Bezpečnosť internetu pre deti (20 tipov pre rodičov)

Ak sa vám páči a vy používate svoje deti ako bezplatnú technickú podporu, kedykoľvek potrebujete nakonfigurovať bezdrôtový smerovač alebo televízor na hranie zábavných mačacích videí, je lákavé nechať deti, aby sa starali aj o svoje vlastné zabezpečenie online..


To by mohla byť veľká chyba.

Aj keď vaše deti môžu byť odborníkmi na túto technológiu, nie sú odborníkmi na hodnotenie rizika.

Už viete, že ak nie je vedený, je ľahké s deťmi manipulovať s fajčením, pitím, prekročením povolenej rýchlosti, šikanovaním a samozrejme skokom z útesov, pretože to robia všetci ich priatelia..

Chyby môžu spôsobiť veľa škôd. Všetko od drahých infekcií ransomware, odcudzenia identity, straty priateľstva až po ohrozenie života dieťaťa.

Rovnako ako v off-line svete musíte poskytovať usmernenia, stanovovať hranice a v závislosti od veku a vyspelosti vášho dieťaťa zavádzať záruky.

Musíte si tiež byť vedomí toho, odkiaľ hrozby pochádzajú.

10 vecí, ktoré môžete urobiť teraz, aby ste svoje deti ochránili online

1. Zabezpečte svoje deti v službe YouTube

YouTube je nová detská televízia.

Je to jedno z najpopulárnejších webov, ale nie všetky tieto videá budú vhodné pre vaše deti.

Stránka však obsahuje určité bezpečnostné prvky a mali by ste ich využiť.

Ak na webe pre stolné počítače prejdete nadol na spodnú časť obrazovky, zobrazí sa nastavenie „Obmedzený režim“. Týmto sa skryjú videá označené ako videá obsahujúce nevhodný obsah.

V mobilných aplikáciách kliknite na tri bodky vpravo hore a kliknite na ikonu nastavenie > všeobecný a prejdite nadol, kým neuvidíte možnosť „Obmedzený režim“.

Režim YouTube obmedzený

2. Pomôžte svojim deťom nastaviť kontrolu súkromia na svojich účtoch v sociálnych sieťach

Ak vaše deti zdieľajú správy, obrázky alebo videá na Facebooku, Instagrame a ďalších platformách, možno si neuvedomujú, kto uvidí ich príspevky.

Väčšina aplikácií má nastavenia ochrany osobných údajov, ktoré umožňujú vašim deťom kontrolovať, koho nechajú v živote.

Tu sú odkazy na informácie o nastaveniach ochrany osobných údajov v najpopulárnejších aplikáciách:

 • Facebook: https://www.facebook.com/help/325807937506242/
 • Instagram: https://help.instagram.com/116024195217477/
 • snapchat: https://support.snapchat.com/a/privacy-settings
 • WhatsApp: https://www.whatsapp.com/faq/en/general/21197244
 • Kik: https://kikinteractive.zendesk.com/hc/en-us/articles/217680888-How-can-I-keep-my-Kik-account-private-
 • Ask.fm: http://safety.ask.fm/safety-tools/

3. Nainštalujte antivírusový program na svoje počítače a mobilné zariadenia

Deti sú rovnako zraniteľné ako my ostatní, ak nie viac, kliknutím na zlé odkazy a stiahnutím škodlivého softvéru.

Na ich ochranu a ich zariadenia nainštalujte antivírusový softvér na všetky z nich.

Existuje niekoľko vynikajúcich produktov zdarma od dôveryhodných značiek.

 • avast: https://www.avast.com
 • Avira: https://www.avira.com/
 • BitDefender (zadarmo): https://www.bitdefender.com/solutions/free.html
VPN (iná možnosť)

Zvážte aj použitie virtuálnej súkromnej siete. Ak chcete nájsť vhodnú sieť VPN, pozrite sa na náš najlepší graf VPN alebo prehľadajte bezplatné siete VPN.

