Bezpieczeństwo w Internecie dla dzieci (20 porad dla rodziców)

Jeśli jesteś podobny do mnie i korzystasz ze swoich dzieci jako bezpłatnej pomocy technicznej, ilekroć musisz skonfigurować router bezprzewodowy lub telewizor do odtwarzania śmiesznych filmów o kotach, kuszące jest, aby pozwolić dzieciom również zadbać o własne bezpieczeństwo online.

To może być duży błąd.

Chociaż Twoje dzieci mogą być ekspertami w tej technologii, nie są ekspertami w ocenie ryzyka.

Wiesz już, że bez odpowiedniej orientacji łatwo zmanipulować dzieci do palenia, picia, pędzenia, zastraszania i, oczywiście, skakania z klifów, ponieważ robią to wszyscy ich przyjaciele.

Błędy mogą spowodować wiele szkód. Wszystko, od drogich infekcji ransomware, kradzieży tożsamości, utraty przyjaźni po narażenie życia dziecka.


Podobnie jak w świecie off-line, musisz zapewnić wytyczne, wyznaczyć granice i, w zależności od wieku i poziomu dojrzałości dziecka, wprowadzić zabezpieczenia.

Musisz także wiedzieć, skąd pochodzą zagrożenia.

10 rzeczy, które możesz teraz zrobić, aby chronić swoje dzieci online

1. Uczyń YouTube bezpiecznym dla swoich dzieci

YouTube to telewizja nowych dzieci.

Jest to jedna z najpopularniejszych witryn, ale nie wszystkie z tych filmów będą odpowiednie dla Twoich dzieci.

Ale strona ma pewne funkcje bezpieczeństwa i powinieneś z nich skorzystać.

Jeśli w witrynie na komputer przewiniesz do dołu ekranu, zobaczysz ustawienie „Tryb ograniczonego dostępu”. Ukrywa filmy oznaczone jako zawierające nieodpowiednie treści.

W aplikacjach mobilnych kliknij trzy kropki w prawym górnym rogu i kliknij Ustawienia > Generał i przewiń w dół, aż zobaczysz opcję „Tryb ograniczonego dostępu”.

Tryb ograniczony YouTube

2. Pomóż swoim dzieciom ustawić kontrolę prywatności na ich kontach w mediach społecznościowych

Jeśli Twoje dzieci udostępniają wiadomości, zdjęcia lub filmy na Facebooku, Instagramie i innych platformach, mogą nie wiedzieć, kto może zobaczyć ich posty.

Większość aplikacji ma jednak ustawienia prywatności, które pozwalają twoim dzieciom kontrolować, komu pozwalają na ich życie.

Oto linki do informacji o ustawieniach prywatności w najpopularniejszych aplikacjach:

 • Facebook: https://www.facebook.com/help/325807937506242/
 • Instagram: https://help.instagram.com/116024195217477/
 • Snapchat: https://support.snapchat.com/a/privacy-settings
 • WhatsApp: https://www.whatsapp.com/faq/en/general/21197244
 • Kik: https://kikinteractive.zendesk.com/hc/en-us/articles/217680888-How-can-I-keep-my-Kik-account-private-
 • Ask.fm: http://safety.ask.fm/safety-tools/

3. Zainstaluj program antywirusowy na swoich komputerach i urządzeniach mobilnych

Dzieci są tak samo narażone jak reszta z nas, jeśli nie bardziej, na klikanie złych linków i pobieranie złośliwego oprogramowania.

Aby je chronić i ich urządzenia, zainstaluj na nich oprogramowanie antywirusowe.

Istnieje kilka doskonałych bezpłatnych produktów dostępnych od zaufanych marek.

 • Avast: https://www.avast.com
 • Avira: https://www.avira.com/
 • BitDefender (bezpłatny): https://www.bitdefender.com/solutions/free.html
VPN (inna opcja)

Rozważ także użycie wirtualnej sieci prywatnej. Aby znaleźć odpowiednią sieć VPN, zapoznaj się z naszą najlepszą tabelą VPN lub przeglądaj bezpłatne sieci VPN.

4. Skonfiguruj osobne konta dla swoich dzieci na komputerach

Jeśli dzielisz urządzenie z dziećmi, rozważ założenie osobnego konta lub kont. Każde konto będzie miało własny ekran główny oraz, w zależności od urządzenia i platformy, inny wybór funkcji, aplikacji i uprawnień.

