Jak utworzyć anonimowy e-mail

zdjęcie z opisem e-maila


Codziennie używamy poczty e-mail do komunikowania się z naszymi kolegami, przyjaciółmi i rodziną. Zazwyczaj, gdy piszemy szybki e-mail, nigdy nie zastanawiamy się nad prywatnością.

Ale są chwile, kiedy anonimowe wysyłanie wiadomości e-mail jest absolutną koniecznością. Gdyby informacja się pojawiła, tak by było kompromis, żenujący, lub nawet niebezpieczny.

Możliwe, że nie musisz wysyłać 100% swoich e-maili anonimowo, ale gdy zajdzie taka potrzeba, będziesz chciał wiedzieć, jak to zrobić.

Poniżej dowiesz się, czym jest anonimowy e-mail i jak on działa, dzięki czemu możesz zacząć wysyłać własne anonimowe e-maile.

Spis treści

 1. Co to jest anonimowy e-mail
 2. Jak działa anonimowy e-mail
 3. Anonimowy e-mail a zwykły e-mail
 4. Ile to kosztuje
 5. Jak utworzyć anonimowe konto e-mail
 6. Jak wysłać anonimowy e-mail
 7. Inne bezpłatne alternatywy
 8. Przejście z bieżącego e-maila na prywatny e-mail
 9. Czy możesz używać programu Outlook do anonimowego e-maila?
 10. W zamknięciu

Co to jest anonimowy e-mail?

W naszym cyfrowym świecie prawie każdy aspekt naszego życia jest otwarty. Chyba że podejmiesz dodatkowe kroki w celu ochrony i obrony swojej prywatności.

E-mail to coś, z czego korzystamy każdego dnia. Spędzamy godziny w naszych skrzynkach odbiorczych i często udostępniamy dane osobowe, które chcemy zachować prywatność.

Gmail na laptopie

Anonimowe konto e-mail jest niezbędne w sytuacjach takich jak:

 • Dziennikarze, którzy muszą komunikować się prywatnie ze źródłem
 • Ludzie, którym zależy na prywatności i czują potrzebę anonimowości
 • Mówienie prawdy lub zgłaszanie nieprawidłowości bez związku z twoją tożsamością

Anonimowy e-mail umożliwia wysyłanie wiadomości e-mail, których nie można prześledzić. Nie będzie zawierać żadnych danych osobowych.

Istnieje wiele metod osiągnięcia tego celu:

 • Wysyłanie wiadomości e-mail przez serwer proxy, dzięki czemu Twoja lokalizacja jest niewidoczna.
 • Pominięcie danych osobowych, takich jak tożsamość użytkownika, adres zwrotny lub znacznik czasu wiadomości
 • Używanie fałszywych informacji kontaktowych podczas tworzenia ogólnego konta e-mail w celu zamaskowania Twojej tożsamości

Mimo to anonimowe konta e-mail mogą być wykorzystywane do celów mniej niż zwykłych. Jak haker używający anonimowego adresu e-mail do wysyłania złośliwego e-maila zawierającego wirusa.

Anonimowy e-mail

Te e-maile będą zawierały link, który zainstaluje wirusa lub złośliwe oprogramowanie na komputerze użytkownika w celu uzyskania poufnych informacji. Wiem, że tego nie zrobisz, ale mogą istnieć pewne negatywne skojarzenia wbudowane w anonimowe wysyłanie e-maili.

Jak działa anonimowy e-mail

Istnieje wiele sposobów wysyłania wiadomości e-mail o różnym stopniu anonimowości.

laptop z łóżkiem gmail

Podstawowa metoda polega na wprowadzeniu fałszywego imienia i nazwiska oraz danych osobowych podczas tworzenia konta Hotmail, Outlook lub Gmail. Takie podejście nie zapewni ci pełnej prywatności i będziesz potrzebować osobistego numeru telefonu, aby zweryfikować swoje konto. Zapewni to jednak większą prywatność niż standardowe konto.

Prawdziwie anonimowe podejście polega na użyciu prywatna usługa e-mail. Te narzędzia i usługi wymagają minimalnej ilości danych osobowych, aby rozpocząć.

