Recenzia OpenVPN – Čo to je a ako to funguje?

Logo protokolu OpenVPN


OpenVPN je rýchly a bezpečný šifrovací protokol virtuálnej súkromnej siete s otvoreným zdrojom SSL.

Znie to ako blábol? Máš šťastie!

V tomto 6-minútovom článku rozoberieme a vysvetlíme všetko, čo potrebujete vedieť o OpenVPN.

Čo je to, kto to používa (kto nie) a prečo.

Ukážeme vám aj niektoré prichádzajúce konkurenčné protokoly VPN nastavené na detrone OpenVPN.!

Či už sa snažíte porovnávať OpenVPN s IPsec alebo PPTP, alebo si len chcete nastaviť svoju službu VPN s najlepším protokolom na odblokovanie geoobmedzeného obsahu, máme späť.

Rýchla inštalácia & nastavenie aplikácie + kompatibilita so systémami Windows, Mac, iOS, Android a dokonca aj Linux znamená, že aj vy môžete ľahko využívať výhody OpenVPN.

Ste chorí z nespoľahlivých, pomaly bezplatných sietí VPN? Už vás nebaví zdanlivo polovica sveta pozerať sa cez rameno?

Pokračuj v čítaní!

Čo je OpenVPN

Ak sú VPN sieťou skrytých tunelov, potom OpenVPN je samotný tunel! Vytvára tunel medzi softvérom VPN a serverom VPN.

OpenVPN, ktorý vyvinul James Yonan už v roku 2002, je šifrovacím protokolom tunelovania VPN. Uľahčuje bezpečný prenos vašich cenných údajov prostredníctvom 256-bitového šifrovania OpenSSL.

To je šifrovanie vojenskej triedy!

OpenVPN na to používa jeden z dvoch protokolov: TCP a UDP.

TCP (Transmission Control Protocol)
TCP je jedným z najbežnejšie používaných protokolov na internete. Používa sa na zabezpečenie správneho prijatia všetkých prenášaných údajov. Ako počítačovo orientovaný protokol TCP vykonáva kontroly na overenie prenosu údajov. Zakaždým, keď sa bity údajov prenášajú prostredníctvom TCP, odosielateľ čaká na potvrdenie od prijímača pred odoslaním ďalších.

UDP (User Datagram Protocol)
Protokol „UDP a UDP“ je oveľa rýchlejší, a to za cenu spoľahlivosti (nevykonávajú sa žiadne potvrdzovacie kontroly). Väčšina poskytovateľov VPN sa rozhodla štandardne nastaviť OpenVPN cez UDP. Ak zlyhá UDP, OpenVPN sa automaticky prepne na TCP, aby sa obnovilo zabezpečené pripojenie.

OpenVPN potom používa na výmenu kľúčov protokol SSL / TLS handshake. Kľúče sú to, čo obrazne zamkne vaše údaje pred tretími stranami a špionážnymi očami. Iba zariadenia s dvoma kľúčmi sú schopné odomknúť 256-bitové šifrované dáta. Tento protokol nemôže čítať ani upravovať vaše údaje, je tu iba na ich zamknutie a výmenu kľúčov medzi zariadením a serverom VPN.

Inými slovami, čo môže OpenVPN poskytnúť:

 • vyladiť akýkoľvek podsieť IP alebo virtuálny ethernetový adaptér cez jeden port UDP alebo TCP
 • používať všetky šifrovacie, autentifikačné a certifikačné funkcie knižnice OpenSSL na ochranu vášho súkromného sieťového prenosu pri prenose cez internet
 • použiť ľubovoľnú šifru, veľkosť kľúča alebo prehľad HMAC (na kontrolu integrity datagramu) podporovaný knižnicou OpenSSL
 • používať statické, vopred zdieľané kľúče alebo dynamickú výmenu kľúčov založenú na TLS

OpenVPN je softvér, ktorý prenáša vaše dáta cez UDP alebo TCP, pričom ich šifruje pomocou 256-bitového šifrovacieho kódu OpenSSL knižnice & pomocou výmeny kľúčov SSL / TSL.

