Riešenie problémov s VPN

21 spôsobov, ako urýchliť vpnVirtuálne súkromné ​​siete (VPN) majú obrovské množstvo výhod, ale môžu mať aj veľmi nepríjemné problémy. Nefunkčná sieť VPN je rozzúrená a polofunkčná sieť nie je o nič lepšia.

Ak je vaša sieť VPN pomalá, nepripojí sa, neprestane sa odpojovať alebo zlyhá, môžete problém vyriešiť pomocou niekoľkých krokov. Pozrime sa.

Odkazy na preskočenie / obsah:

  • opravy pre pomalé pripojenie VPN
  • opravy VPN, ktoré nepripojí sa
  • opravy VPN, ktoré stále sa odpojuje
  • opravy VPN, ktoré stále padá

Oprava VPN, ktorá umožňuje rýchlosť internetu

Sieť VPN vždy spomalí vaše pripojenie, nemalo by to však spôsobiť výrazný pokles rýchlosti. Ak je vaše pripojenie také pomalé, že je ťažké ho prehliadať, je čas konať.

1. Použite rýchlu, prémiovú sieť VPN

Ak používate bezplatnú sieť VPN, máte takmer istotu, že vaše pripojenie bude dosť pomalé. Poskytovatelia VPN pochopiteľne uprednostňujú svojich platiacich zákazníkov. Aj keď hovoria, že ich bezplatná sieť VPN je taká rýchla ako ich platená možnosť, možno zistíte, že nesúhlasíte.

Existuje veľa dostupných sietí VPN s vysokými rýchlosťami, a ak ste ich neaktualizovali, dôrazne odporúčame. Môžete vidieť, že vaše rýchlosti sa zvyšujú okamžite.

Jeden z najspoľahlivejších poskytovateľov VPN, ktorý sme zistili (zo 78 testovaných), je NordVPN. Tu si môžete prečítať našu úplnú recenziu.

2. Zmeňte servery

Zvážte zmenu serverovServer, ktorý používate na pripojenie k sieti VPN, môže výrazne zmeniť rýchlosť vášho pripojenia. Čím bližšie ste k serveru, ku ktorému sa pripájate, tým vyššie rýchlosti získate (takmer vo všetkých prípadoch). Zvýšené rýchlosti môžete dosiahnuť aj zo serverov, ktoré sa nepoužívajú toľko.

Väčšina klientov VPN uľahčuje výmenu serverov. Stačí otvoriť klienta, vybrať nový server a potvrdiť svoj výber. Potom môžete spustiť test rýchlosti alebo pokračovať v prehľadávaní a zistiť, či nový server beží rýchlejšie.

Ak prevádzkujete sieť VPN prostredníctvom smerovača, proces môže byť komplikovanejší a môže sa líšiť v závislosti od konkrétneho poskytovateľa siete VPN. Ak si pamätáte proces, ktorým ste prešli nastavenie VPN smerovača, pravdepodobne budete mať prístup k nastaveniam smerovača a zmeniť prístupový server. Ak si nepamätáte tento proces alebo sa niečo zmenilo, prečítajte si používateľské príručky k firmvéru smerovača a vašej sieti VPN.

3. Zmeňte porty

Spojenie medzi počítačom a serverom VPN používa sieťový port v počítači. Tento port si môžete predstaviť ako fyzický port; váš počítač nasmeruje prenos zo servera VPN na konkrétny port a prenos z iných miest na iné porty. Pomáha to oddeliť prevádzku od rôznych zdrojov.

Aj keď si môžete myslieť, že každý port je taký rýchly ako každý iný, môže vás prekvapiť, že občas zmeníte port, ku ktorému je pripojená vaša VPN. Niektorí poskytovatelia internetových služieb spomaľujú prenos na konkrétnych portoch a niekedy zistíte, že niektoré porty sú rýchlejšie ako iné bez zjavného dôvodu. Skúste prepnúť pripojenie k sieti VPN prostredníctvom rôznych portov a zistiť, či sú nejaké rýchlejšie.

4. Zmeňte protokoly IP

Väčšina sietí VPN umožňuje pripojenie pomocou protokolu TCP (Transmission Control Protocol) alebo UDP (User Datagram Protocol). Protokol TCP sa častejšie používa na internete, pretože obsahuje opravu chýb, takže ak dôjde k problému s pripojením alebo niektoré údaje sú poškodené, prenos je stále úspešný a odosielajúci počítač vie, že môže poslať znova niečo, čo sa nedorazí správne..

UDP, hoci nie je taký bežný, je obzvlášť rýchlejší ako TCP. Neposkytuje opravu chýb, takže ak sa pri transporte stratí niečo, informácie sa neodošle znova. Tým sa skráti čas potrebný na prenos informácií, ale môže to tiež vytvoriť menej spoľahlivé spojenie.

Zmena medzi týmito dvoma protokolmi vám môže pomôcť dosiahnuť vyššie rýchlosti, najmä ak idete z TCP na UDP. Dajte si pozor na zlú kvalitu pripojenia.

