Najlepsze protokoły VPN: OpenVPN vs PPTP vs L2TP vs Inne

Najlepsze protokoły VPNVPN pomoże chronić twoją prywatność i zabezpieczyć twoje dane za każdym razem, gdy korzystasz z Internetu. Ale oprócz wyboru najlepszej sieci VPN musisz także wybrać najlepszy protokół VPN dla swoich potrzeb.

Protokół VPN to sposób, w jaki sieć VPN zabezpieczy przesyłanie danych. Istnieje wiele różnych protokołów opartych na systemie operacyjnym, platformie, wydajności i wielu innych.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze protokoły VPN, abyś mógł zdecydować, który z nich jest dla Ciebie najlepszy.

Oto szybki przegląd siedmiu największych obecnie protokołów VPN:

OpenVPN PPTP L2TP / IPsec SoftEther WireGuard SSTP IKEv2 / IPSec
Szyfrowanie 160-bitowy, 256-bitowy 128-bit 256-bit 256-bit ChaCha20 256-bit 256-bit
Bezpieczeństwo Bardzo wysoko Słaby Wysokie bezpieczeństwo (może być osłabione przez NSA) Wysoki Wysoki Wysoki Wysoki
Prędkość Szybki Szybka, ze względu na niskie szyfrowanie Średni, z powodu podwójnego kapsułkowania Bardzo szybki Szybki Szybki Bardzo szybki
Stabilność Bardzo stabilny Bardzo stabilny Stabilny Bardzo stabilny Jeszcze nie stabilny Bardzo stabilny Bardzo stabilny
Zgodność Silna obsługa komputerów stacjonarnych, ale mobilność można poprawić. Wymaga oprogramowania innej firmy. Silna obsługa pulpitu Windows. Obsługa wielu urządzeń i platform. Obsługa wielu systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych. Brak obsługi natywnego systemu operacyjnego. Linux, budowany dla innych platform i systemów operacyjnych. Platforma Windows, ale działa na innych dystrybucjach Linuksa. Ograniczona obsługa platform poza Windows i Blackberry
Ostatnie słowo Najbardziej zalecany wybór. Szybko i bezpiecznie. Natywny w systemie Windows. Słabe bezpieczeństwo. Przydatne w przypadku treści z ograniczeniami geograficznymi. Wszechstronny i bezpieczny. Przyzwoita alternatywa dla OpenVPN. Nadchodzące i nadchodzące. Elastyczny, szybki i bezpieczny. Świetna alternatywa dla OpenVPN. Obiecuje być szybki i wydajny. Wciąż w fazie rozwoju. Szybsza i bezpieczniejsza alternatywa dla PPTP i L2TP. Bezpieczny, stabilny i mobilny.

1. OpenVPN - zalecane, najpopularniejsze

OpenVPN to protokół VPN, którego będziesz chciał używać. Jest to obecnie najbardziej zalecany wybór wiodących dostawców VPN. Trochę bez zastanowienia. Jest to jeden z nowszych protokołów VPN, ale jego elastyczność i bezpieczeństwo sprawiły, że jest jednym z najczęściej używanych.

Opiera się na technologiach open source, takich jak biblioteka szyfrowania OpenSSL i protokoły SSL V3 / TLS V1. Otwarta natura OpenVPN oznacza, że ​​technologia jest utrzymywana, aktualizowana i kontrolowana przez społeczność kibiców.

Gdy ruch przechodzi przez połączenie OpenVPN, trudno jest odróżnić HTTPS od połączenia SSL. Możliwość ukrywania się na widoku sprawia, że ​​jest mniej podatny na ataki hakerskie i trudniejszy do zablokowania.

Ponadto może działać na dowolnym porcie, używając zarówno protokołów UDP, jak i TCP, więc obchodzenie zapór nie będzie stanowiło problemu. Jeśli jednak szukasz prędkości, najbardziej wydajne będzie korzystanie z portu UDP.

Pod względem bezpieczeństwa ma wiele metod i protokołów, takich jak uwierzytelnianie OpenSLL i HMAC oraz klucze współdzielone. Aby jeszcze bardziej podnieść standardy bezpieczeństwa, jest to zwykle połączone z szyfrowaniem AES. Inne protokoły VPN zostały poddane NSA i innym atakom hakerów, ale jak dotąd OpenVPN udało się zachować czystość.