Je dôležité si uvedomiť, že OpenVPN nie je samostatný poskytovateľ VPN, je to iba protokol. Stále potrebujete prístup k akémukoľvek zariadeniu alebo serveru, ku ktorému sa snažíte pripojiť. Väčšina z nás nemá servery v 100 krajinách, preto platíme poskytovateľovi siete VPN právo používať ich.

Prečo VPN používajú OpenVPN?

Viac ako 90% poskytovateľov VPN predvolené pre OpenVPN. S pol tuctom ďalších dostupných protokolov je to silné znamenie.

Čo robí OpenVPN tak populárnym?

OpenVPN Best VPN Protocol

Rýchla odpoveď:

 • Veľmi bezpečné; Nikdy nebol hacknutý
 • Veľmi stabilný; Kvapky spojenia sú medzi sebou veľmi vzdialené
 • rýchly; Aj keď to nie je najrýchlejšie, zníženie rýchlosti je zreteľné
 • kompatibilný; Silná podpora desktopu, funguje na všetkých mobilných OS

Tu je niekoľko služieb VPN, o ktorých ste možno počuli, a ktoré ako predvolený šifrovací protokol používajú OpenVPN:

 • NordVPN
 • SurfShark
 • ExpressVPN
 • Dokonalé súkromie a elektronických komunikáciách
 • IPVanish
 • Mullvad
 • CyberGhost
 • Zóna dôveryhodnosti
 • ibVPN
 • PIA

Ale nie všetci poskytovatelia. Niektorí radšej používajú svoje vlastné, proprietárne šifrovacie protokoly.

Dôrazne odporúčame proti službám VPN, ktoré používajú svoj vlastný proprietárny šifrovací protokol s uzavretým zdrojom a neumožňujú vám prepnúť na používanie protokolu OpenVPN..

Vlastníctvo je posledné slovo, ktoré si chcete prečítať v kontexte ochrany osobných údajov a zabezpečenia online. Čokoľvek vlastnícke je tajné. Čokoľvek tajné, chýba dohľad.

Ak vám poskytovateľ VPN neponúka prístup na vypnutie zo svojho proprietárneho protokolu, znamená to, že robia niečo, o čom nechcú vedieť..

Všetky naše VPN nižšie, zhodou okolností, zaznamenali veľmi nízke skóre v našich celkovo najlepších rebríčkoch VPN. Žiadnu z nich neodporúčame.

 • HotspotShield
 • HolaVPN
 • Psiphon
 • Hoxx VPN
 • VPN VPN Browsec

Ako nastaviť a používať OpenVPN

Máte tri možnosti, ak ste sa rozhodli ísť s najobľúbenejším protokolom VPN.

Pripojte sa automaticky k OpenVPN

Toto je najjednoduchšia a naša odporúčaná metóda na použitie OpenVPN.

Môžete si stiahnuť aplikáciu, ktorú poskytovateľ VPN vytvoril pre vaše zariadenie (Windows, iOS, Linux atď.) A nechať ich softvér, aby vykonal všetky potrebné konfigurácie..

Ak ste si vybrali jeden z našich najlepších tipov, vaše VPN pripojenie bude v predvolenom nastavení nadviazané prostredníctvom OpenVPN.

S našim obľúbeným poskytovateľom služieb NordVPN je pripojenie cez OpenVPN rovnako rýchle ako inštalácia ich aplikácie a kliknutie na krajinu, cez ktorú sa chcete pripojiť..

NordVPN Automatické OpenVPN pripojenie

Manuálne pripojenie k OpenVPN

Dôrazne odporúčame, aby ste na automatické pripojenie použili softvér poskytovateľa VPN. Vytvorenie manuálneho pripojenia je omnoho pomalšie a neposkytuje žiadne výhody.