Pomaga to chronić własne dane lub rekomendacje wideo. Pozwala także skonfigurować niestandardowe ustawienia bezpieczeństwa i prywatności dla każdego dziecka.

Na komputerach z systemem Windows możesz skonfigurować nowe konto użytkownika dla swoich dzieci. Przejdź do ustawień > Konta > Dodaj członka rodziny > Dodaj dziecko.

Konto Windows 10 Kids

Możesz zablokować określone aplikacje, gry lub strony internetowe lub ustawić limity czasu na ekranie. Odwiedź https://account.microsoft.com/family, aby uzyskać więcej informacji.

Na komputerach Apple, możesz skonfigurować kontrolę rodzicielską dla niektórych kont użytkowników. Pozwala to ograniczyć dostęp do witryn dla dorosłych. Dowiedz się więcej tutaj: https://support.apple.com/en-us/HT201813

5. Skonfiguruj osobne konta dla swoich dzieci na urządzeniach mobilnych

Kontrola rodzicielska AndroidaTablety i smartfony umożliwiają także korzystanie z wielu kont użytkowników na tym samym urządzeniu.

Na tabletach z Androidem możesz utworzyć konto z ograniczeniami dla swojego dziecka, z ograniczeniami, z których aplikacji mogą korzystać.

Na telefonach z Androidem możesz utworzyć nowe konto użytkownika dla swojego dziecka. Jednak jedynym obecnie dostępnym ograniczeniem konta jest wyłączenie możliwości wykonywania połączeń telefonicznych i wysyłania wiadomości tekstowych.

To powiedziawszy, możesz ograniczyć ich konto Google Play. Iść do Ustawienia > Kontrola rodzicielska i włącz je. Będziesz mógł ustawić określone ograniczenia zawartości dla aplikacji i gier, filmów, telewizji, książek i muzyki.

Po stronie Apple, iPhone'y i iPady mają kontrolę aplikacji i funkcji, treści i ustawień prywatnych. Uruchom aplikację Ustawienia i przejdź do Generał > Ograniczenia i dotknij „Włącz ograniczenia”.

6. Zabezpiecz swoje systemy gier

Nie zapominaj, że twoja konsola do gier jest obecnie także urządzeniem internetowym. Dzieci mogą pobierać gry i robić zakupy w grze, a nawet surfować po Internecie.

Większość urządzeń ma funkcje, które pozwalają:

 • Ogranicz rodzaj treści, które mogą uzyskać Twoje dzieci
 • Ogranicz zakupy i…
 • … Ogranicz lub wyłącz przeglądanie Internetu.

7. Rozważ użycie bezpiecznych dla dzieci przeglądarek i wyszukiwarek

Aby zwiększyć kontrolę, możesz zainstalować bezpieczną dla dzieci przeglądarkę internetową, z której będą korzystać dzieci.

Zoodles oferuje na przykład środowisko bezpieczne dla dzieci. Dostępna jest darmowa wersja na komputery PC i Mac z systemem Windows oraz tablety i smartfony z systemem Android i iOS. Wersja premium, która kosztuje 8 USD miesięcznie, obejmuje blokowanie reklam, ograniczenia czasowe i inne funkcje.

Inną alternatywną bezpieczną dla dzieci przeglądarką jest Maxthon, a przeglądarki, których używasz teraz, będą miały wbudowane narzędzia.

Jeśli korzystasz z przeglądarki Chrome, możesz skonfigurować „profil nadzorowany”. Spowoduje to zablokowanie jednoznacznych wyników wyszukiwania, pokazanie stron internetowych odwiedzanych przez dzieci, a nawet ograniczenie witryn, do których mogą przejść. Ograniczenia działają na dwa sposoby:

 1. Możesz mieć listę zatwierdzonych stron internetowych, a Twoje dzieci będą mogły odwiedzać tylko te strony.
 2. LUB - możesz wstępnie zablokować listę stron internetowych, a twoje dzieci mogą odwiedzić dowolną stronę oprócz tych na liście zabronionych.

