Konfigurowanie routera VPN: The Ultimate Guide

Dla przeciętnego użytkownika Internetu korzystanie z usługi VPN ma wiele zalet.

Zapewniając szyfrowane przeglądanie, VPN pozwalają ominąć regionalne ograniczenia internetowe, chronić dane przed hakerami, oszczędzać pieniądze na wydatkach takich jak przelot lub wynajem samochodów oraz przeglądać z różnych lokalizacji, między innymi.

Ale mniej osób jest świadomych korzyści z połączenia VPN z routerem.

Dzięki temu możesz połączyć wszystkie swoje urządzenia z siecią prywatną za pośrednictwem połączenia Wi-Fi.

Ale jak stworzyć router VPN?


 • Dlaczego router + VPN = WIN?
 • Jak wybrać router VPN
 • Jak wybrać dostawcę VPN
 • Krok po kroku: jak skonfigurować VPN na routerze

Pełne ujawnienie: Aby zrekompensować nasz czas i pieniądze wydane na testowanie sieci VPN, korzystamy z linków stowarzyszonych. Jednak nigdy nie zalecamy usługi VPN w zamian za pieniądze - znajdź szczegółowy proces recenzji tutaj.

Dlaczego router + VPN = WIN?

Jeśli nadal nie znasz sieci VPN lub nadal korzystasz z bezpłatnej usługi przeglądarki VPN, inwestowanie w nową konfigurację routera na komputerze może wydawać się skokiem. I to jest zrozumiałe: to duża inwestycja, a jeśli nie znasz technologii, musisz się wiele nauczyć.

Aby uspokoić umysł, warto zauważyć, że po zakupie routera koszt utrzymania miesięcznej subskrypcji jest bardzo przystępny (od 5 do 8 USD miesięcznie, nawet jeśli korzystasz z VPN premium, takiego jak NordVPN), co jest niewielką ceną zapłacić za swoją prywatność i bezpieczeństwo.

Niemniej jednak nadal pomaga zobaczyć, jakie korzyści zapewnia router VPN. Niektóre zalety instalacji VPN na routerze to:

1. Utrzymuje usługę VPN przez cały czas

Sieci VPN do pobrania i przeglądarki wymagają logowania do usługi za każdym razem, gdy chcesz uzyskać do nich dostęp. Dzięki połączeniu usługi VPN z routerem usługa działa w sposób ciągły, więc logowanie nie jest już konieczne.

2. Możesz podłączyć wiele urządzeń

Oparte na przeglądarce i pobierane sieci VPN wymagają ręcznego logowania każdego urządzenia za każdym razem, gdy uzyskują dostęp do sieci prywatnej. Jeśli nie używasz routera VPN, musisz podać dane logowania za każdym razem, gdy chcesz uzyskać dostęp do VPN.

Podczas konfigurowania sieci VPN na routerze musisz zalogować się tylko za pierwszym razem, tak jak w przypadku tradycyjnej sieci Wi-Fi. Dotyczy to każdego urządzenia podłączanego do routera VPN.

3. Zapewnia większe bezpieczeństwo dla wszystkich urządzeń

Każde urządzenie, które łączy się z Wi-Fi routera, korzysta z zalet VPN. Oznacza to, że za każdym razem, gdy masz znajomych lub chcesz korzystać z kilku urządzeń jednocześnie (takich jak smart TV, smartfon i laptop), wszystkie Twoje urządzenia zostaną przekierowane przez VPN, zapewniając prywatne przeglądanie.

Jedyną wadą jest przepustowość: z wieloma urządzeniami podłączonymi do tego samego źródła VPN, należy spodziewać się wolniejszego połączenia z Internetem. To, jak bardzo spowolni, zależy od kilku czynników, takich jak to, kto jest twoim dostawcą VPN i szybkość połączenia.

Teraz, gdy omówiliśmy zalety zakupu routera VPN, omówmy, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie routera.

Jak wybrać router do połączenia VPN

Jak wybrać router do połączenia z siecią VPNJak wybrać router do połączenia z siecią VPN

Podczas wyszukiwania routera VPN naprawdę szukasz routera, który może obsługiwać oprogramowanie klienckie VPN.