5. Zmeňte protokoly tunelovania VPN

zmena protokolov VPNAj keď je OpenVPN všeobecne považovaný za najlepší protokol pre prevádzku VPN, niekedy je vhodné použiť protokol L2TP / IPSec. Aj keď neposkytuje toľko zabezpečenia a nemá toľko funkcií, je tiež možné, že prekĺzne pomocou filtrov, ktoré spomaľujú prevádzku OpenVPN..

Ak používate VPN na zabezpečenie alebo ochranu súkromia, neodporúčame vám používať L2TP / IPSec, ak mu môžete pomôcť. Ak sa len snažíte získať obmedzenia oblasti, bude to fungovať. Nebude to však také bezpečné.

6. Vypnite lokálny bezpečnostný softvér

Opäť to nie je niečo, čo odporúčame ľahko, a ak sa tomu môžete vyhnúť, mali by ste. Ak však antivírusový program prehľadáva všetky odoslané odchádzajúce pakety, môže to spomaliť pripojenie. Vypnite ho dočasne, aby ste zistili, či zrýchli vaše pripojenie.

Oprava siete VPN, ktorá sa nepripojila

Keď všetko, čo chcete urobiť, je dostať sa na internet bez toho, aby ste boli zraniteľní voči sledovaniu, cenzúre alebo blokovaniu regiónov, je VPN, ktorá sa nepripojí, veľká bolesť. Tu je postup, ako problém vyriešiť.

1. Uistite sa, že ste (a server) online

Najjednoduchšie veci je najjednoduchšie prehliadnuť. Ak sa váš klient VPN nepripojuje, skúste otvoriť webovú stránku bez pripojenia cez sieť VPN a zistiť, či vaše internetové pripojenie funguje. Ak tomu tak nie je, reštartujte router odpojením na 30 sekúnd a jeho opätovným pripojením. Ak je váš internet stále mimo prevádzky, môže to byť problém na konci vášho poskytovateľa internetových služieb..

Skontrolujte tiež webovú stránku poskytovateľa VPN, aby ste sa uistili, že server, ku ktorému sa pokúšate pripojiť, nie je vypnutý. Server VPN sa raz za čas prepne z dôvodu údržby do režimu offline - alebo len preto, že servery nie sú stopercentne spoľahlivé - a budete sa musieť pripojiť k inému alebo chvíľu počkať..

2. Skontrolujte, či je vaše používateľské meno a heslo správne

V mnohých prípadoch je vaša neschopnosť pripojiť sa z veľmi jednoduchého problému: nesprávne ste zadali heslo. Alebo ste namiesto svojho používateľského mena zadali svoju e-mailovú adresu. Ak sa vyskytla chyba pri overovaní, pravdepodobne súvisí s jedným z týchto dvoch problémov.

Zopakujte svoje používateľské meno a heslo a ak to nefunguje, skúste obnoviť heslo a pokúsiť sa o pripojenie znova.

3. Zmeňte porty

Skúste sa znova pripojiť k sieti VPN prostredníctvom iného portu. Niektorí poskytovatelia internetových služieb a siete blokujú prenos na konkrétnych portoch a môžu odmietnuť vašu požiadavku na pripojenie VPN.

Skontrolujte dokumentáciu vašej siete VPN, aby ste zistili, či navrhuje alebo vyžaduje pripojenia na konkrétnych portoch.

4. Skúste sa pripojiť k inej sieti

Niekedy problém nie je s vami, je to s VPN. Jedným z najlepších spôsobov, ako to skontrolovať, je pripojiť sa k inej sieti. Môžete vyskúšať blízke verejné wifi miesto, napríklad kaviareň alebo obchod s potravinami, bezdrôtovú sieť priateľa alebo verejný hotspot..

Ak zistíte, že sa môžete pripojiť v inej sieti, budete vedieť, že problém spôsobuje váš problém. Skontrolujte nastavenia siete Wi-Fi a internetu a zistite, či nájdete informácie, ktoré vám bránia v prihlásení.

Oprava VPN, ktorá vedie k odpojeniu

Prípadne ešte viac dráždivé, než keď sa nebudete môcť pripojiť k sieti VPN, sa úspešne pripája a potom vypadáva. Obzvlášť ak sa to stáva znova a znova. Tu je čo robiť.

1. Dočasne vypnite bránu firewall

Ako zapnúť bránu firewall v systéme Windows 10Hoci brány firewall sú dôležitými bezpečnostnými opatreniami, môžu tiež spôsobovať problém s sieťami VPN. Pravdepodobne spomalí vaše pripojenie a ak bude dostatočne pomalé, pripojenie VPN sa môže jednoducho vypnúť.

Firewally skrátene prehľadávajú údaje prichádzajúce a odchádzajú z vašej súkromnej siete, kde sa pripájajú k širšiemu internetu. A ak vidí niečo, čo by tam nemalo byť, zabráni prenosu. Niektoré brány firewall majú problémy udržať krok s prevádzkou VPN.