Więcej informacji tutaj: https://support.google.com/chrome/answer/3463947/?hl=pl

Sprawdź także te wyszukiwarki bezpieczne dla dzieci:

 • Bezpieczne wyszukiwanie dzieci: http://www.safesearchkids.com/
 • KidRex: http://www.kidrex.org/
 • Kiddle: http://www.kiddle.co/
 • Kidtopia: http://www.kidtopia.info/

8. Zablokuj aplikacje dla najmłodszych dzieci

Jeśli chcesz pozwolić dziecku bawić się telefonem na tylnym siedzeniu samochodu, nie martwiąc się o to, że zepsuje go lub surfuje po Internecie w poszukiwaniu przerażających treści, zrób to: otwórz aplikację dla dziecka, a następnie skonfiguruj ją tak, aby nie można wyjść z aplikacji.

W telefonach z Androidem 5 i nowszym nazywa się to „przypinaniem ekranu”.

Najpierw przejdź do Ustawienia > Bezpieczeństwo > Przypinanie ekranu i włącz go, a także włącz „Zapytaj o PIN przed odpięciem”.

Następnie załaduj aplikację, naciśnij przycisk przeglądu - mały kwadrat w prawym dolnym rogu - i szybko przesuwaj w górę, aż zobaczysz ikonę pinezki w prawym dolnym rogu. Teraz Twoje dziecko będzie potrzebowało Twojego kodu PIN, aby przełączać aplikacje.

Przypinanie ekranu na Androidzie

W telefonach iPhone i iPadach jest to nazywane „dostępem z przewodnikiem”.

Najpierw przejdź do Ustawienia > Generał > Dostępność > Dostęp z przewodnikiem skonfigurować dostęp z przewodnikiem. Następnie, gdy jesteś w aplikacji, którą chcesz zablokować, kliknij trzykrotnie przycisk strony głównej, aby wyświetlić ustawienia dostępu z przewodnikiem. Możesz wyłączyć dostęp z przewodnikiem za pomocą kodu PIN lub poprzez skonfigurowanie go do pracy z Twoim Touch ID poprzez Ustawienia > Generał > Dostępność > Dostęp z przewodnikiem > Ustawienia kodu dostępu.

9. Użyj aplikacji, która ogranicza czas spędzany przez Twoje dziecko w Internecie

Według Pew Research Institute 50 procent rodziców używa narzędzi kontroli rodzicielskiej do blokowania, monitorowania lub filtrowania aktywności swoich dzieci w Internecie.

Aplikacja ScreenTime jest dostępna na urządzenia Apple, Android i Amazon. Aplikacja jest bezpłatna dla jednego dziecka i obejmuje możliwość zdalnego monitorowania urządzenia oraz przeglądania sieci i historii wyszukiwania Twojego dziecka. Wersja premium za 4 USD miesięcznie dodaje dzienny limit czasu, możliwość blokowania aplikacji i blokowania korzystania z urządzenia w godzinach szkolnych lub po spaniu.

Alternatywne aplikacje:

 • MMGuardian: http://www.mmguardian.com/
 • Mobilny Strażnik: https://www.mobileguardian.com/
 • Net Nanny: https://www.netnanny.com/
 • TeenSafe: https://www.teensafe.com/
 • Rodzina Verizon Baza: https://www.verizonwireless.com/support/verizon-familybase-and-usage-controls/
 • Rodzina Norton: https://family.norton.com
 • Mobicip: http://www.mobicip.com/

Istnieje również kilka aplikacji typu James Bond. Umożliwi to śledzenie lokalizacji dziecka, czytanie jego e-maili i wiadomości tekstowych oraz szpiegowanie ich Snapchatów i innych komunikatów.

Uważaj na to. Czy chcesz stracić zaufanie dziecka? Zadaj sobie pytanie, czy chcesz zaangażować się w wojnę cybernetyczną z nastolatkiem, który mógłby się do nich eskalować za pomocą aplikacji antyszpiegowskich i telefonów nagrywających.

10. Upewnij się, że twoje dzieci korzystają tylko z bezpiecznych pokojów czatu

Niektóre platformy przyjazne dzieciom oferują pokoje rozmów, w których dzieci mogą rozmawiać z innymi dziećmi. Najpierw sprawdź strony, aby upewnić się, że ktoś monitoruje pokoje czatu.

Naucz dzieci, aby nie udostępniały swoich prawdziwych tożsamości na takich platformach, ale zamiast tego używały anonimowych nazw ekranowych.

Naucz, wychowuj i rozmawiaj ze swoimi dziećmi

11. Naucz swoje dzieci, aby nie odpowiadały na wiadomości od nieznajomych

Jeśli otrzymają wiadomość tekstową, wiadomość błyskawiczną, wiadomość e-mail lub wiadomość społecznościową od osoby, której nie znają, muszą ją natychmiast usunąć.