Dodatkowe obsługiwane przez nas tajemnicze algorytmy to:

 • 3DES
 • AES
 • Kamelia
 • Blowfish
 • CAST-128

Zaleca się stosowanie szyfrowania AES, jeśli bezpieczeństwo jest Twoim głównym problemem. Jest to zasadniczo „złoty standard” i obecnie nie ma znanych słabości. 128-bitowy rozmiar bloku daje także solidne możliwości obsługi większych plików, bez obniżania wydajności.

Mimo to OpenVPN nie jest idealny:

Nadal musisz zainstalować aplikację innej firmy, aby korzystać z tego typu połączenia. Nadal nie jest obsługiwany przez żadną platformę, ale obsługiwanych jest większość zewnętrznych dostawców oprogramowania, takich jak Android i iOS.

Sama konfiguracja OpenVPN może być nieco trudna. Zwłaszcza w porównaniu do PPTP lub L2TP. Jednak większość klientów VPN jest w stanie zaoferować niestandardową konfigurację, która obejmie wszelkie trudności z konfiguracją.

Jeśli chcesz samodzielnie skonfigurować OpenVPN, wysoki poziom konfiguracji może być niekorzystny, ponieważ będziesz mniej bezpieczny, jeśli zostanie skonfigurowany w niewłaściwy sposób.

Ponadto możesz nawet używać OpenVPN do łączenia się przez mobilny Apple iOS. Przywitaj się z zaszyfrowanym i prywatnym połączeniem mobilnym.

Plusy OpenVPN:

 • Protokół może ominąć większość zapór ogniowych
 • Jest to oprogramowanie typu open source i sprawdzone przez osoby trzecie
 • Ma bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa
 • Działa z wieloma metodami szyfrowania
 • Można go skonfigurować i dostosować do własnych upodobań
 • Może ominąć zapory ogniowe
 • Obsługuje różne tajemnicze algorytmy

Wady OpenVPN:

 • Proces konfiguracji może być techniczny
 • Jego działanie opiera się na oprogramowaniu innych firm
 • Obsługa i funkcjonalność komputerów stacjonarnych są silne, ale brakuje urządzeń mobilnych

2. PPTP

Pomyśl o standardach bezpieczeństwa w Internecie w 1995 roku. Czy one w ogóle istniały? Właśnie wtedy PPTP stał się protokołem VPN. Został on opracowany przez konsorcjum założone przez Microsoft i był standardem dla połączeń VPN już w czasach telefonowania.

PPTP, znany również jako protokół tunelowania punkt-punkt, ma już ponad 20 lat. Mimo że jest tak stary, nadal jest standardem dla wewnętrznych VPN biznesowych. Jest to popularny wybór, ponieważ jest już zainstalowany na większości urządzeń i platform, jest łatwy w konfiguracji, wydajny i nie wymaga dodatkowego oprogramowania. Aby ustanowić bezpieczne połączenie, wystarczy nazwa użytkownika, hasło i adres serwera.

Na przykład, budynki biurowe ze starszą infrastrukturą, które muszą wewnętrznie zabezpieczyć dane, mogłyby skorzystać z tego połączenia. Lub użytkownicy, którzy korzystają ze starszego systemu operacyjnego Windows. Jeśli to wszystko, co masz, to lepsze niż nic.

Kiedy został wydany po raz pierwszy w systemie Windows 95, wykorzystano szereg słabych punktów bezpieczeństwa. Dziś jest uaktualniony, to protokoły szyfrowania do szyfrowania kluczem 128-bitowym, co nie jest okropne, ale jeśli bezpieczeństwo stanowi problem, możesz zrobić to lepiej. Nawet Microsoft zaleca użytkownikom szukającym wyższych standardów bezpieczeństwa korzystanie z SSTP lub L2TP.

Mimo to niski poziom szyfrowania pomaga uczynić go jednym z najszybszych protokołów VPN.

Wiadomo również, że może być łatwo odszyfrowany i zhakowany przez NSA i inne agencje wywiadowcze. To odszyfrowanie miało również miejsce w czasie, gdy eksperci ds. Bezpieczeństwa uznali PPTP za bezpieczny.

