Rozwiązywanie problemów z VPN

21 sposobów na przyspieszenie VPNWirtualne sieci prywatne (VPN) mają wiele zalet, ale mogą również cierpieć z powodu bardzo irytujących problemów. Niefunkcjonalna sieć VPN jest irytująca, a półfunkcyjna nie jest dużo lepsza.


Gdy Twoja sieć VPN działa wolno, nie łączy się, ciągle się rozłącza lub ulega awarii, możesz zrobić kilka rzeczy, aby rozwiązać problem. Spójrzmy.

Przejdź do linków / Spis treści:

  • poprawki dla wolne połączenie VPN
  • poprawki dla VPN, które nie łączy się
  • poprawki dla VPN, które ciągle się rozłącza
  • poprawki dla VPN, które nieustannie się zawiesza

Naprawianie sieci VPN, która spowalnia prędkość Internetu

Sieci VPN zawsze powodują spowolnienie połączenia, ale nie powinny powodować znacznego spadku prędkości. Jeśli Twoje połączenie jest tak wolne, że utrudnia przeglądanie, czas podjąć działania.

1. Użyj szybkiego VPN Premium

Jeśli korzystasz z bezpłatnej sieci VPN, prawie na pewno uzyskasz dość wolne prędkości połączenia. Zrozumiałe jest, że dostawcy VPN nadają priorytet swoim płatnym klientom. Nawet jeśli powiedzą, że ich bezpłatny VPN jest tak szybki, jak ich płatna opcja, może się okazać, że się nie zgadzasz.

Istnieje wiele niedrogich sieci VPN o odpowiednio dużych prędkościach, a jeśli nie uaktualnisz do jednej, zdecydowanie zalecamy. Możesz zauważyć, że Twoje prędkości natychmiast wzrosną.

Jednym z najbardziej wiarygodnych dostawców VPN, który znaleźliśmy (spośród 78 testowanych przez nas) jest NordVPN. Możesz przeczytać naszą pełną recenzję ich tutaj.

2. Zmień serwery

Rozważ zmianę serwerówSerwer, którego używasz do połączenia VPN, może mieć duży wpływ na uzyskiwane prędkości połączenia. Im bliżej znajdujesz się z serwerem, z którym się łączysz, tym większe prędkości uzyskasz (w prawie każdym przypadku). Możesz także uzyskać lepszą prędkość z serwerów, które nie są tak często używane.

Większość klientów VPN ułatwia zmianę serwerów. Po prostu otwórz klienta, wybierz nowy serwer i potwierdź swój wybór. Następnie możesz uruchomić test prędkości lub kontynuować przeglądanie, aby sprawdzić, czy nowy serwer działa szybciej.

Jeśli prowadzisz VPN przez router, proces może być bardziej skomplikowany i może się różnić w zależności od konkretnego dostawcy VPN. Jeśli pamiętasz proces konfiguracji routera VPN, prawdopodobnie uzyskasz dostęp do ustawień routera, aby zmienić serwer, do którego masz dostęp. Jeśli nie pamiętasz procesu lub coś się zmieniło, zapoznaj się z instrukcją obsługi routera i VPN.

3. Zmień porty

Połączenie między komputerem a serwerem VPN korzysta z portu sieciowego na komputerze. Możesz myśleć o tym porcie jak o fizycznym porcie; komputer kieruje ruch z serwera VPN do określonego portu i ruch z innych miejsc do innych portów. Pomaga oddzielić ruch z różnych źródeł.

Chociaż możesz myśleć, że każdy port jest tak szybki jak każdy inny, możesz być zaskoczony, gdy okaże się, że zmiana portu, do którego podłączona jest sieć VPN, pomoże. Niektórzy dostawcy usług internetowych spowalniają ruch na określonych portach, a czasem okazuje się, że niektóre porty są szybsze niż inne bez wyraźnego powodu. Spróbuj przełączyć połączenie VPN przez różne porty, aby sprawdzić, czy są one szybsze.

4. Zmień protokoły IP

Większość sieci VPN pozwala łączyć się za pośrednictwem protokołu kontroli transmisji (TCP) lub protokołu użytkownika Datagram (UDP). Protokół TCP jest częściej używany w Internecie, ponieważ zawiera korekcję błędów, więc jeśli występuje problem z połączeniem lub niektóre dane są uszkodzone, transmisja jest nadal udana, a komputer wysyłający wie, że wysyła wszystko, co nie dotarło poprawnie.

UDP, choć nie tak powszechny, jest znacznie szybszy niż TCP. Nie zapewnia korekcji błędów, więc jeśli coś zginie w transporcie, nie wyśle ​​ponownie informacji. Zmniejsza to czas potrzebny na przesłanie informacji, ale może również stworzyć mniej niezawodne połączenie.

Przełączanie między tymi dwoma protokołami może pomóc w osiągnięciu wyższych prędkości, szczególnie jeśli przechodzisz z TCP na UDP. Uważaj jednak na niską jakość połączenia.

