Bezpečnost na internetu pro děti (20 tipů pro rodiče)

Pokud jste jako já a používáte vaše děti jako bezplatnou technickou podporu, kdykoli potřebujete nakonfigurovat bezdrátový směrovač nebo televizor pro hraní zábavných kočičích videí, je lákavé nechat děti, aby se také staraly o své vlastní online zabezpečení.

To by mohla být velká chyba.

I když vaše děti mohou být odborníky na technologii, nejsou odborníky na hodnocení rizik.

Už víte, že pokud není vedeno, je snadné manipulovat s dětmi v kouření, pití, překročení rychlosti, šikaně a samozřejmě skákání z útesů, protože to dělají všichni jejich přátelé..

Chyby mohou způsobit velké škody. Vše od drahých infekcí ransomware, krádeží identity, ztráty přátelství až po ohrožení života vašeho dítěte.


Stejně jako v off-line světě musíte zajistit vedení, stanovit hranice a v závislosti na věku a zralosti vašeho dítěte zajistit záruky.

Musíte si také být vědomi toho, odkud hrozby pocházejí.

10 věcí, které můžete nyní udělat pro ochranu svých dětí online

1. Zajistěte YouTube pro své děti bezpečnou

YouTube je nová dětská televize.

Je to jeden z nejpopulárnějších webů, ale ne všechna tato videa budou vhodná pro vaše děti.

Tato stránka však obsahuje některé bezpečnostní prvky a vy byste ji měli využít.

Pokud na webu přejdete dolů do dolní části obrazovky, zobrazí se nastavení „Omezený režim“. Skryje videa označená jako videa obsahující nevhodný obsah.

V mobilních aplikacích klikněte na tři tečky vpravo nahoře a klikněte na Nastavení > Všeobecné a přejděte dolů, dokud neuvidíte možnost „Omezený režim“.

Režim YouTube omezený

2. Pomozte svým dětem nastavit ovládací prvky ochrany osobních údajů na svých účtech na sociálních sítích

Pokud vaše děti sdílejí zprávy, obrázky nebo videa na Facebooku, Instagramu a dalších platformách, nemusí vědět, kdo vidí jejich příspěvky.

Většina aplikací má nastavení ochrany osobních údajů, které však umožňuje dětem ovládat, komu nechají život.

Zde jsou odkazy na informace o nastavení ochrany osobních údajů v nejpopulárnějších aplikacích:

 • Facebook: https://www.facebook.com/help/325807937506242/
 • Instagram: https://help.instagram.com/116024195217477/
 • Snapchat: https://support.snapchat.com/a/privacy-settings
 • WhatsApp: https://www.whatsapp.com/faq/en/general/21197244
 • Kik: https://kikinteractive.zendesk.com/hc/en-us/articles/217680888-How-can-I-keep-my-Kik-account-private-
 • Ask.fm: http://safety.ask.fm/safety-tools/

3. Nainstalujte antivirový program do počítačů a mobilních zařízení

Děti jsou stejně zranitelné jako my ostatní, pokud ne více, kliknutím na špatné odkazy a stahování škodlivého softwaru.

Chcete-li je chránit a jejich zařízení nainstalovat antivirový software na všechny z nich.

Existuje řada vynikajících produktů zdarma od důvěryhodných značek.

 • Avast: https://www.avast.com
 • Avira: https://www.avira.com/
 • BitDefender (zdarma): https://www.bitdefender.com/solutions/free.html
VPN (další možnost)

Zvažte také použití virtuální soukromé sítě. Chcete-li najít vhodnou VPN, podívejte se na náš nejlepší VPN diagram nebo procházejte bezplatné VPN.

4. V počítačích vytvořte samostatné účty pro své děti

Pokud sdílíte zařízení s vašimi dětmi, zvažte vytvoření samostatného účtu nebo účtů. Každý účet bude mít svou vlastní domovskou obrazovku a v závislosti na zařízení a platformě jiný výběr funkcí, aplikací a oprávnění.

To vám pomůže chránit svá vlastní data nebo doporučení ohledně videa. Umožňuje také nastavit přizpůsobené nastavení zabezpečení a soukromí pro každé dítě.

V počítačích se systémem Windows můžete pro své děti nastavit nový uživatelský účet. Jdi do nastavení > Účty > Přidejte člena rodiny > Přidejte dítě.

Účet pro děti Windows 10

Můžete blokovat konkrétní aplikace, hry nebo webové stránky nebo nastavit časové limity obrazovky. Další informace naleznete na adrese https://account.microsoft.com/family.