Ponadto często są wyposażone w funkcje takie jak:

 • Dwukierunkowe szyfrowanie wiadomości e-mail
 • Ukryty adres IP lub bloker adresów IP
 • Ochrona hasłem adresu e-mail
 • Automatyczne usuwanie lub wygasanie wiadomości e-mail

Więcej informacji o tych usługach i narzędziach oraz o tym, jak z nich korzystać, poniżej.

Anonimowy e-mail a zwykły e-mail

Prawdopodobnie zastanawiasz się, jaka jest różnica anonimowy e-mail i zwykły e-mail?

Obaj realizują ten sam główny cel, wysyłając wiadomość e-mail. Różnią się jednak poziomem ochrony prywatności i ochrony.

Dlaczego warto korzystać z anonimowego adresu e-mail?

Anonimowy e-mail zapewnia poziom bezpieczeństwa i prywatności, którego nie można uzyskać nigdzie indziej. Możesz go nie potrzebować 24/7, ale ma pewne zalety.

1. Wolność wypowiedzi

Czasami musisz przekazać informacje osobie, ale nie chcesz narażać swojej tożsamości. Może to zrujnować związek lub chcesz pozostać anonimowy.

2. Wyślij prywatne informacje poufne

Jeśli masz poufne informacje, które chcesz wysłać do władz bez ujawnienia swojej prawdziwej tożsamości, możesz w tym celu użyć anonimowego e-maila.

Możesz łatwo wysyłać poufne informacje bez obawy, że Twoja tożsamość zostanie ujawniona.

3. Cele informowania o nieprawidłowościach

Informowanie o nieprawidłowościach może być przerażającą i stresującą sytuacją. Dzięki anonimowej wiadomości e-mail możesz pomóc uniknąć prześladowań i prześladowań.

Pomyśl o tym, jak o udzieleniu anonimowej porady telefonicznej z telefonu płatnego. Korzystanie z anonimowych wiadomości e-mail może być sposobem na ujawnienie nieprawidłowości przy jednoczesnym zachowaniu tożsamości.

4. Ukryj przed spamerami

Możesz użyć konta e-mail z możliwością wyrzucenia za każdym razem, gdy wpiszesz swój adres e-mail w dowolnym miejscu online. Pomoże to odizolować Twoją tożsamość i wszelkie wiadomości e-mail ze spamem od głównej skrzynki odbiorczej. Ale nadal będziesz mieć link do swojej prawdziwej tożsamości.

Za pomocą anonimowego konta e-mail możesz tworzyć aliasy i segmentować swoje konto, aby zabezpieczyć informacje przed spamerami.

Dlaczego warto korzystać ze zwykłego konta e-mail?

Nawet przy anonimowych wiadomościach e-mail dotyczących bezpieczeństwa i prywatności zwykłe konto e-mail może być przydatne.

1. Zbuduj namacalny związek

Jeśli jesteś całkowicie anonimowy, zbudowanie relacji z kimkolwiek za pośrednictwem poczty e-mail może być trudne. Pomyśl o tym jak o wkładzie na forum online. Możesz być w stanie pomóc i nawiązać kontakty z ludźmi. Ale trudno będzie nawiązać głęboką więź, nie wiedząc, z kim rozmawiasz.

2. Łatwość użycia

Dla tych, którzy nie znają się na technologii, rejestracja i korzystanie z usług takich jak Gmail nie może być łatwiejsze. Ta usługa, podobnie jak inne, została stworzona, aby zapewnić jak najlepszą obsługę. Są zaprojektowane tak, abyś nie potrzebował zerowej wiedzy technicznej, aby zacząć.

3. Link do aplikacji i usług

Usługi takie jak Gmail dają uprawnienia logowania do innych stron. Amatorzy prywatności mogą z tego szydzić, ale dla niektórych użytkowników szybkie logowanie jest koniecznością.

Zamiast tworzyć wiele kont, możesz zalogować się do różnych witryn i aplikacji za pomocą swojego konta Google.

Ile to kosztuje?

Niektóre osoby unikają korzystania z anonimowych wiadomości e-mail ze względu na związane z tym koszty. W końcu usługi takie jak Gmail i Hotmail są bezpłatne. Ale te usługi wyświetlają reklamy na Twoim koncie e-mail, aby nadrobić „bezpłatną” usługę.