4. V počítačoch si vytvorte samostatné účty pre svoje deti

Ak zdieľate zariadenie so svojimi deťmi, zvážte zriadenie samostatného účtu alebo účtov. Každý účet bude mať svoju vlastnú domovskú obrazovku av závislosti od zariadenia a platformy iný výber funkcií, aplikácií a povolení.

Pomôže vám to chrániť vaše vlastné odporúčania týkajúce sa údajov alebo videa. Umožňuje tiež nastaviť prispôsobené nastavenia zabezpečenia a súkromia pre každé dieťa.

Na počítačoch so systémom Windows môžete pre svoje deti nastaviť nový používateľský účet. Choď do nastavení > účty > Pridajte člena rodiny > Pridajte dieťa.

Účet pre deti Windows 10

Môžete blokovať konkrétne aplikácie, hry alebo webové stránky alebo nastaviť časové limity obrazovky. Viac informácií nájdete na stránke https://account.microsoft.com/family.

Na počítačoch Apple, pre niektoré používateľské účty môžete nastaviť rodičovskú kontrolu. To vám umožňuje obmedziť prístup na webové stránky pre dospelých. Viac informácií nájdete tu: https://support.apple.com/en-us/HT201813

5. Na mobilných zariadeniach si pre svoje deti vytvorte samostatné účty

Rodičovská kontrola systému AndroidTablety a smartfóny tiež umožňujú na jednom zariadení viacero používateľských účtov.

Na tabletoch s Androidom môžete pre svoje dieťa vytvoriť obmedzený účet s obmedzeniami na aplikácie, ktoré môžu používať.

Na telefónoch s Androidom môžete pre svoje dieťa vytvoriť nový používateľský účet. Jediným obmedzením účtu, ktoré je v súčasnosti k dispozícii, je však vypnúť možnosť telefonovať a odosielať textové správy.

Svoj účet Google Play však môžete obmedziť. Ísť do nastavenie > Rodičovská kontrola a zapnite ich. Budete môcť nastaviť konkrétne obmedzenia obsahu pre aplikácie a hry, filmy, televíziu, knihy a hudbu.

Na strane Apple, Telefóny iPhone a iPad majú ovládacie prvky pre aplikácie a funkcie, obsah a súkromné ​​nastavenia. Spustite aplikáciu Nastavenia a prejdite na stránku všeobecný > obmedzenia a klepnite na „Povoliť obmedzenia“.

6. Zabezpečte svoje herné systémy

Nezabudnite, že vaša herná konzola je v súčasnosti tiež internetovým zariadením. Deti si môžu sťahovať hry a nakupovať v hrách a dokonca surfovať po webe.

Väčšina zariadení má funkcie, ktoré vám umožňujú:

 • Obmedzte druh obsahu, ktorý môžu vaše deti získať
 • Obmedzte ich nákupy a…
 • … Obmedzte alebo vypnite ich prehľadávanie webu.

7. Zvážte použitie prehliadačov a vyhľadávacích nástrojov vhodných pre deti

Pre lepšiu kontrolu môžete nainštalovať webový prehliadač bezpečný pre deti, ktorý budú používať.

Napríklad zoodles ponúka prostredie vhodné pre deti. K dispozícii je bezplatná verzia pre počítače so systémom Windows a Mac a pre tablety a smartfóny so systémom Android a iOS. Prémiová verzia, ktorá stojí 8 dolárov mesačne, zahŕňa blokovanie reklám, časové limity a ďalšie funkcie.

Ďalším alternatívnym prehliadačom bezpečným pre deti je Maxthon, zatiaľ čo prehľadávače, ktoré teraz používate, budú mať vstavané nástroje.

Ak používate prehliadač Chrome, môžete si nastaviť profil pod dohľadom. Tým sa zablokujú explicitné výsledky vyhľadávania, ukáže sa, na ktorých webových stránkach navštívili vaše deti, a dokonca sa obmedzí, na ktoré webové stránky môžu navštíviť. Obmedzenia fungujú dvoma spôsobmi:

 1. Môžete mať zoznam schválených webových stránok a vaše deti ich môžu navštíviť iba.
 2. ALEBO - môžete vopred zakázať zoznam webových stránok a vaše deti môžu navštíviť ľubovoľný web okrem tých, ktoré sú na vašom zakázanom zozname.