2. Pripojte sa k serveru v okolí

Niekedy problém, ktorý spôsobuje odpojenie, nie je u vás, ale u vášho poskytovateľa VPN. Ak sa server nespráva normálne, môžete byť odpojení. Skúste sa pripojiť k inému serveru, pokiaľ možno k serveru blízko, aby ste zistili, či máte lepšie pripojenie.

3. Zmeňte protokoly

Niektoré protokoly VPN niekedy môžu mať problémy s udržiavaním silného pripojenia. Ak používate OpenVPN (čo zvyčajne odporúčame), skúste sa pripojiť cez L2TP / IPSec; ak už používate L2TP, vyskúšajte OpenVPN. Môžete tiež vyskúšať protokol PPTP, aj keď je to menej ideálne.

Opäť odporúčame držať sa OpenVPN, kedykoľvek je to možné, pretože je to najbezpečnejší z týchto troch bežných protokolov pripojenia. Ak môžete používať sieť VPN iba na L2TP, nejde o veľký problém, ale ak je to možné, použite OpenVPN..

Pomôcť môže tiež zmena z UDP na TCP (alebo naopak), ako je uvedené vyššie.

4. Pripojte sa cez Ethernet

Aj keď to nie je bežné, je možné, že niečo na úrovni smerovača vašej siete môže spôsobovať problémy s pripojením, ktoré vás vykopne z VPN. Problém môžete vyriešiť zapojením priamo do konektora kábla pomocou ethernetového kábla.

Problémy sa často vyskytujú v situácii nazývanej „dvojitý NAT“, ktorá sa môže stať, keď máte jeden router za druhým. Môže k tomu dôjsť, ak máte k routeru pripojenému k vášmu poskytovateľovi internetových služieb pripojené rôzne smerovače alebo iný smerovač.

Stručne povedané, budete musieť povoliť režim mosta, aby dva smerovače spolupracovali. Spôsob, akým sa to stane, bude závisieť od smerovača, takže sa budete musieť do dokumentácie nahrať. Pre rýchle vysvetlenie premostenia wifi si pozrite tento úvod od Lifewire.

5. Zmeňte servery DNS

Zmeniť DNSPríležitostne vám pomôže zostať v spojení pomocou iného servera DNS, ako je predvolený server VPN. Mnoho sietí VPN poskytuje svoje vlastné služby DNS kvôli zvýšeniu ochrany osobných údajov, ktoré sa však niekedy môžu spájať s vaším pripojením.

Každá VPN bude mať rôzne kroky potrebné na zmenu serverov DNS. Mnohé z nich obsahujú možnosti, ktoré hovoria napríklad: „VPN servery VPN používajte iba pri pripojení.“ Túto možnosť budete musieť vypnúť.

Používanie iných serverov DNS by vás mohlo trochu viac stať zraniteľným voči únikom DNS. Ak však nemôžete zostať v spojení dostatočne dlho na to, aby ste niečo urobili, pravdepodobne ide o kompromis, ktorý ste ochotní urobiť.

Oprava zlyhaní softvéru VPN

Rovnako ako akýkoľvek iný softvér, váš klient VPN môže zlyhať. Ak sa to stane raz za čas, pravdepodobne sa nemusíte báť. Ale ak sa vám často vyskytujú pády a narušuje to vaše prehliadanie, budete musieť konať.

1. Uistite sa, že máte najnovšiu verziu softvéru

Poskytovatelia VPN spolupracujú s vývojármi, aby zabezpečili, že ich softvér je čo najstabilnejší a najúčinnejší. Ak nepoužívate najnovšiu verziu, môžete mať nejaké problémy so stabilitou.

Ak je to možné, povoľte automatické aktualizácie softvéru VPN. Prejdite do nastavení klienta VPN a zistite, či je to možné. Ak to tak nie je, nezabudnite pravidelne kontrolovať aktualizácie.

2. Zatvorte ďalšie aplikácie

Ak máte otvorených mnoho ďalších aplikácií, môžu spôsobiť problémy s klientom VPN, najmä ak používate starší počítač. Zatvorte všetko, čo nepotrebujete.

3. Reštartujte počítač

Problém niekedy vyrieši jeho vypnutie a opätovné zapnutie. Reštartujte počítač, aby ste sa uistili, že boli použité všetky aktualizácie a či boli chybné procesy zničené.

4. Znova nainštalujte klienta VPN

Ak je to najhoršie, odstráňte a znova nainštalujte klienta VPN.

Riešenie problémov s VPN rýchlo

Ak vaša sieť VPN nefunguje, je v najlepšom záujme vyriešiť problém rýchlo. Je ľahké sa zbaviť zvyku spúšťania VPN vždy, keď sa chcete dostať na internet.

To vás však vystavuje ďalším problémom s monitorovaním a bezpečnosťou. Ak vaša sieť VPN nefunguje, okamžite ju odstráňte - budete radi, že ste tak urobili.

Ak stále nedokážete opraviť pripojenie k sieti VPN, neváhajte zanechať komentár a my sa pokúsime pomôcť!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me