Pytanie brzmi:

Czy wolisz zapłacić za swoją usługę e-mail gotówką, czy też danymi osobowymi sprzedawanymi reklamodawcom zewnętrznym?

Znajdziesz wiele płatnych i bezpłatnych anonimowych opcji e-mail.

Są droższe anonimowe usługi e-mail. Ale znajdziesz też mnóstwo bezpłatnych i tanich opcji.

Anonimowy e-mail ze wszystkimi oferowanymi przez niego funkcjami ochrony nie jest tak drogi. Zwłaszcza jeśli kupujesz konto dla siebie, a nie dla całej organizacji.

Indywidualne koszty anonimowego konta e-mail wahają się od 25–80 USD+ dla cały rok, ze średnim miesięcznym kosztem w wysokości 5 USD miesięcznie.

I to tylko dla kont premium, które są wyposażone dodatkowe miejsce do przechowywania, i funkcjonalność związana z bezpieczeństwem.

Prawie każdy anonimowy dostawca poczty e-mail oferuje również darmowe konta. Te konta są ograniczone ilością dostępnego miejsca na pocztę e-mail lub liczbą wiadomości e-mail, które można wysłać miesięcznie.

Jak utworzyć anonimowe konto e-mail

Tworzenie anonimowego konta e-mail jest podobne do tworzenia dowolnej innej formy konta e-mail.

W poniższym samouczku skonfigurujemy bezpłatne konto ProtonMail. Jedynym ograniczeniem do bezpłatnego konta jest ilość dostępnego miejsca. Nadal będziesz mieć dostęp do wszystkich funkcji prywatności.

strona główna protonmail

1. Wybierz typ konta

darmowy plan protonmail

Na tym ekranie wybierz opcję „Wybierz bezpłatny abonament”, chyba że chcesz uaktualnić do konta płatnego.

2. Wybierz nazwę użytkownika i hasło

ekran rejestracji protonmail

Tutaj stworzysz swój anonimowy adres e-mail i hasło.

Możesz dodać pomocniczą wiadomość e-mail na wypadek zapomnienia hasła. Może to jednak utworzyć link do istniejącego konta e-mail, więc osoby szukające całkowitej anonimowości mogą pozostawić to pole puste.

3. Udowodnij, że jesteś człowiekiem

test captonmail na protonmail

Czas udowodnić, że nie jesteś robotem. Wybierz jedną z czterech opcji, aby pokazać, że jesteś żywym, oddychającym człowiekiem.

Następnie kliknij „Zakończ konfigurację”, a Twoje konto zostanie utworzone automatycznie.

4. Zakończ konfigurację konta

skrzynka pocztowa protonmail

Możesz teraz wysyłać całkowicie anonimowe e-maile.

Na tym ekranie zobaczysz, jak wygląda tradycyjna skrzynka odbiorcza. Tutaj możesz wysyłać i odbierać wiadomości e-mail, tak jak każdy inny typ konta e-mail.

Będziesz także mógł zaktualizować swoje konto, aby dodatkowo wesprzeć usługę i odblokować dodatkowe funkcje.

Jak wysłać anonimowy e-mail

Wysłanie anonimowego e-maila nie może być łatwiejsze. W tym przykładzie użyjemy tej samej usługi z powyższego przykładu ProtonMail.

Najpierw przejdź do zaplecza konta i kliknij przycisk „Utwórz”.

protonmail nowy ekran e-mail

W tym miejscu pojawi się okno, w którym możesz napisać wiadomość e-mail, tak jak w Gmailu.

Będziesz mieć także dodatkowe opcje, aby dodatkowo zabezpieczyć swój e-mail.

W lewym rogu okna możesz zabezpieczyć swój e-mail hasłem i ustawić datę ważności.

Aby ustawić hasło do wiadomości e-mail, kliknij pole przypominające blokadę.

protonmail ustaw hasło

Następnie wpisz swoje bezpieczne hasło. Pamiętaj, że odbiorca musi mieć dostęp do tego hasła, aby móc wyświetlić Twoją wiadomość e-mail.

Aby ustawić datę ważności wiadomości e-mail, kliknij pole, które wygląda jak klepsydra.

zegar wygaśnięcia protonmail

Tutaj możesz ustawić okno czasowe, w którym odbiorca może wyświetlić wiadomość przed jej usunięciem.