Na počítačích Apple, pro některé uživatelské účty můžete nastavit rodičovskou kontrolu. To vám umožňuje omezit přístup na webové stránky pro dospělé. Další informace naleznete zde: https://support.apple.com/en-us/HT201813

5. Na mobilních zařízeních si vytvořte samostatné účty pro své děti

Rodičovská kontrola AndroidTablety a smartphony také umožňují na jednom zařízení více uživatelských účtů.

V tabletech Android můžete pro své dítě vytvořit účet s omezením, s omezeními na aplikace, které mohou používat.

V telefonech se systémem Android si můžete vytvořit nový uživatelský účet pro své dítě. Jediným omezením účtu, které je v současné době k dispozici, je vypnout možnost telefonovat a odesílat textové zprávy.

Jejich účet Google Play však můžete omezit. Jít do Nastavení > Rodičovská kontrola a zapněte je. Budete moci nastavit konkrétní omezení obsahu pro aplikace a hry, filmy, televizi, knihy a hudbu.

Na straně Apple, Telefony iPhone a iPad mají ovládací prvky pro aplikace a funkce, obsah a soukromá nastavení. Spusťte aplikaci Nastavení a přejděte na Všeobecné > Omezení a klepněte na „Povolit omezení“.

6. Zabezpečte své herní systémy

Nezapomeňte, že vaše herní konzole je dnes také internetovým zařízením. Děti si mohou stahovat hry a nakupovat ve hře a dokonce surfovat po webu.

Většina zařízení má funkce, které vám umožní:

 • Omezte druh obsahu, který mohou vaše děti získat
 • Omezte jejich nákupy a…
 • … Omezte nebo vypněte jejich prohlížení na webu.

7. Zvažte použití prohlížečů a vyhledávačů bezpečných pro děti

Pro větší kontrolu můžete pro své děti nainstalovat webový prohlížeč bezpečný pro děti.

Například Zoodles nabízí prostředí vhodné pro děti. K dispozici je bezplatná verze pro počítače Windows a Mac a pro tablety a smartphony Android a iOS. Prémiová verze, která stojí 8 $ měsíčně, zahrnuje blokování reklam, časové limity a další funkce.

Dalším alternativním prohlížečem bezpečným pro děti je Maxthon, zatímco prohlížeče, které nyní používáte, budou mít některé vestavěné nástroje.

Pokud používáte prohlížeč Chrome, můžete nastavit „profil pod dohledem“. Tím se zablokují explicitní výsledky vyhledávání, ukáže vám, na jaké webové stránky vaše děti navštěvovaly, a dokonce omezí, na jaké webové stránky mohou jít. Omezení fungují dvěma způsoby:

 1. Můžete mít seznam schválených webových stránek a vaše děti mohou tyto stránky navštívit pouze.
 2. NEBO - můžete předem zakázat seznam webových stránek a vaše děti mohou navštívit jakýkoli web kromě těch, které jsou na vašem zakázaném seznamu.

Další informace naleznete zde: https://support.google.com/chrome/answer/3463947/?hl=cs

Podívejte se také na tyto vyhledávače bezpečné pro děti:

 • Bezpečné vyhledávání Děti: http://www.safesearchkids.com/
 • KidRex: http://www.kidrex.org/
 • Kiddle: http://www.kiddle.co/
 • Kidtopie: http://www.kidtopia.info/

8. Zamkněte aplikace pro nejmenší děti

Pokud chcete nechat své dítě hrát si s telefonem na zadním sedadle automobilu, aniž byste se museli bát, že si ho necháte posílat, nebo surfovat po webu kvůli strašidelnému obsahu, udělejte to: otevřete aplikaci pro dítě a potom ji nastavte tak, aby aplikaci nelze ukončit.

U telefonů se systémem Android 5 a vyšším se to říká „připnutí obrazovky“.

Nejprve jděte na Nastavení > Bezpečnostní > Připnutí obrazovky a zapněte jej a také povolte „Před uvolněním PIN požádat o PIN“.

Poté načtěte aplikaci, stiskněte tlačítko přehledu - malý čtvereček v pravém dolním rohu - a přejeďte prstem nahoru, dokud se v pravém dolním rohu nezobrazí ikona špendlíku. Nyní vaše dítě bude potřebovat váš PIN pro přepínání aplikací.