PPTP jest zwykle używany tylko dzisiaj ze względu na jego wysoką wydajność i stabilność. Pomyśl o dostępie do treści z ograniczeniami geograficznymi lub uzyskaniu dostępu do Netflix. Ogólnie rzecz biorąc, jest to stary i nieaktualny protokół VPN, ale nadal służy niewielkim celom użytkownikom, którzy nie są zainteresowani bezpieczeństwem.

Plusy PPTP:

 • To jest bardzo szybkie
 • Jest już wbudowany w większość platform
 • Jest łatwy w konfiguracji i konfiguracji

Wady PPTP:

 • Ma luki w zabezpieczeniach (jeden z najmniej bezpiecznych protokołów VPN)
 • Zostało naruszone przez NSA
 • Może być zablokowany przez zapory ogniowe

3. L2TP / IPsec

L2TP to protokół VPN, który nie zapewnia żadnego szyfrowania ani ochrony przed ruchem przechodzącym przez połączenie. Z tego powodu zwykle jest sparowany z IPSec, który jest protokołem szyfrującym.

Jest to rozszerzenie protokołu PPTP i wykorzystuje proces zwany podwójnym enkapsulacją (co doprowadziło do jego początkowego wzrostu popularności). Pierwsza enkapsulacja ustanawia połączenie PPP, a druga zawiera szyfrowanie IPSec.

Obsługuje algorytmy szyfrowania AES-256, które są jednymi z najbardziej bezpiecznych. Ale im silniejsze protokoły szyfrowania zastosujesz, tym wolniejsza będzie Twoja wydajność.

Protokół ten jest wbudowany w większość stacjonarnych i mobilnych systemów operacyjnych, co ułatwia jego wdrożenie. Ale może używać portu UDP 500 tylko do połączenia, co sprawia, że ​​blokowanie przez zapory NAT jest dość łatwe. Tak więc potrzebna jest dodatkowa konfiguracja, jeśli będzie używana za zaporą ogniową.

Ma tę zaletę, że ten styl połączenia uniemożliwia dostęp do danych między nadawcą a odbiorcą. Może to pomóc w zapobieganiu próbom włamania się do środkowego człowieka.

Szyfrowanie IPSec jest bezpieczne. Jednak zarówno Edward Snowden, jak i John Gilmore, członek-założyciel EFF, sugerują, że protokół został celowo osłabiony przez NSA.

Jest to wolniejsze połączenie, ponieważ ruch musi najpierw zostać przekonwertowany do postaci L2TP, a do tego masz dodatkową warstwę szyfrowania. To nie jest tak skuteczne rozwiązanie jak OpenVPN, ale jest łatwe do skonfigurowania.

Zalety L2TP / IPsec:

 • Jest dostępny na prawie wszystkich urządzeniach i systemach operacyjnych
 • Proces instalacji jest łatwy
 • Ma wysoki (ale osłabiony) poziom bezpieczeństwa
 • Obsługuje wielowątkowość w celu zwiększenia wydajności

Wady L2TP / IPsec:

 • Może być zablokowany przez zapory ogniowe
 • NSA mógł osłabić protokół, czyniąc go mniej bezpiecznym
 • Nie ma najszybszych prędkości z powodu podwójnego hermetyzacji

4. SoftEther

SoftEther to wieloprotokołowe oprogramowanie VPN typu open source. To, co zaczęło się jako projekt akademicki na Uniwersytecie Tsukuba, rozwinęło się w technologię VPN, z której korzystają miliony ludzi na całym świecie.

Największym powodem jego powszechnego wzrostu jest to, że jest bezpłatny i działa w systemach operacyjnych Windows, Mac, Linux, Android, FreeBSD i Solaris. Nie tylko obsługuje wiele różnych protokołów, takich jak OpenVPN, EtherIP, SSTP, L2TP / IPSec i wiele innych.

Zasadniczo możesz skonfigurować go do działania w wybranym systemie operacyjnym i używać dowolnego protokołu VPN, jaki chcesz. Ta niezrównana elastyczność i wsparcie na wielu platformach doprowadziły do ​​jego szalonego wzrostu.

Wykorzystuje 256-bitowe szyfrowanie AES, które jest jedną z najbezpieczniejszych dostępnych metod szyfrowania.