Jako klient VPN Twój router - i dowolne podłączone do niego urządzenie - ma bezpośredni dostęp do serwera VPN. Aby ustalić, czy router jest zgodny z siecią VPN, zapoznaj się z jego instrukcją lub po prostu przeszukaj go w Google.

Jeśli korzystasz z modemu ISP (zwykle są one połączonym routerem i urządzeniem modemowym), najprawdopodobniej nie możesz używać routera jako klienta VPN. W takim przypadku musisz kupić dodatkowy router kompatybilny z VPN i podłączyć go do bieżącego routera, ale później zajmiemy się tym.

Niezależnie od przypadku, należy zauważyć, że większość routerów zakupionych w sklepie nie jest wstępnie zainstalowana z VPN, a co ważniejsze, że nie wszystkie routery mogą obsługiwać oprogramowanie VPN. Dlatego musisz wiedzieć, co tam jest, abyś mógł dokonać świadomego wyboru.

Istnieje kilka opcji routera VPN, które mogą wykonać zadanie, w tym:

A) Wstępnie flashowane routery

Router VPN z preflasowaniem

Najłatwiejszą opcją zarówno dla doświadczonych entuzjastów VPN, jak i nowicjuszy, jest zakup routera VPN z pamięcią flash. Pozwala to pominąć skomplikowany proces flashowania (więcej informacji na temat tego terminu poniżej) odpowiedniego oprogramowania układowego sieci VPN, które różni się w zależności od typu routera i jego specyfikacji.

Kupowanie wstępnie zainstalowanego routera VPN będzie kosztować nieco więcej. To dlatego, że firmy takie jak Flashrouters, które sprzedają tylko routery z pamięcią flash, dbają o instalację. W połączeniu z takimi funkcjami, jak szyfrowane plug-and-play i dodatkowe ulepszenia wydajności, marża cenowa jest tego warta.

B) Gotowe routery kompatybilne z VPN

Gotowy router kompatybilny z VPN

Inną łatwą opcją jest zakup routera, który obsługuje oprogramowanie układowe VPN po wyjęciu z pudełka. Te routery są fabrycznie zainstalowane z fabrycznym oprogramowaniem układowym, które może już łączyć się z wieloma serwerami VPN. Dzięki wbudowanym funkcjom VPN nie musisz flashować nowego oprogramowania układowego ani podłączać takiego routera do routera dodatkowego.

Większość routerów zgodnych z VPN pozwala łączyć się z szeroką gamą różnych serwerów VPN i zwykle obsługuje protokół OpenVPN, co daje przewagę przy korzystaniu z prawie każdego dostawcy VPN, który chcesz.

C) Router Flash z nowym oprogramowaniem VPN

Flashuj swój router za pomocą oprogramowania układowego VPN

Ostatnią i najbardziej skomplikowaną opcją jest flashowanie routera nowym oprogramowaniem. Aby wyjaśnić, termin „flashowanie” oznacza instalowanie nowego oprogramowania układowego; „Oprogramowanie układowe” to system operacyjny routera, który określa jego możliwości i / lub ograniczenia.

Aby router mógł działać jako klient VPN, musisz sflashować go przy użyciu nowego oprogramowania układowego. Istnieją dwa najpopularniejsze i najbardziej znane typy oprogramowania układowego DD-WRT i Pomidor.

DD-WRT i Tomato to oprogramowanie typu open source, oprogramowanie firm trzecich, które jest dostępne online za darmo, a każdy ma swoje zalety i wady. Ale najpierw zobaczmy, co mają ze sobą wspólnego. Zarówno DD-WRT, jak i pomidor mogą:

 • Zwiększ zasięg sieci bezprzewodowej
 • Dostosuj przepustowość 
 • Popraw bezpieczeństwo 
 • Uzyskaj dostęp do wielu protokołów VPN 
 • Wyłącz między innymi backdoory producenta 

Oto, gdzie się różnią:

DD-WRT jest bardziej dostępny i dostępny na większej liczbie urządzeń niż Tomato. Jeśli chodzi o ekskluzywne funkcje, DD-WRT pozwala użytkownikom dostosować siłę sygnału Wi-Fi, zarządzać ustawieniami jakości usług, aby nadać priorytet określonym rodzajom ruchu, uzyskać dostęp do sieci domowej z daleka i więcej.