Připnutí obrazovky na Android

U telefonů iPhone a iPad se to nazývá „Řízený přístup“.

Nejprve jděte na Nastavení > Všeobecné > Přístupnost > Komentovaný přístup nastavit řízený přístup. Poté, když se nacházíte v aplikaci, kterou chcete uzamknout, trojitým kliknutím na tlačítko Domů vyvolejte nastavení přístupu s průvodcem. Průvodcovský přístup můžete vypnout buď pomocí kódu PIN, nebo jeho nastavením tak, aby fungovalo s vaším dotykovým ID Nastavení > Všeobecné > Přístupnost > Komentovaný přístup > Nastavení přístupového kódu.

9. Použijte aplikaci, která omezuje čas, který vaše dítě tráví online

Podle výzkumného ústavu Pew 50 procent rodičů používá nástroje rodičovské kontroly k blokování, sledování nebo filtrování online aktivit svých dětí..

Aplikace ScreenTime je k dispozici pro zařízení Apple, Android a Amazon. Tato aplikace je zdarma pro jedno dítě a zahrnuje možnost dálkově sledovat zařízení a zobrazit web a historii vyhledávání vašeho dítěte. Prémiová verze 4 $ za měsíc přidává denní časové limity, schopnost blokovat aplikace a blokovat používání zařízení během vyučovacích hodin nebo před spaním.

Alternativní aplikace:

 • MMGuardian: http://www.mmguardian.com/
 • Mobilní strážce: https://www.mobileguardian.com/
 • Čistá chůva: https://www.netnanny.com/
 • TeenSafe: https://www.teensafe.com/
 • Rodina VerizonBase: https://www.verizonwireless.com/support/verizon-familybase-and-usage-controls/
 • Nortonova rodina: https://family.norton.com
 • Mobicip: http://www.mobicip.com/

Tam jsou také některé aplikace typu James Bond tam. To vám umožní sledovat polohu vašeho dítěte, číst jeho e-maily a textové zprávy a špehovat jejich Snapchats a další komunikaci.

Buďte opatrní s těmito. Chcete ztratit důvěru vašeho dítěte? Zeptejte se sami sebe, zda se chcete zapojit do kybernetického útoku s teenagerem, který by jim mohl eskalovat pomocí anti-spywarových aplikací a telefonů s vypalovačkou.

10. Ujistěte se, že vaše děti používají pouze bezpečné chatovací místnosti

Některé platformy vhodné pro děti nabízejí chatovací místnosti, kde mohou děti mluvit s jinými dětmi. Nejdříve vetřete weby, abyste se ujistili, že někdo sleduje chatovací místnosti.

A naučte své děti, aby na takových platformách nesdělily své skutečné identity, ale místo toho používaly anonymní křestní jména.

Učte, vzdělávejte a bavte se svými dětmi

11. Naučte své děti, aby nereagovaly na zprávy od cizinců

Pokud dostanou textovou zprávu, okamžitou zprávu, e-mail nebo zprávu ze sociálních médií od někoho, koho nezná, musí je odstranit okamžitě.

Ujistěte se, že vědí, že jej neotevírají, neodpovídají na něj a samozřejmě neklikají na žádné odkazy ani přílohy..

Pokud by tyto dívky z Pretty Little Liars následovaly tuto radu, show by skončila po jedné epizodě.

12. Vzdělávejte své děti o rizicích „sextingu“

Minulý rok ve zprávě americkému Kongresu ministerstvo spravedlnosti odhalilo, že největší rostoucí hrozbou pro děti je něco, co se nazývá „sextorizace“.

Je to dost špatné, když nezletilé osoby odesílají nahé obrázky sebe svým přátelům nebo přítelkyním a tyto obrázky se poté distribuují ostatním.

Kromě psychické újmy porušují zákon i děti, které posílají i přijímají „sexts“. Něco, co by mohlo mít za následek stíhání a dokonce registraci jako sexuálního delikventa.

A zhoršuje se to.

Podle FBI „sextortionisté“ šli profesionálně, přičemž jednotliví zločinci se zaměřovali na stovky dětí. Předstírají, že jsou ve stejném věku jako jejich oběti. Potom je přimějí k tomu, aby pro ně vytvořili dětskou pornografii. Dokonce je přimějí, aby najali přátele a sourozence.

Při přezkumu těchto čtyřiceti tří případů FBI zjistil, že dvě oběti spáchaly sebevraždu a deset dalších se pokusilo zabít sebe. Oběti také snižují známky, opouštějí školu, dostávají depresi a zabývají se řezáním a jinými typy sebepoškozování.