Dzięki SoftEther otrzymujesz elastyczną i szybką sieć VPN, która wykorzystuje najnowsze protokoły szyfrowania. Jest nowszy, więc nie ma tej samej spuścizny co OpenVPN, ale jest to nadchodząca alternatywa. Oferuje przyjemne połączenie wydajności i bezpieczeństwa.

Plusy SoftEther:

 • Obsługuje wiele stacjonarnych i mobilnych systemów operacyjnych
 • Jest to całkowicie otwarte oprogramowanie
 • Może ominąć większość zapór ogniowych
 • Jest szybki, ale nie narusza bezpieczeństwa

Wady SoftEther:

 • Jest stosunkowo nowy
 • Nie ma natywnej obsługi systemu operacyjnego
 • Wiele istniejących sieci VPN jeszcze tego nie oferuje

5. WireGuard

WireGuard to innowacyjny i najnowocześniejszy protokół VPN, który został opracowany w celu optymalizacji wydajności. Implementacja jest niewielka, dzięki czemu jest znacznie lżejszym projektem pod względem podstawy kodu. Posiadanie prostszej bazy kodu ułatwia programistom integrację.

Celem projektu jest stworzenie alternatywy dla IPSec, która jest lżejsza, szybsza i szczuplejsza. Został pierwotnie wydany na platformę Linux, ale jest na drodze do kompatybilności między platformami i może być wdrażany w różnych dystrybucjach.

WireGuard błyszczy w swojej prostocie.

Obsługuje tylko jeden pakiet kryptograficzny, co upraszcza projektowanie i prowadzi do mniejszej liczby dziur w zabezpieczeniach. Wybór algorytmu jest również niezwykle prosty, co pomaga zmniejszyć wszelkie błędy bezpieczeństwa, teraz iw przyszłości.

Należy jednak pamiętać, że WireGuard nie jest jeszcze ukończony. To wciąż praca w toku, a zespół pracuje nad stabilnym wydaniem.

Wczesne znaki wskazują, że w przyszłości będzie to powszechnie używany, szybki i wydajny protokół VPN. Jeśli chcesz go wdrożyć, pamiętaj, że mogą wystąpić pewne luki w zabezpieczeniach i nie będzie on tak bezpieczny, jak inne stabilne protokoły VPN wyróżnione na tej liście.

Zalety WireGuard:

 • To proste i lekkie
 • Jest szybki i bezpieczny
 • Przyjmuje minimalistyczne podejście do protokołu VPN
 • Ma potencjał, aby stać się VPN przyszłości

Wady WireGuard:

 • Nie ma stabilnego wydania
 • Tylko techniczni użytkownicy Linuksa mogą skutecznie wdrożyć
 • Nie jest tak elastyczny jak inne protokoły VPN

6. SSTP

SSTP został opracowany przez Microsoft i wprowadzony w wersji Windows Vista. Nadal jest uważany za system Windows, mimo że istnieje obsługa innych systemów operacyjnych. Ponieważ jest zintegrowany z Windows, jest to bardzo stabilny protokół VPN.

Istnieje obsługa innych systemów, takich jak Linux, SEIL i RouterOS, ale adopcja nie jest tak powszechna.

Zwykle jest skonfigurowany z szyfrowaniem AES, więc jest niewiarygodnie bezpieczny i jest znacznie lepszą opcją niż protokół PPTP. Korzysta również z połączenia SSL v3 (podobnego do OpenVPN), co pomoże uniknąć problemów z zaporą NAT i blokowania.

Protokół SSTP używa podobnej metody uwierzytelniania jak połączenie SSL / TLS. Aby dane lub ruch były przesyłane, oba końce połączenia muszą zostać uwierzytelnione za pomocą tajnego klucza. Pomaga to stworzyć niezwykle bezpieczne połączenie.

Jednak SSTP jest nadal własnością i jest w całości własnością Microsoft. Chociaż nie zgłoszono żadnych luk w zabezpieczeniach, mają one historię współpracy z NSA. Nie zostało to udowodnione, ale istnieją spekulacje, że mogą być wbudowane backdoory.

Ogólnie oferuje podobne połączenie jak OpenVPN, ale jest bardziej zorientowany na Windows. Ma lepsze bezpieczeństwo niż połączenie L2TP i jest lepsze niż PPTP.