Viac informácií nájdete tu: https://support.google.com/chrome/answer/3463947/?hl=sk

Vyskúšajte aj tieto vyhľadávacie nástroje vhodné pre deti:

 • Bezpečné vyhľadávanie pre deti: http://www.safesearchkids.com/
 • KidRex: http://www.kidrex.org/
 • Kiddle: http://www.kiddle.co/
 • Kidtopia: http://www.kidtopia.info/

8. Uzamknite aplikácie pre najmenšie deti

Ak chcete nechať svoje dieťa hrať sa s telefónom na zadnom sedadle automobilu bez toho, aby ste sa museli obávať, že si ho zahrávajú alebo surfujú po internete kvôli strašidelnému obsahu, urobte to: otvorte aplikáciu pre dieťa a potom ju nastavte tak, aby aplikáciu nemožno ukončiť.

Na telefónoch so systémom Android 5 a novším sa to hovorí „pripnutie obrazovky“.

Najprv choďte na nastavenie > zabezpečenia > Pripínanie obrazovky a zapnite ho a tiež povoľte „Pred odblokovaním požiadať o PIN.“

Potom aplikáciu načítajte, stlačte tlačidlo prehľadu - malý štvorček v pravom dolnom rohu - a posúvajte prstom nahor, kým sa v pravom dolnom rohu nezobrazí ikona špendlíka. Teraz bude vaše dieťa potrebovať váš PIN na prepínanie aplikácií.

Pripnutie obrazovky v systéme Android

V telefónoch iPhone a iPad sa to nazýva „Sprievodca“.

Najprv choďte na nastavenie > všeobecný > prístupnosť > Sprievodný prístup nastaviť sprievodcovský prístup. Keď sa nachádzate v aplikácii, ktorú chcete uzamknúť, trojitým kliknutím na tlačidlo Domov otvorte nastavenia sprievodcovského prístupu. Sprievodný prístup môžete vypnúť pomocou kódu PIN alebo jeho nastavením tak, aby fungovalo s vaším dotykovým ID nastavenie > všeobecný > prístupnosť > Sprievodný prístup > Nastavenie prístupového kódu.

9. Použite aplikáciu, ktorá obmedzuje čas, ktorý vaše dieťa trávi online

Podľa výskumného ústavu Pew 50 percent rodičov používa nástroje rodičovskej kontroly na blokovanie, monitorovanie alebo filtrovanie online aktivít svojich detí..

Aplikácia ScreenTime je k dispozícii pre zariadenia Apple, Android a Amazon. Aplikácia je pre jedno dieťa bezplatná a zahŕňa možnosť vzdialene sledovať zariadenie a zobrazovať web a históriu vyhľadávania vášho dieťaťa. Prémiová verzia 4 $ mesačne pridáva denné časové limity, schopnosť blokovať aplikácie a blokovať používanie zariadenia počas školských hodín alebo po spaní.

Alternatívne aplikácie:

 • MMGuardian: http://www.mmguardian.com/
 • Mobile Guardian: https://www.mobileguardian.com/
 • Čistá opatrovateľka: https://www.netnanny.com/
 • TeenSafe: https://www.teensafe.com/
 • Verizon familyBase: https://www.verizonwireless.com/support/verizon-familybase-and-usage-controls/
 • Nortonova rodina: https://family.norton.com
 • Mobicip: http://www.mobicip.com/

Tam sú tiež niektoré aplikácie typu James Bond tam. Umožní vám sledovať polohu dieťaťa, prečítať si jeho e-maily a textové správy a špehovať ich snímky a ďalšie správy..

S nimi buďte opatrní. Chcete stratiť dôveru svojho dieťaťa? Opýtajte sa sami seba, či sa chcete zapojiť do kybernetického konfliktu s tínedžerom, ktorý by im mohol eskalovať pomocou antispywarových aplikácií a telefónov horákov..