Národní centrum pro pohřešované a vykořisťované děti tvrdí, že v prvních několika měsících roku 2016 vzrostly zprávy o sexuálním zneužívání o 150 procent. Bylo to ve srovnání se stejným obdobím roku 2014. 

Ve 4 procentech zpráv o sexuálním zneužívání se děti zapojily do sebepoškozování, vyhrožovaly sebevraždou nebo se pokusily o sebevraždu v důsledku viktimizace..

13. Upozorněte své děti na sdílení souborů

Nahrávání nelegálních souborů je samozřejmě - nezákonné!

A tak se stahuje - i když se zdá, že v současné době méně mediálních společností stíhá děti. Stahování nelegálních souborů však přináší i další rizika, například viry.

Naštěstí nyní existuje mnoho bezplatných a levných služeb, kde mohou děti a dospívající získat videa a hudbu.

14. Upozorněte své děti na ankety a průzkumy online

Existuje spousta zábavných, neškodných průzkumů veřejného mínění, jako je ta, která vám řekne, jaký jste pudl. Ale mnoho z nich požaduje příliš mnoho osobních údajů a mohlo by vaše děti přistát na seznamech spammerů nebo je otevřít pro krádež identity.

Mnoho dospělých má samostatný e-mailový účet, když potřebují poskytnout e-mailovou adresu, aby se něco mohli zaregistrovat. Pokud má vaše dítě legitimní důvod k vyplnění dotazníků, které potřebují e-mailovou adresu, zvažte, zda jim pomůže založit druhý e-mailový účet.

15. Varujte své děti, aby se nedostaly příliš blízko k cizincům

Když se s někým setkáváte poprvé, řekněme, když s ním komunikujete prostřednictvím online seznamky, můžete schůzku nastavit na veřejném místě, například v kavárně, a dát přátelům vědět, kde jste.

To je zdravý rozum.

Děti a teenageři však často postrádají tento základní zdravý rozum - nebo mohou být podvedeni, aby udrželi své online vztahy v tajnosti.

Dravci samozřejmě mohou komunikovat s potenciálními cíli také tradiční poštou nebo je s nimi setkat na autobusových zastávkách. Internet jim však umožňuje rozšířit své aktivity ve velkém čase.

Útočníci mohou pomocí online vztahů nalákat děti, aby se s nimi osobně setkaly. Nebo častěji se budou snažit přimět děti, aby nakupovaly zbytečně, nebo aby sdílely informace, fotografie nebo videa.

Poznejte online přátele svých dětí. A stejně jako u offline přátel, potvrďte jejich totožnost a promluvte si s rodiči těchto dětí. Ujistěte se, že tyto „děti“ jsou ve skutečnosti děti.

16. Pomozte svým dětem vypořádat se s kyberšikanou

Podle zprávy, kterou loni zveřejnili Národní akademie věd, inženýrství a lékařství, postihuje kyberšikana až 15 procent dětí.

A sazby jsou ještě vyšší u dětí s nadváhou, zdravotním postižením nebo LGBT nebo členů menšinové skupiny.

Oběti mají fyzické problémy, jako je spánek, žaludeční nevolnost a bolesti hlavy, spolu s psychologickými účinky, jako je deprese, úzkost a požívání alkoholu a drog.

Dejte svým dětem vědět, že se na vás mohou obrátit o pomoc a zjistí, jaké zdroje jsou k dispozici od místních škol.

Měli byste ukládat zprávy a další důkazy o kyberšikaně. V první instanci ohláste násilníka příslušné platformě sociálních médií. Poté poskytovateli telefonních nebo internetových služeb, školám nebo místním orgánům činným v trestním řízení. A zablokujte tyrany ze sociálních médií, telefonů nebo e-mailových účtů vašeho dítěte.

Více informací zde:

 • StopBullying.org: https://www.stopbullying.gov/cyberbullying/
 • KidsHealth: http://kidshealth.org/en/parents/cyberbullying.html
 • Anti-Defamation League: http://www.adl.org/education-outreach/bullying-cyberbullying/
 • Výzkumné středisko pro kyberšikanu: http://cyberbullying.org/
 • Common Sense Media: https://www.commonsensemedia.org/cyberbullying
 • Připojte se bezpečně: http://www.connectsafely.org/tips-to-help-stop-cyberbullying/
 • Smazat kyberšikanu: http://endcyberbullying.net/what-to-do-if-youre-a-victim/
 • NoBullying.com: https://nobullying.com/

17. Dobrým příkladem

Kolik obrázků pro děti a fotografií z dovolené jste zveřejnili online? Než své děti přednáší o tom, jak zůstat v bezpečí, ujistěte se, že jste sami dobrým modelem. Přečtěte si o nastavení soukromí v aplikacích sociálních médií, které používáte nejčastěji, a poté zkontrolujte, zda nesdílíte soukromé, osobní okamžiky s celým internetem..