Plusy SSTP:

 • Może ominąć większość zapór ogniowych
 • Ma wysoki poziom bezpieczeństwa
 • Zintegrowany z platformą Windows z obsługą Microsoft
 • Obsługuje szeroki zakres tajemniczych algorytmów
 • Jest łatwy w użyciu

Wady SSTP:

 • Jest w całości własnością i jest zarządzany przez Microsoft Corporation
 • Działa dobrze tylko na platformach Windows
 • Nie był kontrolowany przez niezależną firmę zewnętrzną

7. IKEv2 / IPSec

IKEv2 jest oparty na IPSec i został stworzony jako wspólny projekt Microsoft i Cisco. Chociaż technicznie nie jest protokołem VPN, zachowuje się jak jeden i pomaga kontrolować wymianę kluczy IPSec.

Obecnie jest instalowany w dowolnej generacji systemu Windows, począwszy od Windows 7. Plus, istnieje już implementacja dla Linuksa, urządzeń Blackberry i innych platform. Jeśli jesteś użytkownikiem Blackberry, jest to jedna z niewielu obsługiwanych sieci VPN.

Jeśli chcesz mieć spójne połączenie VPN, nawet podczas przełączania sieci, ten protokół może być bardzo przydatny.

Zapewni to utrzymanie połączenia VPN, nawet w przypadku utraty połączenia internetowego lub połączenia. Ponadto jest stabilny, bezpieczny i ma wysoką wydajność.

Główny nacisk kładziony jest na użytkowników mobilnych, którzy wymagają bezpiecznego i prywatnego połączenia. Ponieważ oferuje obsługę MOBIKE, jest bardzo odporny na wszelkie zmiany w sieci. Tak więc po przejściu z połączenia Wi-Fi na połączenie danych połączenie VPN pozostanie przez cały czas.

Nie jest powszechnie obsługiwany, ale oferuje wyższy poziom bezpieczeństwa niż L2TP, a także lepszą prędkość i stabilność.

Plusy IKEv2 / IPSec:

 • Jest bardzo bezpieczny i obsługuje szeroki zakres protokołów szyfrowania
 • Jest bardzo stabilny, nawet w przypadku utraty połączenia sieciowego
 • Jest łatwy w konfiguracji
 • Jeden z najszybszych protokołów VPN

Wady IKEv2 / IPSec:

 • Jego obsługa platform jest ograniczona
 • Ma te same wady co IPSec
 • Może być zablokowany przez zapory ogniowe

Jak układają się różne protokoły VPN?

jak układają się różne protokoły VPN

Wszystkie powyższe protokoły VPN mają różne mocne i słabe strony. Niektóre są szerzej stosowane, a inne służą bardziej konkretnym niszom i problemom.

Oto krótki przegląd tego, jak wyróżnia się każdy protokół VPN:

OpenVPN jest najczęściej zalecanym i szeroko stosowanym protokołem VPN. Jest szybki, bezpieczny i open source, więc mogą być sprawdzane i ulepszane przez strony trzecie. Jedynym minusem jest trudność w konfiguracji i konfiguracji. Niepoprawne skonfigurowanie może doprowadzić do luk w zabezpieczeniach i słabej wydajności.

PPTP jest już zainstalowany w większości starszych systemów operacyjnych Windows, co czyni go atrakcyjną opcją. Jest to jednak ogólnie bardzo niepewne i należy go unikać, jeśli prywatność stanowi problem. Wyróżnia się kompatybilnością, łatwością konfiguracji i szybkością. Może działać w celu uzyskania dostępu do treści z ograniczeniami geograficznymi, ale jeśli robisz coś innego, powinieneś przynajmniej wybrać L2TP / IPSec.

L2TP / IPSec to solidny wybór VPN, jeśli nie wymieniasz poufnych danych. Jest to w zasadzie ulepszona wersja PPTP. Niektóre starsze urządzenia i platformy nie obsługują OpenVPN, więc może to być atrakcyjna opcja. Jedynym minusem jest to, że normy bezpieczeństwa zostały osłabione i naruszone przez NSA.