Upewnij się, że wiedzą, aby go nie otwierać, nie odpowiadać i oczywiście nie klikać żadnych linków ani załączników.

Gdyby te dziewczyny z Pretty Little Liars zastosowały się do tej rady, serial skończyłby się po jednym odcinku.

12. Poinformuj swoje dzieci o ryzyku „seksu”

W ubiegłym roku w raporcie dla Kongresu USA Departament Sprawiedliwości ujawnił, że największym rosnącym zagrożeniem dla dzieci jest coś, co nazywa się „seksem”.

Wystarczająco źle, gdy nieletni wysyłają swoje nagie zdjęcia do chłopaków lub dziewczyn, a następnie te zdjęcia są dystrybuowane do innych.

Oprócz szkód psychicznych, dzieci, które zarówno wysyłają, jak i przyjmują „sekty”, łamią prawo. Coś, co może skutkować ściganiem, a nawet rejestracją jako przestępca seksualny.

I robi się coraz gorzej.

Według FBI „sekstorciści” popierają pro, a każdy z przestępców atakuje setki dzieci. Udają, że są w tym samym wieku co ich ofiary. Następnie oszukują ich lub zmuszają do produkowania dziecięcej pornografii. Sprawiają, że rekrutują przyjaciół i rodzeństwo.

W przeglądzie czterdziestu trzech takich przypadków FBI odkryło, że dwie ofiary popełniły samobójstwo, a dziesięć innych próbowało się zabić. Ofiary również obniżają swoje oceny, porzucają szkołę, wpadają w depresję, angażują się w cięcia i inne rodzaje samookaleczeń.

Narodowe Centrum ds. Zaginionych i Wykorzystywanych Dzieci twierdzi, że w pierwszych miesiącach 2016 r. Odnotowano wzrost o 150 procent. W porównaniu z tym samym okresem 2014 r.. 

Centrum poinformowało, że w 4 procentach zgłoszeń o seks-dzieciach dochodziło do samookaleczeń, groziło samobójstwem lub próbowało samobójstwa w wyniku wiktymizacji..

13. Ostrzeż swoje dzieci przed udostępnianiem plików

Przesyłanie nielegalnych plików jest oczywiście nielegalne!

Podobnie jest z pobieraniem - choć obecnie wydaje się, że coraz mniej firm medialnych ściga dzieci. Chociaż pobieranie nielegalnych plików niesie również inne ryzyko, takie jak wirusy.

Na szczęście istnieje obecnie wiele bezpłatnych i tanich usług, w których dzieci i nastolatki mogą uzyskać filmy i muzykę.

14. Ostrzeż swoje dzieci przed sondażami i ankietami online

Istnieje wiele zabawnych, nieszkodliwych ankiet, takich jak ta, która mówi ci, jakim jesteś pudlem. Ale wiele osób prosi o zbyt wiele danych osobowych i może wylądować na listach e-mail spamerów lub otworzyć je na kradzież tożsamości.

Wiele osób dorosłych ma osobne konto e-mail, na które muszą podać adres e-mail, aby się zarejestrować. Jeśli Twoje dziecko ma uzasadniony powód do wypełnienia kwestionariuszy wymagających adresu e-mail, rozważ pomoc w założeniu drugiego własnego konta e-mail.

15. Ostrzeż swoje dzieci przed zbytnim zbliżaniem się do obcych

Gdy spotykasz się z kimś po raz pierwszy po, powiedzmy, komunikowaniu się z nim za pośrednictwem internetowej aplikacji randkowej, wiesz, że możesz ustawić spotkanie w miejscu publicznym, takim jak kawiarnia, i powiadomić znajomych, gdzie jesteś.

To zdrowy rozsądek.

Ale dzieciom i nastolatkom często brakuje tego podstawowego zdrowego rozsądku - lub mogą zostać oszukani w utrzymywaniu poufności swoich relacji online.

Oczywiście, drapieżniki mogą również komunikować się z potencjalnymi celami tradycyjną pocztą lub spotkać je na przystankach autobusowych. Ale Internet pozwala im na dużą skalę zwiększać działalność.

Atakujący mogą wykorzystywać relacje online, aby zwabić dzieci, aby spotkały się z nimi osobiście. Lub częściej będą próbować nakłonić dzieci do robienia niepotrzebnych zakupów lub udostępniania informacji, zdjęć lub filmów.