Po skonfigurowaniu ustawień prywatności kliknij przycisk „Wyślij”, aby otrzymać wiadomość e-mail.

Istnieje wiele różnych anonimowych dostawców poczty e-mail. Przekonasz się jednak, że większość z nich ma prosty proces konfiguracji i odzwierciedla funkcje tradycyjnego dostawcy poczty e-mail.

Jak wysłać anonimowy e-mail bez konta

Może po prostu chcesz wysłać anonimowy e-mail bez potrzeby odpowiedzi. Istnieje wiele narzędzi, które pozwolą Ci wysyłać jednokierunkową anonimową wiadomość e-mail bez konieczności rejestracji konta.

Najprostszą metodą jest użycie narzędzia online o nazwie Anonimowy adres e-mail.

Aby to zrobić, przejdź do strony.

ekran anonymousemail.me

Wypełnij formularz na stronie głównej, jakbyś wysyłał zwykły e-mail, a następnie przewiń w dół i kliknij „Wyślij”.

Będziesz także mieć możliwość przekazywania i śledzenia wszelkich odpowiedzi na istniejący adres e-mail, np. Gmail.

Istnieją inne narzędzia, które pozwalają wysyłać anonimowe wiadomości e-mail bez konta, takie jak:

 • CyberAtlantis
 • 5 mail
 • W3 Anonimowy remailer
 • AnonEmail

Alternatywy ProtonMail

Oprócz ProtonMail i innych anonimowych dostawców poczty e-mail powyżej istnieje wiele innych narzędzi i usług, których można używać do anonimowego wysyłania wiadomości e-mail.

Oto 7 najlepszych narzędzi:

1. Poczta partyzanckapoczta partyzancka

Guerrilla Mail to zaszyfrowana usługa e-mail działająca od ponad dekady. Ponadto nie musisz się rejestrować, aby wysyłać e-maile za pomocą usługi. Po prostu stwórz swój własny adres e-mail lub użyj funkcji mieszania adresu dla całkowicie losowego adresu e-mail.

2. MailFencemailfence

MailFence oferuje kompletny pakiet poczty e-mail wraz z funkcjami takimi jak szyfrowana poczta e-mail, brak śledzenia i spamu oraz brak nadzoru. Ponadto, z siedzibą w Belgii, ma bardzo silne przepisy dotyczące ochrony prywatności otaczające firmę.

3. Mailinatormailinator

Mailinator pozwala tworzyć i rozdawać nieograniczoną liczbę adresów e-mail oraz sprawdzać wiadomości pod kątem tych adresów w ich witrynie. Pomaga to zachować prywatność Twojej tożsamości i skutecznie chronić Cię przed wszelkim ryzykiem. Sam adres e-mail jest publiczny, ale w żaden sposób nie masz połączenia z tym adresem.

4. Tutanotatutanota

Tutanota to bezpieczny dostawca poczty e-mail, który oferuje kompleksowe szyfrowanie wiadomości e-mail. Ponadto jest to oprogramowanie typu open source, więc jest całkowicie bezpłatne. Ponieważ adresy IP nie są rejestrowane i nie musisz podawać żadnych danych osobowych, aby założyć konto, możesz korzystać z usługi całkowicie anonimowo.

5. Anonimowy e-mailanonimowy e-mail

Anonimowy e-mail jest dość podstawowym narzędziem, które pozwala wysyłać anonimowe e-maile. Jedyne informacje wymagane do utworzenia konta to istniejące konto e-mail. Jeśli obawiasz się o udostępnienie swojego prywatnego adresu e-mail, możesz utworzyć konto e-mail nagrywarki, aby zarejestrować się w usłudze.

6. Bezpieczny e-mailbezpieczny mail

Bezpieczny e-mail to w pełni anonimowa usługa e-mail. Kieruje cały ruch e-mail przez szyfrowane połączenie SSL, ukrywa twój adres IP i wymaga zerowych danych osobowych, aby się zarejestrować. Dzięki oferowanemu wysokiemu poziomowi szyfrowania nikt nie będzie w stanie odczytać wiadomości e-mail, z wyjątkiem Ciebie.

