jednoduchým problémem: špatně jste zadali heslo. Nebo jste místo uživatelského jména zadali svou e-mailovou adresu. Pokud se vyskytne chyba ověření, pravděpodobně souvisí s jedním z těchto dvou problémů.

Znovu zadejte své uživatelské jméno a heslo a pokud to nepomůže, zkuste resetovat heslo a pokusit se znovu připojit.

3. Změňte porty

Zkuste se znovu připojit k VPN přes jiný port. Někteří poskytovatelé internetových služeb a sítě blokují provoz na konkrétních portech, což může zamítnout váš požadavek na připojení VPN.

Podívejte se do dokumentace vaší VPN a zjistěte, zda navrhuje nebo vyžaduje připojení na konkrétních portech.

4. Zkuste se připojit k jiné síti

Někdy problém není s vámi, je to s VPN. Jedním z nejlepších způsobů, jak to ověřit, je připojit se k jiné síti. Můžete vyzkoušet nedaleké veřejné wifi místo, jako je kavárna nebo obchod s potravinami, bezdrátová síť přítele nebo veřejný hotspot.

Pokud zjistíte, že se můžete připojit v jiné síti, zjistíte, že problém způsobuje něco z vaší vlastní. Zkontrolujte nastavení Wi-Fi a internetu, abyste zjistili, zda můžete najít to, co vám brání v přihlášení.

Oprava VPN, která udržuje odpojení

Možná ještě dráždivější než připojení k vaší VPN se úspěšně připojuje a poté končí. Obzvláště pokud se to stane znovu a znovu. Tady je co dělat.

1. Dočasně deaktivujte bránu firewall

Jak zapnout bránu firewall v systému Windows 10Ačkoli brány firewall jsou důležitými bezpečnostními opatřeními, mohou také způsobovat problémy s VPN. Pravděpodobně zpomalí vaše připojení a pokud bude dostatečně pomalé, může se připojení VPN jednoduše ukončit.

Firewally zkrátka prohledávají data přicházející a odcházející z vaší privátní sítě, kde se připojuje k širšímu internetu. A pokud vidí něco, co by tam nemělo být, znemožní to přenos. Některé brány firewall mají potíže udržet krok s provozem VPN.

2. Připojte se k serveru v okolí

Někdy problém, který způsobuje odpojení, není u vás, ale u vašeho poskytovatele VPN. Pokud se server nechová normálně, můžete být odpojeni. Zkuste se připojit k jinému serveru, nejlépe k jednomu z nich, abyste zjistili, zda máte lepší připojení.

3. Změňte protokoly

Někdy některé protokoly VPN budou mít potíže s udržením silného připojení. Pokud používáte OpenVPN (což obvykle doporučujeme), zkuste se připojit přes L2TP / IPSec; pokud již používáte L2TP, zkuste OpenVPN. Můžete také zkusit PPTP, i když je to méně ideální.

Znovu doporučujeme držet se OpenVPN, kdykoli je to možné, protože je to nejbezpečnější z těchto tří společných protokolů připojení. Pokud můžete používat VPN pouze na L2TP, není to velký problém, ale pokud je to možné, použijte OpenVPN.

Také může pomoci změna z UDP na TCP (nebo naopak), jak je uvedeno výše.

4. Připojte se přes Ethernet

I když to není běžné, je možné, že něco na úrovni routeru ve vaší síti může způsobovat potíže s připojením, které vás vykopne z VPN. Problém lze vyřešit připojením přímo do konektoru kabelu pomocí ethernetového kabelu.

Problémy často leží v situaci nazvané „double NAT“, ke které může dojít, když máte jeden router za druhým. K tomu může dojít, pokud máte různé směrovače pro různá zařízení nebo jiný router připojený k vašemu poskytovateli ISP.

Stručně řečeno, budete muset povolit mostový režim, aby dva směrovače spolupracovaly. Způsob, jakým se to stane, bude záviset na vašem routeru, takže budete muset kopat do dokumentace. Pro rychlé vysvětlení překlenutí wifi navštivte tento úvod od Lifewire.

5. Změňte servery DNS

Změnit DNSPříležitostně vám pomůže zůstat připojeni pomocí jiného serveru DNS, než je výchozí dodávaný sítí VPN. Mnoho sítí VPN poskytuje své vlastní služby DNS pro větší soukromí, ale někdy to může způsobovat vaše připojení.

Každá VPN bude mít různé kroky potřebné pro změnu serverů DNS. Mnoho z nich obsahuje možnosti, které říkají například: „VPN servery VPN používejte pouze při připojení.“ Tuto možnost budete muset vypnout.

Použití jiných serverů DNS by vás mohlo trochu více zranit vůči únikům DNS, ale pokud nemůžete zůstat dostatečně dlouho připojeni, abyste něco udělali, je to pravděpodobně kompromis, který jste ochotni provést.

Oprava selhání softwaru VPN

Stejně jako jakýkoli jiný software může váš klient VPN selhat. Pokud k tomu dojde jednou za skvělou chvíli, pravděpodobně se nemusíte obávat. Pokud však dochází často k selhání a narušuje to vaše prohlížení, budete muset podniknout nějaké kroky.

1. Ujistěte se, že máte nejnovější verzi softwaru

Poskytovatelé VPN spolupracují s vývojáři, aby se ujistili, že jejich software je co nejstabilnější a nejúčinnější. Pokud nepoužíváte nejnovější verzi, možná máte nějaké problémy se stabilitou.

Pokud je to možné, povolte automatické aktualizace softwaru VPN. Prohlédněte si nastavení svého klienta VPN a zjistěte, zda je to možné. Pokud tomu tak není, nezapomeňte pravidelně kontrolovat aktualizace.

2. Zavřete další aplikace

Pokud máte otevřeno mnoho dalších aplikací, mohou způsobit problémy s klientem VPN, zejména pokud používáte starší počítač. Uzavřete vše, co nepotřebujete.

3. Restartujte počítač

Někdy vypnutím a opětovným zapnutím problém skutečně vyřeší. Restartujte počítač a ujistěte se, že byly použity všechny aktualizace a zda byly chybné procesy zabity.

4. Znovu nainstalujte klienta VPN

Pokud je to nejhorší, smažte a znovu nainstalujte klienta VPN.

Řešení problémů s VPN rychle

Pokud vaše VPN nefunguje, je v nejlepším zájmu problém vyřešit rychle. Je snadné se zbavit zvyku spouštění sítě VPN pokaždé, když se chcete dostat na internet.

Ale to vás vystavuje dalším problémům s sledováním a zabezpečením. Pokud vaše VPN nefunguje, okamžitě ji odstraňte - budete rádi, že jste to udělali.

Pokud stále nemůžete opravit připojení VPN, neváhejte zanechat komentář a pokusíme se pomoci!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me