Pri manuálnom nastavení jednoducho prechádzate rovnakými krokmi rukami. Nevýhodou je, že ich budete musieť opakovať zakaždým, keď chcete zmeniť servery alebo sa znova pripojiť.

Ak sa potrebujete pripojiť manuálne, odporúčame vám postupovať podľa návodu od poskytovateľa VPN.

Vyskúšajte príručku pre manuálne pripojenie k programu NordVPNs Window 10 OpenVPN. Ako rýchlo uvidíte, proces je oveľa komplikovanejší ako nechať ich softvér, aby to zvládol za vás.

Manuálne pripojenie k OpenVPN (bez poskytovateľa VPN)

Treťou a poslednou možnosťou je vytvorenie manuálneho spojenia medzi dvoma zariadeniami alebo servermi, ktoré vlastníte. Ak ste sa rozhodli proti platbe za poskytovateľa VPN, budete musieť postupovať podľa týchto krokov.

 • Príručka manuálneho nastavenia OpenVPN

Nezabudnite, že budete musieť mať skúsenosti s vytváraním sietí a vedieť, čo robíte. Toto je zamerané iba na profesionálov.

Kroky manuálnej konfigurácie VPN OpenVPN

Ak chcete len sledovať Netflix v pokoji, odblokujte niektoré mediálne webové stránky alebo zvýšte svoje súkromie; to nie je pre vás.

OpenVPN Alternatívy

Ak by ste chceli podrobne rozobrať hlavné protokoly VPN, ktoré sa dnes používajú, prejdite na náš komplexný článok o najpoužívanejších protokoloch VPN..

Tu je ich rýchly prehľad a ich porovnanie:

OpenVPN PPTP L2TP / IPSec SoftEther WireGuard SSTP IKEv2 / IPSec
šifrovanie 160-bit, 256-bit 128-bit 256-bitové 256-bitové ChaCha20 256-bitové 256-bitové
zabezpečenia Veľmi vysoko slabý Vysoká bezpečnosť (môže byť oslabená NSA) vysoký vysoký vysoký vysoký
rýchlosť rýchly Rýchle vďaka nízkemu šifrovaniu Stredná, kvôli dvojitému zapuzdreniu Veľmi rýchlo rýchly rýchly Veľmi rýchlo
stabilita Veľmi stabilný Veľmi stabilný stabilný Veľmi stabilný Zatiaľ nie je stabilný Veľmi stabilný Veľmi stabilný
kompatibilita Silná podpora desktopu, ale mobilný by sa mohol zlepšiť. Vyžaduje sa softvér tretích strán. Silná podpora pracovnej plochy Windows. Podpora viacerých zariadení a platforiem. Podpora viacerých stolových a mobilných operačných systémov. Žiadna podpora natívneho operačného systému. Linux, postavený pre iné platformy a operačné systémy. Platforma Windows, ale pracuje na iných distribúciách Linuxu. Obmedzená podpora platforiem mimo Windows a Blackberry
Záverečné slovo Najvhodnejšia voľba. Rýchle a bezpečné. Natívne vo Windows. Slabá bezpečnosť. Užitočné pre geograficky obmedzený obsah. Všestranný a bezpečný. Dobrá alternatíva k OpenVPN. Hore a prichádza. Flexibilné, rýchle a bezpečné. Skvelá alternatíva k OpenVPN. Sľúbil, že bude rýchly a efektívny. Stále vo vývoji. Rýchla a bezpečnejšia alternatíva k PPTP a L2TP. Bezpečné, stabilné a orientované na mobil.

Možné alternatívy k OpenVPN sú SoftEther, WireGuard a L2TP / IPsec.

1) SoftEther VPN Protocol

Logo protokolu spoločnosti Softhether VPN

SoftEther, ktorý vyvinul Daiyuu Nobori pre výskum svojej diplomovej práce, je bezplatný protokol s otvoreným zdrojovým kódom VPN a softvér VPN. Protokol je veľmi bezpečný a softvér VPN umožňuje použitie všetkých hlavných protokolov VPN (SoftEther, OpenVPN, L2TP / IpSec atď.).