5. Zmień protokoły tunelowania VPN

zmienić protokoły VPNChociaż OpenVPN jest ogólnie uważany za najlepszy protokół dla ruchu VPN, czasami zdarza się, że chcesz użyć L2TP / IPSec. Chociaż nie zapewnia tyle bezpieczeństwa i nie ma tylu funkcji, możliwe jest również, że wymknie się przez filtry, które spowalniają ruch OpenVPN.

Jeśli korzystasz z VPN dla bezpieczeństwa lub prywatności, nie zalecamy korzystania z L2TP / IPSec, jeśli możesz pomóc. Jeśli tylko próbujesz ominąć ograniczenia regionu, zadziała. Ale to nie będzie tak bezpieczne.

6. Wyłącz lokalne oprogramowanie zabezpieczające

Ponownie, nie jest to coś, co zalecamy lekko i jeśli możesz tego uniknąć, powinieneś. Ale jeśli program antywirusowy skanuje wszystkie wysyłane pakiety wychodzące, może to spowalniać połączenie. Wyłącz go tymczasowo, aby sprawdzić, czy przyspieszy to połączenie.

Naprawianie sieci VPN, która się nie łączy

Gdy wszystko, co chcesz zrobić, to dostać się do Internetu bez narażania się na inwigilację, cenzurę lub blokowanie regionu, VPN, który nie chce się połączyć, to duży problem. Oto, co możesz zrobić, aby rozwiązać problem.

1. Upewnij się, że Ty (i serwer) jesteś online

Najprostsze rzeczy najłatwiej przeoczyć. Jeśli klient VPN nie łączy się, spróbuj otworzyć witrynę bez połączenia przez VPN, aby sprawdzić, czy połączenie internetowe działa. Jeśli tak nie jest, uruchom ponownie router, odłączając go na 30 sekund i podłączając ponownie. Jeśli twój Internet jest nadal wyłączony, problem może być po stronie twojego dostawcy usług internetowych.

Sprawdź także witrynę swojego dostawcy VPN, aby upewnić się, że serwer, z którym próbujesz się połączyć, nie jest wyłączony. Od czasu do czasu serwer VPN przechodzi w tryb offline w celu konserwacji - lub tylko dlatego, że serwery nie są w 100% niezawodne - i musisz połączyć się z innym lub poczekać chwilę.

2. Upewnij się, że nazwa użytkownika i hasło są prawidłowe

W wielu przypadkach niemożność nawiązania połączenia wynika z bardzo prostego problemu: źle wpisałeś hasło. Lub podałeś swój adres e-mail zamiast nazwy użytkownika. Jeśli pojawia się błąd uwierzytelnienia, prawdopodobnie jest to związane z jednym z tych dwóch problemów.

Wpisz ponownie swoją nazwę użytkownika i hasło, a jeśli to nie zadziała, spróbuj zresetować hasło i spróbuj połączyć się ponownie.

3. Zmień porty

Ponownie spróbuj połączyć się z VPN przez inny port. Niektórzy dostawcy usług internetowych i sieci blokują ruch na określonych portach, co może odrzucić żądanie połączenia VPN.

Sprawdź dokumentację sieci VPN, aby zobaczyć, czy sugeruje ona połączenia z określonymi portami lub wymaga ich.

4. Spróbuj połączyć się w innej sieci

Czasami problem nie dotyczy ciebie, tylko VPN. Jednym z najlepszych sposobów sprawdzenia tego jest dołączenie do innej sieci. Możesz wypróbować pobliskie publiczne miejsce Wi-Fi, takie jak kawiarnia lub sklep spożywczy, sieć bezprzewodowa znajomego lub publiczny hotspot.

Jeśli okaże się, że możesz połączyć się z inną siecią, będziesz wiedział, że przyczyną problemu jest coś własnego. Sprawdź ustawienia Wi-Fi i internetowe, aby sprawdzić, czy nie możesz się zalogować.

Naprawianie sieci VPN, która utrzymuje połączenie

Być może nawet bardziej irytujące niż to, że nie można połączyć się z siecią VPN, z powodzeniem łączy się, a następnie rezygnuje. Zwłaszcza jeśli zdarza się to w kółko. Oto co robić.

1. Tymczasowo wyłącz zaporę

Jak włączyć zaporę w systemie Windows 10Chociaż zapory ogniowe są ważnymi środkami bezpieczeństwa, mogą również powodować pewne problemy z VPN. Prawdopodobnie spowolnią twoje połączenie, a jeśli będzie wystarczająco wolne, połączenie VPN może po prostu zostać zamknięte.

Krótko mówiąc, zapory ogniowe skanują dane wchodzące i wychodzące z twojej prywatnej sieci, gdzie łączy się z szerszym Internetem. A jeśli zobaczy coś, czego nie powinno tam być, uniemożliwi transmisję. Niektóre zapory mają trudności z nadążeniem za ruchem VPN.

2. Połącz się z serwerem w pobliżu

Czasami problem, który powoduje, że się rozłączasz, nie dotyczy ciebie, ale twojego dostawcy VPN. Jeśli serwer nie działa normalnie, możesz zostać rozłączony. Spróbuj połączyć się z innym serwerem, najlepiej w pobliżu, aby sprawdzić, czy uzyskasz lepsze połączenie.