10. Skontrolujte, či vaše deti používajú iba bezpečné miestnosti na rozhovor

Niektoré platformy vhodné pre deti ponúkajú chatovacie miestnosti, kde môžu deti hovoriť s inými deťmi. Najprv vetujte webové stránky, aby ste sa uistili, že niekto monitoruje miestnosti.

Naučte svoje deti, aby na takýchto platformách nezdieľali svoje skutočné identity, ale namiesto toho používali anonymné krycie mená.

Vyučujte, vzdelávajte a rozprávajte sa so svojimi deťmi

11. Naučte svoje deti, aby nereagovali na správy od cudzincov

Ak dostanú textovú správu, okamžitú správu, e-mail alebo správu v sociálnych médiách od niekoho, koho nepoznajú, musia ju okamžite odstrániť..

Uistite sa, že vedia, že ho neotvárajú, neodpovedajú naň a samozrejme neklikajú na žiadne odkazy ani prílohy..

Keby sa tieto dievčatá z dielne Pretty Little Liars riadili touto radou, show by skončila po jednej epizóde.

12. Vzdelávajte svoje deti o rizikách „sextingu“

Minulý rok v správe pre Kongres USA ministerstvo spravodlivosti odhalilo, že najväčšou hrozbou pre deti je niečo, čo sa nazýva „sextorizácia“.

Je to dosť zlé, keď neplnoleté osoby posielajú nahé obrázky sebe priateľom alebo priateľkám a tieto obrázky sa potom distribuujú ostatným..

Okrem psychologického poškodenia porušujú zákon aj deti, ktoré vysielajú aj prijímajú „sexts“. Niečo, čo by mohlo mať za následok stíhanie alebo dokonca registráciu ako sexuálneho delikventa.

A zhoršuje sa to.

Podľa FBI „sextortionisti“ išli profesionálne, pričom jednotliví zločinci sa zameriavali na stovky detí. Predstierajú, že sú v rovnakom veku ako ich obete. Potom ich nalákajú alebo donútia, aby pre nich vytvorili detskú pornografiu. Dokonca ich donútia, aby prijímali priateľov a súrodencov.

Pri preskúmaní štyridsaťtri takýchto prípadov FBI zistil, že dve obete spáchali samovraždu a desať ďalších sa pokúsilo samovraždu zabiť. Obete tiež znižujú svoje známky, predčasne odchádzajú zo školy, dostávajú depresie a zapájajú sa do rezania a iných druhov sebapoškodzovania.

Národné centrum pre nezvestné a vykorisťované deti uvádza, že počas prvých niekoľkých mesiacov roka 2016 vzrástla miera sexuálnej závislosti o 150 percent. Bolo to v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2014.. 

V 4 percentách hlásení o sexe sa deti zaoberajú sebapoškodzovaním, hrozbou samovraždy alebo pokusom o samovraždu v dôsledku viktimizácie..

13. Upozornite svoje deti na zdieľanie súborov

Nahrávanie nelegálnych súborov je samozrejme nezákonné!

A tak sa sťahuje aj napriek tomu - zdá sa, že v súčasnosti tieto médiá stíhajú menej mediálnych spoločností. Stiahnutie nelegálnych súborov však prináša aj ďalšie riziká, napríklad vírusy.

Našťastie teraz existuje veľa bezplatných a lacných služieb, kde môžu deti a dospievajúci získať videá a hudbu.

14. Upozornite svoje deti na ankety a prieskumy online

Existuje veľa zábavných, neškodných prieskumov verejnej mienky, ako napríklad tá, ktorá vám povie, aký ste pudl. Mnohí však požadujú priveľa osobných informácií a mohli by vaše deti vyložiť na zoznamy e-mailových správ spamerov alebo ich otvoriť pre krádež identity..

Mnohí dospelí majú samostatný e-mailový účet, keď potrebujú poskytnúť e-mailovú adresu, aby sa mohli niečo zaregistrovať. Ak má vaše dieťa legitímny dôvod na vyplnenie dotazníka, ktorý potrebuje e-mailovú adresu, zvážte pomoc s vytvorením druhého vlastného e-mailového účtu..