Je kompatibilný s mnohými operačnými systémami, ale čo je dôležitejšie, SoftEther ponúka veľké množstvo bezpečnosti a podľa svojho vývojára dosahuje rýchlosti 13-krát vyššie ako OpenVPN..

Po ôsmich rokoch vývoja bol SoftEther uvedený na trh v roku 2014. Je celkom nový a zelený. Jeho implementácia nie je taká rýchla a jednoduchá ako OpenVPN. Z tohto dôvodu bolo široké prijatie pozastavené a väčšina poskytovateľov VPN zatiaľ SoftEther nepodporuje.

Očakávame, že čoraz viac poskytovateľov začne v blízkej budúcnosti začať používať SoftEther.

Prečítajte si viac informácií o SoftEther.

2) Protokol WireGuard VPN

Logo protokolu Wireguard VPN

Wireguard je inovatívny bezplatný softvér s otvoreným zdrojom a protokol VPN.

Medzi tromi alternatívami je Wireguard zďaleka najpôsobivejší, pravdepodobne v nadchádzajúcich rokoch porazí OpenVPN..

Spoločnosť WireGuard bola oficiálne uvedená v roku 2018 a získala pochvalu a v komunite VPN si získala veľkú pozornosť..

Pokiaľ ide o bezpečnosť, konkuruje OpenVPN a Softether. Pokiaľ ide o rýchlosť, prekonáva obidve.

Wireguard si kladie za cieľ byť najjednoduchším, ale najúčinnejším VPN protokolom.

Jedinou nevýhodou je, že je stále v ťažkom vývoji, pravdepodobne tak zostane zatiaľ.

Bohužiaľ to znamená, že žiadny poskytovateľ VPN nebude v tejto fáze riskovať prijatie. Nemôžeme sa dočkať, až uvidíme, čo bude pre WireGuard platiť!

Ďalšie informácie o Wireguarde.

3) VPN protokol L2TP / IPsec

L2TP (Layer 2 Tunneling Protocol) je protokol VPN, ktorý nemá dostatočne silné šifrovanie na samostatné použitie. Z tohto dôvodu je spárovaná s protokolom IPsec.

IPsec (Internet Protocol Security) je flexibilný a bezpečný end-to-end protokol.

V spojitosti tieto dva protokoly vytvárajú bezpečné spojenia. Nevýhodou je, že server L2TP má niekedy problémy s bránami firewall, pretože používa port, ktorý môžu brány firewall ľahko blokovať.

Niektoré správy ďalej naznačujú, že NSA dokázal oslabiť túto súpravu protokolov. Z tohto dôvodu je odporúčané použitie na účely anonymného prehliadania internetu.

L2TP / IPsec by ste napríklad nepoužili na prenos životne dôležitých finančných údajov spoločnosti.

Je OpenVPN najlepším VPN protokolom?

Jack všetkých obchodov, pán jeden; zabezpečenia.

SoftEther bude oveľa rýchlejší. Wireguard je ešte rýchlejší, ale tiež jednoduchší, štíhlejší a užitočnejší.

Na konci dňa sa už 18 rokov nepretržite nevyužíva žiadny iný protokol VPN, ktorý vývojári z celého sveta skúmajú a odchyľujú tisíce pokusov o infiltráciu hackermi aj vládnymi agentúrami..

Je OpenVPN na ceste von? Vráťme sa o päť rokov. Zatiaľ je tu OpenVPN.

Zamierte na NordVPN alebo si vyberte niektorú z najlepších VPN a pozrite sa na silu OpenVPN sami.

Sme presvedčení, že odporúčame tento protokol všetkým používateľom VPN. Druhá, ktorá sa zmení, dáme vám vedieť.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me