7. TorGuardstrażnik

TorGuard ma wbudowaną anonimową usługę e-mail. Jeśli jesteś już członkiem ich usługi VPN, usługa jest bezpłatna. Ta usługa ma wiele zaawansowanych funkcji prywatności i szyfrowania w celu ochrony wiadomości e-mail. Ponadto do utworzenia konta nie są wymagane żadne dane osobowe, więc możesz wysyłać e-maile całkowicie anonimowo.

Przejście z Gmaila na prywatny e-mail

Jeśli martwisz się o swoją prywatność i chcesz skorzystać z anonimowego dostawcy poczty e-mail 100% czasu, następnie możesz przenieść swoje tradycyjne konto e-mail do bezpiecznego dostawcy.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci przejść z Gmaila do trzech najczęściej używanych dostawców bezpiecznych e-maili.

Pierwszym krokiem przejścia jest wysłanie wiadomości e-mail do najczęściej używanych kontaktów i powiadomienie ich o zmianie adresu e-mail. Najlepszym sposobem na to jest wysłanie wiadomości e-mail z konta Gmail z nowym adresem CC ProtonMail.

Po zakończeniu wykonaj następujące czynności:

1. Eksportuj i importuj swoje kontakty

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to wyeksportować nasze kontakty z Gmaila.

Otwórz swoje konto Gmail. W lewym górnym rogu kliknij logo Gmaila, a następnie wybierz „Kontakty”.

Następnie na stronie Kontakty Google wybierz opcję „Więcej” z menu po lewej stronie.

Na koniec wybierz „Eksportuj” i wybierz format „Google CSV”.

Teraz otwórz swoje konto ProtonMail i wybierz „Kontakty” z górnego menu.

Import ProtonMail

Wybierz opcję „Importuj” i prześlij właśnie pobrany plik .csv.

Twoja lista kontaktów została przeniesiona do ProtonMail.

2. Zaimportuj swoje wiadomości

Jedynym sposobem na zaimportowanie istniejących wiadomości do ProtonMail jest użycie płatnego dodatku o nazwie ProtonMail Bridge.

Jeśli nie chcesz przejść na konto płatne, najlepszym rozwiązaniem jest przekazywanie wiadomości Gmaila do ProtonMail.

3. Skonfiguruj przekazywanie Gmaila

Zaloguj się do swojego konta Gmail i kliknij ikonę koła zębatego, a następnie wybierz „Ustawienia”.

Następnie wybierz „Przekazywanie i POP / IMAP”.

Ustawienia Gmaila

Wybierz „Dodaj adres przekierowania” i wprowadź nowy adres e-mail ProtonMail.

Adres przekierowania Gmaila

Następnie otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem na konto ProtonMail. Zweryfikuj swój adres e-mail i wszystko gotowe.

Przejście z Gmaila do MailFence

Jeśli jesteś użytkownikiem MailFence, wykonaj poniższe czynności, aby dodać kontakty Gmaila do MailFence i przekazywać nowe wiadomości na konto MailFence.

Podobnie jak powyższy samouczek przejścia ProtonMail, dobrym pomysłem jest wysyłanie wiadomości e-mail do wszystkich kontaktów, które regularnie wysyłasz e-mailem o zmianie kontaktu. W ten sposób mogą dodać Twój adres e-mail do swoich kontaktów i nie będzie oznaczony jako spam.

Po wykonaniu tej czynności wykonaj następujące czynności:

1. Połącz swoje konto Gmail i migruj kontakty

Jeśli zdecydujesz się na użycie MailFence, migracja kontaktów do Gmaila jest bardzo prosta.

Po pierwsze, potrzebujesz konta MailFence, więc jeśli go nie masz, zrób to teraz.

Po aktywacji konta kliknij przycisk „Kontakty” na górnym pasku nawigacyjnym.

Kontakty na szkodę

Następnie kliknij trzy kropki i wybierz opcję Importuj.

Import złośliwości

Wybierz „Kontakty Google” i kliknij „Importuj”.

Na następnym ekranie zostaniesz poproszony o podanie poświadczeń Google, a po zweryfikowaniu kontakty Gmaila zostaną zaimportowane do MailFence.

2. Skonfiguruj przekazywanie wiadomości e-mail w Gmailu

Aby skonfigurować przekazywanie wiadomości e-mail między Gmailem a MailFence, wykonaj dokładnie te same kroki, co w sekcji Przekazywanie Gmaila powyżej.