15. Varujte svoje deti, aby sa nedostali príliš blízko k cudzincom

Keď sa s niekým stretnete prvýkrát, povedzme, komunikujte s ním prostredníctvom aplikácie na zoznamovanie online, viete nastaviť stretnutie na verejnom mieste, napríklad v kaviarni, a oznámiť priateľom, kde sa nachádzate.

To je zdravý rozum.

Deti a dospievajúci však často nemajú tento základný zdravý rozum - alebo môžu byť podvedení, aby udržali svoje online vzťahy v tajnosti.

Predátori samozrejme môžu komunikovať aj s potenciálnymi cieľmi tradičnou poštou alebo ich stretávať na autobusových zastávkach. Internet im však umožňuje rozšíriť svoje aktivity veľakrát.

Útočníci môžu pomocou online vzťahov nalákať deti, aby sa s nimi osobne stretli. Alebo častejšie sa budú snažiť prinútiť deti, aby robili zbytočné nákupy alebo zdieľali informácie, fotografie alebo videá.

Spoznajte online priateľov vašich detí. A rovnako ako u offline priateľov, potvrďte ich totožnosť a porozprávajte sa s rodičmi týchto detí. Uistite sa, že tieto „deti“ sú v skutočnosti deti.

16. Pomôžte svojim deťom vyrovnať sa s kyberšikanou

Podľa správy, ktorú vydali minulý rok Národné akadémie vied, strojárstva a medicíny, postihuje kyberšikana až 15 percent detí..

A sadzby sú ešte vyššie v prípade detí s nadváhou, zdravotne postihnutých alebo LGBT alebo príslušníkov menšinovej skupiny.

Obete majú fyzické problémy, ako sú spánok, žalúdočné ťažkosti a bolesti hlavy, spolu s psychologickými účinkami, ako sú depresia, úzkosť a požívanie alkoholu a drog..

Dajte svojim deťom vedieť, že sa na vás môžu obrátiť o pomoc a zistiť, aké zdroje sú k dispozícii od miestnych škôl.

Mali by ste uložiť správy a iné dôkazy o kyberšikane. V prvom rade ohláste násilníkovi príslušnú platformu sociálnych médií. Potom poskytovateľovi telefónnych alebo internetových služieb, ako aj škole alebo miestnym orgánom činným v trestnom konaní. A zablokujte násilníka zo sociálnych médií, telefónu alebo e-mailového účtu vášho dieťaťa.

Viac informácií tu:

 • StopBullying.org: https://www.stopbullying.gov/cyberbullying/
 • KidsHealth: http://kidshealth.org/en/parents/cyberbullying.html
 • Anti-Defamation League: http://www.adl.org/education-outreach/bullying-cyberbullying/
 • Výskumné stredisko pre kyberšikanu: http://cyberbullying.org/
 • Common Sense Media: https://www.commonsensemedia.org/cyberbullying
 • Pripojte sa bezpečne: http://www.connectsafely.org/tips-to-help-stop-cyberbullying/
 • Odstrániť kyberšikanu: http://endcyberbullying.net/what-to-do-if-youre-a-victim/
 • NoBullying.com: https://nobullying.com/

17. Je to dobrý príklad

Koľko detských fotografií a fotografií z dovolenky ste uverejnili online? Predtým, ako svoje deti prednášate o bezpečí, uistite sa, že ste sami dobrým modelom. Získajte informácie o nastaveniach ochrany osobných údajov v aplikáciách sociálnych médií, ktoré používate najčastejšie, a potom skontrolujte, či nezdieľate súkromné ​​osobné okamihy s celým internetom..

A nejazdite počas posielania textových správ alebo telefonovania po telefóne. Počkajte, kým budeme mať všetci vozidlá s vlastným riadením, ktorým sme sľúbili, a potom urobte svoje textové správy.