Pomidor oferuje lepsze opcje monitorowania przepustowości, pozwala na jednoczesne działanie maksymalnie dwóch serwerów VPN i oferuje bardziej przyjazny interfejs użytkownika. Łączy się również lepiej z różnymi dostawcami usług VPN, ale nie jest obsługiwany na wielu routerach. Aby zobaczyć dogłębne porównanie dwóch rodzajów oprogramowania układowego, możesz przeczytać artykuł Flashroutera tutaj.

Dla jasności, jeśli szukasz DD-WRT lub Tomato online, to, co znajdziesz, może być mylące, ponieważ natrafisz na wyniki, takie jak „router DD-WRT” lub „router pomidorowy”. Aby to wyjaśnić, zarówno DD-WRT, jak i Firmowe oprogramowanie Tomato zostało pierwotnie stworzone dla określonych typów modeli routerów bezprzewodowych.

Modele te obsługują określone oprogramowanie układowe, ale zwykle należy je sflashować przy użyciu nowego oprogramowania układowego, aby najpierw usunąć router z zapasowego oprogramowania układowego. Jeśli więc chcesz router obsługujący DD-WRT, musisz sprawdzić bazę danych DD-WRT; w przeciwnym razie możesz kupić router, który nie jest kompatybilny z oprogramowaniem, co spowoduje uszkodzenie lub „uszkodzenie” routera, jeśli sflashujesz go na swoje urządzenie.

Jak wybrać dostawcę VPN dla routera

Wybierz dostawcę VPNWybór dostawcy VPN dla routera

Najpierw pierwsze.

Jeśli już płacisz za premium VPN, świetnie! Jeśli nie, czas przeprowadzić badania.

Większość sieci VPN (takich jak NordVPN i ExpressVPN) można łatwo zainstalować na routerach DD-WRT lub Tomato.

Inne, takie jak Hotspot Shield, nie działają tak łatwo.

Istnieją dwa kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę u dostawcy VPN: szybkość i dostępność pomocy online. Twoja prywatna sieć poradzi sobie ze wszystkim, od przesyłania strumieniowego po pobieranie, gry itp., Dlatego ważne jest, aby wybrać dostawcę, który może wykonać ciężkie prace. Aby ułatwić Ci życie, pomocne jest również, jeśli Twój dostawca oferuje samouczki online na dobry początek.

Ogólnie rzecz biorąc, będziesz również chciał sprawdzić lokalizacje serwerów swojego dostawcy VPN, raporty prędkości i czy prowadzą dzienniki. Lub, jeśli nie chcesz zagłębiać się w te badania, możesz przeczytać naszą recenzję najlepszych VPN w 2018 roku.

Chociaż istnieje wielu dostawców do wyboru, w tym artykule skorzystamy z usługi NordVPN. Dla jasności NordVPN nie jest producentem routerów; po prostu zapewniają usługę VPN, która działa w połączeniu z wybranymi modelami routerów.

Usługa NordVPN usprawnia proces instalacji. Ich aplikacja Flashrouters łatwo podłącza się do dowolnego routera DD-WRT i działa dla Ciebie. Oto ich przewodnik.

Jak skonfigurować router w sieci VPN

Jak skonfigurować router w sieci VPNKonfigurowanie VPN na routerze

Teraz, gdy znalazłeś dostawcę VPN, musisz postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na jego stronie internetowej.

 • Jeśli router jest już zgodny z siecią VPN, po prostu zaloguj się i skonfiguruj, aby łączył się z serwerami dostawcy VPN. Nasz przykład, NordVPN, zawiera szczegółowe samouczki dotyczące routerów dla każdego obsługiwanego routera i oprogramowania układowego.
 • Jeśli Twój router nie jest zgodny z VPN po wyjęciu z pudełka, ale jest kompatybilny z DD-WRT lub Tomato, musisz go sflashować i zainstalować nowe oprogramowanie wewnętrzne przed skonfigurowaniem VPN. To dłuższy proces, ale też nie jest zbyt skomplikowany.

W tym samouczku wykorzystamy jako przykład aplikację bezpieczeństwa Flashrouter firmy NordVPN. Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem krok po kroku poniżej.