SoftEther jest nowszym protokołem VPN, ale nie daj się oszukać jego młodości. Oferuje podobne funkcje do OpenVPN, ale oferuje jeszcze większy poziom elastyczności. Dzięki możliwości integracji na wielu różnych platformach i systemach operacyjnych trudno będzie znaleźć konfigurację, w której ten protokół nie może być używany. Ponadto jest szybki i bezpieczny. Nie ma dziedzictwa i stabilności OpenVPN, ale sam w sobie jest konkurentem.

WireGuard to nadchodzący protokół VPN. Obecna wersja najlepiej nadaje się dla technicznych użytkowników Linuksa, ale trwa obsługa innych platform i systemów operacyjnych. Lśni swoją szczupłą naturą, szybkością i bezpieczeństwem. Dzięki mniejszej liczbie ruchomych części i możliwości wyboru łatwiej jest utrzymać i wykryć wszelkie problemy z bezpieczeństwem. Obecnie pracuje nad stabilną wersją, więc nie jest zalecany użytkownikom nietechnicznym, ale przyszłość tego protokołu VPN jest jasna.

SSTP to solidny wybór dla użytkowników systemu Windows. Oferuje podobne bezpieczeństwo i szybkość jak OpenVPN, ale ma też jedną wadę. Ponieważ jest on tworzony przez Microsoft, żadne zewnętrzne podmioty nie sprawdzają go. Oznacza to, że w kodzie mogą być wbudowane backdoory, co zagraża ogólnemu bezpieczeństwu. Inne platformy i systemy operacyjne mogą implementować SSTP, ale jest on słabo obsługiwany.

IKEv2 / IPSec to solidny, szybki i bezpieczny protokół VPN. Wyróżnia się zdolnością do utrzymywania bezpiecznego połączenia VPN, nawet w przypadku utraty połączenia lub zmiany sieci. Jego głównym zastosowaniem są sieci mobilne. Ponadto, jeśli jesteś użytkownikiem Blackberry, ten protokół VPN będzie Twoim wybranym protokołem.

Którego protokołu VPN użyć?

jakiego protokołu VPN użyć

Do tej pory Twoja głowa prawdopodobnie wiruje, próbując zdecydować, którego protokołu VPN użyć.

Ogólnie rzecz biorąc, zależy to od twoich potrzeb i powodu korzystania z VPN. Ale dla uproszczenia - nie można się pomylić, używając OpenVPN.

Nadal nie jestem pewien?

Oto podział, który pomoże Ci wybrać najlepszy protokół VPN:

 • OpenVPN jest szybki, elastyczny i bezpieczny. Bez względu na system operacyjny lub platformę jesteś objęty ubezpieczeniem.
 • PPTP prawie nigdy nie powinien być używany. Jest łatwy w konfiguracji i szybki, ale jest niesamowicie niepewny.
 • L2TP / IPSec jest krokiem naprzód w stosunku do PPTP, ale jest także jednym z najwolniejszych połączeń, a jego bezpieczeństwo jest wątpliwe.
 • SSTP jest całkiem dobry dla użytkowników systemu Windows. Jest szybki i łatwy w konfiguracji, ale jeszcze raz nie wiesz, jak bezpieczne i prywatne jest twoje połączenie.
 • IKEv2 / IPSec to całkiem dobry wybór dla użytkowników mobilnych i obowiązkowy dla użytkowników Blackberry. Ale poza tym przejdź do OpenVPN.
 • SoftEther jest dobrym pretendentem do OpenVPN. Jeśli chcesz korzystać z nowszego protokołu VPN zamiast starszej wersji OpenVPN, to świetny drugi wybór.
 • WireGuard powinien być używany tylko przez technicznych użytkowników Linuksa. Gdy wersja jest stabilna, może zyskać większą przyczepność, ale ogólni użytkownicy VPN powinni poczekać.

Mamy nadzieję, że masz większą jasność przy wyborze odpowiedniego protokołu VPN dla swoich potrzeb. Obecnie OpenVPN nadal króluje jako najlepszy protokół VPN. Ale przy nadchodzących protokołach, takich jak SoftEther, trudno powiedzieć, jak długo będzie numerem jeden.

Nadal masz pytania dotyczące tego, który protokół VPN jest dla Ciebie odpowiedni? Podziel się swoimi komentarzami, obawami i pytaniami w komentarzach poniżej.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me