A nejezděte, když posíláte textové zprávy nebo mluvíte po telefonu. Počkejte, až budeme mít všichni auta s vlastním pohonem, která nám byla zaslíbena, a poté proveďte textové zprávy.

18. Stanovte pravidla o tom, co mohou vaše děti sdílet online

Jako dospělý víte, jaké informace zveřejníte online. Víte, že nesdílíte své finanční informace ani čísla sociálního zabezpečení s cizími lidmi.

Ujistěte se, že vaše děti znají pravidla a rozumějí důvodům, které za nimi stojí. Dokonce i zdánlivě neškodné informace, například fotografie z dovolené, mohou zločinci informovat, když je váš dům prázdný.

Některé informace, například vtipný obrázek vaší kočky ve sněhu, lze bezpečně sdílet se všemi. Další věci, jako jsou plány na dovolenou, je dobré sdílet s rodinou a blízkými přáteli. A některé věci není nejlepší sdílet online vůbec.

Doporučený věk pro děti, které mají vlastní účty sociálních médií, je 13.

Rodinný online bezpečnostní institut má vzorovou smlouvu o online bezpečnosti online zde: https://www.fosi.org/good-digital-parenting/family-online-safety-contract/

19. Přidejte své děti jako „přítele“

Pokud mají vaše děti vlastní účty na Twitteru, Facebooku, Google Plus, Instagramu, Snapchatu nebo na jiných sociálních sítích, sledujte je nebo je pošlete přátelům.

Nedovolte, aby vám vaše děti řekly, že to nedělají jiní rodiče. Podle výzkumného centra Pew je 83 procent rodičů přátelství se svým dospívajícím dítětem na Facebooku.

Budete mít možnost zjistit, zda nevysílají nevhodné věci online, a můžete se zapojit, než se problémy vynoří.

Není to spolehlivý. Existují způsoby, jak mohou děti udržovat svou komunikaci před vámi. A pokud jste ve sledování příliš těžkopádní, může to způsobit, že vaše děti budou více tajné.

20. Stanovte limity, kolik času mohou vaše děti strávit online

Podle nedávného celostátního průzkumu tráví tweens se svými zařízeními v průměru šest hodin denně a to nezahrnuje čas strávený na škole nebo domácích úkolech. A dospívající tráví úžasných devět hodin denně zíráním na své obrazovky..

Jistě, něco z toho poslouchá Spotify při cvičení. Většinu času však tráví sledováním videí, hraním her a používáním sociálních médií.

Americká akademie pediatrie doporučovala, aby děti mladší dvou let neměly vůbec žádný čas na promítání, s konzervativními limity, pokud jde o dobu promítání pro starší děti. Na konci roku 2016 organizace přehodnotila současný výzkum a uvolnila svá doporučení. Nyní naznačují, že nějaký čas na obrazovce, například videochaty s příbuznými a vzdělávací aplikace, mohou být užitečné i pro nejmenší děti.

Nyní organizace navrhuje, aby rodiny vytvořily plán rodinných médií.

Doporučují také, aby rodiče:

 • Omezte používání obrazovek během jídla a hodinu před spaním.
 • Omezte pokušení dítěte kontrolovat zařízení ve všech nočních hodinách tak, že je nenabíjíte přes noc ve svých pokojích.

21. Další zdroje

Internetové záležitosti: Zdroje pro rodiče, kteří usilují o zabezpečení dětí online, s průvodci podle konkrétních věkových skupin, bezplatnými aplikacemi a kontrolními seznamy bezpečnosti zařízení. https://www.internetmatters.org/

Rodinný online bezpečnostní institut: Rodičovské příručky a zprávy a zprávy o online bezpečnostních otázkách. https://www.fosi.org/

Bezpečné, chytré & Sociální: Příručky pro školení sociálních médií a bezpečnostní tipy pro rodiče a pedagogy. https://safesmartsocial.com/

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me