Krok 1: Pobierz oprogramowanie routera

Gdy już zdecydujesz, czy chcesz użyć DD-WRT, czy Pomidora, możesz pobrać oprogramowanie wewnętrzne, aby móc je zainstalować na routerze. Najpierw musisz go pobrać, ponieważ router nie działa po flashowaniu i przed zainstalowaniem nowego oprogramowania układowego.

Kliknij tutaj, aby sprawdzić, czy router jest zgodny z DD-WRT. Ten sam link umożliwia także pobranie modelu routera.

Ogromna liczba widelców Tomato utrudnia odpowiedź na pytanie, czy router jest obsługiwany. Googlowanie nazwy routera i Tomato może pomóc ci ustalić, czy możesz używać Tomato z urządzeniem.

Krok 2: Podłącz router

Zmontuj router. Chociaż konfiguracja będzie się różnić w zależności od modelu routera, zalecanym urządzeniem dla większości modeli są dwa routery i połączenie z Internetem.

Aby poprawnie skonfigurować oba routery, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to skonfigurować router główny, aby włączyć przekazywanie VPN. Aktywując tę ​​funkcję, zezwalasz dowolnemu urządzeniu podłączonemu do twojego głównego routera na uruchamianie oprogramowania klienckiego VPN. Po aktywacji musisz podłączyć swój główny i dodatkowy router.

Podstawowa konfiguracja wygląda następująco:

 • Podłącz kabel Ethernet do Port LAN na głównym routerze i podłącz go do BLADY ("Internet") Port na dodatkowym routerze VPN.
 • Podłącz swój główny router do komputera za pomocą innego kabla Ethernet, podłączając go Port LAN do twojego komputera Port LAN.

konfiguracja przewodowa routera VPN

Lub, jeśli korzystasz z połączenia bezprzewodowego, upewnij się, że główny router jest podłączony do Internetu:

konfiguracja bezprzewodowego routera VPN

Obie konfiguracje pozwalają twojemu routerowi VPN na piggyback na łączu internetowym twojego głównego routera.

Uwaga: Chociaż zaleca się używanie dwóch routerów, nie wszystkie routery tego wymagają. Na przykład niektóre routery Linksys można i należy skonfigurować jako jedyny router główny.

Krok 3: Flash routera

Po podłączeniu routera (routerów) i przygotowaniu nowego oprogramowania układowego nadszedł czas, aby je sflashować. Każdy router działa inaczej i będzie musiał być inaczej flashowany. Jeśli instrukcja użytkownika nie zawiera instrukcji flashowania, na pewno znajdziesz instrukcje online.

Krok 4: Połącz swoją sieć VPN

Gdy router działa z DD-WRT lub Tomato, możesz podłączyć go do swojego dostawcy VPN. Te instrukcje mogą zależeć od Twojego dostawcy VPN, więc skorzystamy z naszego przykładu, NordVPN. Ułatwiają podłączenie routera DD-WRT do ich usług. Kliknij ten samouczek, aby pobrać aplikację.

Teraz powinieneś być połączony!

Krok 5: Jak korzystać z routera VPN

Korzystanie z nowego routera VPN i zmiana ustawień może być łatwa lub trudna w zależności od wybranego oprogramowania układowego. Jeśli skorzystałeś z naszego przykładu, zmiana ustawień jest łatwa. Możesz nawet zmienić je za pomocą urządzenia mobilnego!

Po zalogowaniu możesz użyć aplikacji Flashrouter NordVPN, aby:

 • Zmień swój serwer
 • Zmień swój kraj
 • Przełącz funkcję zabijania

Uaktualnienie do routera VPN może wydawać się dużym krokiem, szczególnie jeśli jesteś przyzwyczajony do korzystania z darmowych VPN w przeglądarce. Ale jeśli poważnie podchodzisz do swojej prywatności i chcesz jak najbezpieczniejszego przeglądania, to dodatkowy koszt jest tego wart.

Chociaż konfiguracja może być trudna, największym zasobem jest Internet. Pamiętaj: konfiguracja będzie się różnić w zależności od czynników omówionych w artykule, takich jak zakupiony router i wybrany dostawca VPN. Bądź dokładny, kontynuuj krok po kroku, a Twoja prywatna sieć powinna szybko powstać!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me