18. Nastavte pravidlá o tom, čo môžu vaše deti zdieľať online

Ako dospelý človek si je vedomý toho, aké informácie uverejňujete online. Neviete zdieľať svoje finančné informácie ani čísla sociálneho zabezpečenia s cudzími ľuďmi.

Uistite sa, že vaše deti poznajú pravidlá a rozumejú dôvodom, ktoré ich vedú. Dokonca aj zdanlivo neškodné informácie, ako napríklad fotografie z dovolenky, môžu informovať zločincov, keď je váš dom prázdny.

Niektoré informácie, napríklad vtipný obrázok vašej mačky v snehu, je bezpečné zdieľať so všetkými. Ostatné veci, napríklad dovolenkové plány, je dobré zdieľať s rodinou a blízkymi priateľmi. A niektoré veci sa najlepšie nezdieľajú online vôbec.

Odporúčaný vek pre deti, aby mali svoje vlastné účty sociálnych médií, je 13 rokov.

Inštitút pre bezpečnosť rodiny online má vzorovú zmluvu o online bezpečnosti rodiny tu: https://www.fosi.org/good-digital-parenting/family-online-safety-contract/

19. Pridajte svoje deti ako „priateľa“

Ak vaše deti majú svoje vlastné účty na Twitteri, Facebooku, Google Plus, Instagrame, Snapchate alebo na iných stránkach sociálnych médií, sledujte ich alebo ich posielajte priateľom.

Nedovoľte, aby vám vaše deti povedali, že to nerobia iní rodičia. Podľa výskumného centra Pew je 83 percent rodičov na Facebooku s kamarátmi.

Budete mať možnosť zistiť, či uverejňujú nevhodné veci online, a môžete sa zapojiť skôr, ako sa problémy eskalujú.

Nie je to spoľahlivý. Existujú spôsoby, ako môžu deti chrániť svoju komunikáciu pred vami. A ak ste príliš opatrní pri sledovaní, môže to spôsobiť, že vaše deti budú tajnejšie.

20. Stanovte limity, koľko času môžu vaše deti stráviť online

Podľa nedávneho národného prieskumu strávia Tweens so svojimi zariadeniami v priemere šesť hodín denne a to nezahŕňa čas strávený v škole alebo domácich úlohách. A dospievajúci strávia úžasných deväť hodín denne pozeraním na svoje obrazovky..

Iste, niektoré z nich počas cvičenia počúvajú Spotify. Väčšinu času však trávia sledovaním videí, hraním hier a využívaním sociálnych médií.

Americká pediatrická akadémia odporúčala, aby deti do dvoch rokov nemali vôbec žiadny čas na premietanie, s konzervatívnymi limitmi, pokiaľ ide o čas premietania pre staršie deti. Koncom roku 2016 organizácia prehodnotila súčasný výskum a uvoľnila svoje odporúčania. Teraz naznačujú, že určitý čas na premietanie obrazovky, napríklad videorozhovory s príbuznými a vzdelávacie aplikácie, môžu byť užitočné aj pre najmenšie deti.

Teraz organizácia navrhuje, aby rodiny vytvorili plán rodinných médií.

Odporúčajú tiež rodičom:

 • Obmedzte používanie obrazoviek počas jedla a hodinu pred spaním.
 • Obmedzte pokušenie dieťaťa kontrolovať zariadenia vo všetkých nočných hodinách tak, že ich nenabíjate cez noc vo svojich izbách.

21. Ďalšie zdroje

Internet záleží: Zdroje pre rodičov, ktorí sa snažia zaistiť bezpečnosť detí online, so sprievodcami sprievodcami špecifickými pre jednotlivé vekové skupiny, bezplatnými aplikáciami a kontrolnými zoznamami bezpečnosti zariadení. https://www.internetmatters.org/

Rodinný online bezpečnostný inštitút: Príručky pre rodičov a správy a správy o online bezpečnostných problémoch. https://www.fosi.org/

Bezpečné, inteligentné & Sociálna: Sprievodcovia školením v sociálnych médiách a bezpečnostné tipy pre rodičov a pedagógov. https://safesmartsocial.com/

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me