Więc przewiń trochę w górę i postępuj zgodnie z tymi samymi instrukcjami.

Wystarczy wpisać adres e-mail MailFence zamiast adresu ProtonMail.

Przejście z Gmaila do Mailinatora

Ponieważ Mailinator jest tak prostym narzędziem, nie jest czymś, czego będziesz chciał używać jako zamiennika Gmaila.

Mimo to nadal możesz zarządzać anonimowymi wiadomościami e-mail wysyłanymi z Mailinatora w skrzynce odbiorczej Gmaila.

Oto jak to robisz:

1. Zaloguj się do bieżącego konta Gmail i wybierz ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu, a następnie wybierz „Ustawienia”.

2. Znajdź sekcję „Sprawdź pocztę e-mail z innych kont:” i kliknij „Dodaj konto e-mail”.

Gmail dodaj konto pocztowe

3. Wpisz swój adres e-mail i kliknij przycisk „Dalej”.

Gmail dodaj konto e-mail 2

4. Wybierz opcję „Importuj e-maile z mojego innego konta (POP3)” i kliknij „Dalej”.

Gmail dodaj konto e-mail 3

5. Następnie wprowadź pełny adres e-mail w polu „Nazwa użytkownika”, wprowadź hasło do konta w polu „Hasło” i pozostaw pole rozwijane jako „pop.mailinator.com” w polu „Serwer POP”.

Gmail dodaj konto e-mail 4

6. Kliknij „Dodaj konto” i wszystko gotowe. Twoje anonimowe wiadomości e-mail Mailinator będą teraz wyświetlane na Twoim istniejącym koncie Gmail.

Czy możesz używać programu Outlook do anonimowego e-maila?

Wiele osób uważa, że ​​możesz użyć aliasów, aby ukryć swoją prawdziwą tożsamość podczas korzystania z programu Outlook.

Aliasów można używać do celów, takich jak utworzenie bardziej bezpiecznego adresu odzyskiwania hasła lub utworzenie niepotrzebnego konta e-mail na wypadek, gdy będziesz zmuszony zarejestrować się w usłudze online.

Ale te aliasy nie pozwalają ci pozostać naprawdę anonimowymi, tak jak wyżej wymienione narzędzia i usługi. Jest to po prostu droga do utworzenia jednorazowego adresu e-mail.

Teraz, jeśli chcesz używać programu Outlook z możliwie najwyższym poziomem anonimowości, będziesz chciał użyć przeglądarki Tor i wysyłać wiadomości e-mail z aliasu programu Outlook.

W ten sposób Twoja lokalizacja nie będzie znana. Ale twój alias nadal można prześledzić jako osobę.

Jeśli naprawdę chcesz wysyłać anonimowe wiadomości e-mail, skorzystaj z niektórych z wyżej wymienionych narzędzi i usług.

Wniosek

Istnieje wiele różnych narzędzi i usług, których można używać do wysyłania anonimowych wiadomości e-mail. Niektóre mają potężne protokoły szyfrowania, aby zabezpieczyć twoje wiadomości, podczas gdy inne wykonują świetną robotę, umożliwiając wysyłanie jednorazowych anonimowych wiadomości.

Jeśli poważnie myślisz o wysyłaniu anonimowych wiadomości e-mail i chcesz, aby komunikacja e-mail była nadal szyfrowana, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi takiej jak ProtonMail, MailFence lub Tutanota.

Usługi takie jak te umożliwiają wysyłanie i śledzenie anonimowych wiadomości e-mail, wysyłanie wiadomości e-mail zaszyfrowanych i chronionych hasłem, tworzenie aliasów kont, a nawet usuwanie wiadomości e-mail po upływie określonego czasu.

Wybrana metoda zarządzania anonimowymi wiadomościami e-mail i ich wysyłania zależy od Twoich potrzeb i obaw dotyczących prywatności.

Mamy nadzieję, że jesteś lepiej przygotowany do poruszania się po świecie anonimowych wiadomości e-mail i możesz chronić swoją prywatność i dane osobowe przed dostaniem się w niepowołane ręce.

Masz pytania dotyczące tego, która anonimowa usługa e-mail jest najlepsza dla Twoich potrzeb? Podziel się swoimi pytaniami i wątpliwościami w komentarzach poniżej.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me