3. Zmień protokoły

Czasami niektóre protokoły VPN będą miały trudności z utrzymaniem silnego połączenia. Jeśli używasz OpenVPN (co ogólnie zalecamy), spróbuj połączyć się przez L2TP / IPSec; jeśli korzystasz już z L2TP, wypróbuj OpenVPN. Możesz także wypróbować PPTP, choć jest to mniej idealne rozwiązanie.

Ponownie zalecamy pozostawanie przy OpenVPN, kiedy tylko możesz, ponieważ jest to najbezpieczniejszy z tych trzech popularnych protokołów połączeń. Jeśli możesz używać sieci VPN tylko na L2TP, nie jest to duży problem, ale jeśli to możliwe, użyj OpenVPN.

Zmiana z UDP na TCP (lub odwrotnie), jak omówiono powyżej, może również pomóc.

4. Połącz przez Ethernet

Chociaż nie jest to powszechne, możliwe jest, że coś na poziomie routera w Twojej sieci może powodować problemy z połączeniem, które wyrzucą cię z VPN. Podłączenie bezpośrednio do gniazda kabla za pomocą kabla Ethernet może rozwiązać problem.

Problemy często leżą w sytuacji zwanej „podwójnym NAT”, która może się zdarzyć, gdy jeden router stoi za drugim. Może się to zdarzyć, jeśli masz różne routery dla różnych urządzeń lub inny router podłączony do jednego z dostawców ISP.

Krótko mówiąc, musisz włączyć tryb mostka, aby dwa routery współpracowały ze sobą. To, jak to zrobisz, będzie zależeć od routera, więc musisz zagłębić się w dokumentację. Aby szybko wyjaśnić mostkowanie Wi-Fi, zapoznaj się z tym wprowadzeniem z Lifewire.

5. Zmień serwery DNS

Zmień DNSCzasami użycie serwera DNS innego niż domyślny dostarczany przez VPN może pomóc ci pozostać w kontakcie. Wiele sieci VPN zapewnia własne usługi DNS dla dodatkowej prywatności, ale czasem może to zepsuć twoje połączenie.

Każda sieć VPN będzie miała inne kroki wymagane do zmiany serwerów DNS. Wiele z nich zawiera opcje typu „Używaj serwerów VPN DNS tylko podczas połączenia”. Tę opcję należy wyłączyć.

Korzystanie z innych serwerów DNS może nieco zwiększyć podatność na wycieki DNS, ale jeśli nie możesz pozostać w kontakcie wystarczająco długo, aby cokolwiek zrobić, prawdopodobnie jest to kompromis, który zechcesz zrobić.

Naprawianie awarii oprogramowania VPN

Jak każde inne oprogramowanie, Twój klient VPN może ulec awarii. Jeśli zdarza się to raz na jakiś czas, prawdopodobnie nie ma się czym martwić. Ale jeśli często zdarzają się awarie, które zakłócają przeglądanie, musisz podjąć działania.

1. Upewnij się, że masz najnowszą wersję oprogramowania

Dostawcy VPN współpracują z programistami, aby upewnić się, że ich oprogramowanie jest tak stabilne i skuteczne, jak to możliwe. Jeśli nie korzystasz z najnowszej wersji, możesz mieć problemy ze stabilnością.

Jeśli to możliwe, zezwalaj na automatyczne aktualizacje oprogramowania VPN. Zanurz się w ustawieniach swojego klienta VPN, aby sprawdzić, czy jest to możliwe. Jeśli nie, regularnie sprawdzaj dostępność aktualizacji.

2. Zamknij inne aplikacje

Jeśli masz otwartych wiele innych aplikacji, mogą powodować problemy z Twoim klientem VPN, zwłaszcza jeśli korzystasz ze starszego komputera. Zamknij wszystko, czego nie potrzebujesz.

3. Uruchom ponownie komputer

Czasami wyłączenie i ponowne włączenie faktycznie rozwiązuje problem. Uruchom ponownie komputer, aby upewnić się, że wszystkie aktualizacje zostały zastosowane i że błędne procesy zostały zabite.

4. Zainstaluj ponownie klienta VPN

Jeśli pogorszy się sytuacja, usuń i zainstaluj ponownie klienta VPN.

Szybko rozwiązuj problemy z VPN

Jeśli Twoja sieć VPN nie działa, w twoim najlepszym interesie jest szybkie rozwiązanie problemu. Łatwo jest zrezygnować z nawyku uruchamiania VPN za każdym razem, gdy chcesz uzyskać dostęp do Internetu.

Ale to naraża Cię na większe problemy z nadzorem i bezpieczeństwem. Jeśli sieć VPN nie działa, rozwiąż ją natychmiast - będziesz zadowolony.

Jeśli nadal nie możesz naprawić połączenia VPN, nie wahaj się zostawić komentarza, a my postaramy się pomóc!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me