Poznaj znajomych swoich dzieci online. Podobnie jak w przypadku znajomych offline, potwierdź swoją tożsamość i porozmawiaj z rodzicami tych dzieci. Upewnij się, że te „dzieci” są w rzeczywistości dziećmi.

16. Pomóż swoim dzieciom radzić sobie z cybernękaniem

Cybernękanie dotyczy nawet 15 procent dzieci, wynika z raportu opublikowanego w ubiegłym roku przez National Academies of Sciences, Engineering i Medicine.

Stawki są jeszcze wyższe w przypadku dzieci z nadwagą, niepełnosprawnych, osób LGBT lub członków mniejszości.

Ofiary mają problemy fizyczne, takie jak spanie, rozstrój żołądka i bóle głowy, a także skutki psychologiczne, takie jak depresja, lęk oraz spożywanie alkoholu i narkotyków.

Poinformuj dzieci, że mogą zwrócić się o pomoc i dowiedzieć się, jakie zasoby są dostępne w lokalnych szkołach.

Powinieneś zapisać wiadomości i inne dowody cybernękania. W pierwszej kolejności zgłoś prześladowcę na danej platformie mediów społecznościowych. Następnie do dostawcy usług telefonicznych lub internetowych, a także do szkoły lub lokalnych organów ścigania. I zablokuj tyranę w mediach społecznościowych, telefonie lub kontach e-mail Twojego dziecka.

Więcej informacji tutaj:

 • StopBullying.org: https://www.stopbullying.gov/cyberbullying/
 • KidsHealth: http://kidshealth.org/en/parents/cyberbullying.html
 • Liga Przeciwko Zniesławieniu: http://www.adl.org/education-outreach/bullying-cyberbullying/
 • Centrum badań nad cyberprzemocą: http://cyberbullying.org/
 • Common Sense Media: https://www.commonsensemedia.org/cyberbullying
 • Połącz bezpiecznie: http://www.connectsafely.org/tips-to-help-stop-cyberbullying/
 • Usuń cyberprzemoc: http://endcyberbullying.net/what-to-do-if-youre-a-victim/
 • NoBullying.com: https://nobullying.com/

17. Daj dobry przykład

Ile zdjęć dzieci i zdjęć z wakacji opublikowałeś online? Przed pouczeniem dzieci o tym, jak zachować bezpieczeństwo, upewnij się, że jesteś dobrym modelem. Dowiedz się o ustawieniach prywatności w najczęściej używanych aplikacjach społecznościowych, a następnie sprawdź, czy nie udostępniasz prywatnych, osobistych chwil z całym Internetem.

I nie prowadź samochodu, pisząc SMS-y lub rozmawiając przez telefon. Poczekaj, aż wszyscy będziemy mieli te samobieżne samochody, które nam obiecano, i wtedy wyślij SMS-a.

18. Ustal zasady dotyczące tego, co Twoje dzieci mogą udostępniać online

Jako osoba dorosła wiesz, jak zachować ostrożność, jakie informacje publikujesz w Internecie. Wiesz, aby nie udostępniać informacji finansowych lub numerów ubezpieczenia społecznego nieznajomym.

Upewnij się, że twoje dzieci znają zasady i rozumieją ich przyczyny. Nawet pozornie nieszkodliwe informacje, takie jak zdjęcia z wakacji, mogą informować przestępców o pustym domu.

Niektóre informacje, takie jak śmieszne zdjęcie twojego kota na śniegu, można bezpiecznie udostępnić wszystkim. Inne rzeczy, takie jak plany wakacyjne, można udostępniać rodzinie i bliskim znajomym. A niektóre rzeczy najlepiej nie są w ogóle udostępniane online.

Zalecany wiek dzieci do posiadania własnego konta w mediach społecznościowych to 13 lat.

Family Online Safety Institute ma przykładową umowę bezpieczeństwa online dla rodziny tutaj: https://www.fosi.org/good-digital-parenting/family-online-safety-contract/

19. Dodaj swoje dzieci jako „Przyjaciela”

Jeśli Twoje dzieci mają własne konta na Twitterze, Facebooku, Google Plus, Instagramie, Snapchacie lub innych stronach mediów społecznościowych, obserwuj je lub zaprzyjaźnij się z nimi.

Nie pozwól swoim dzieciom powiedzieć, że inni rodzice tego nie robią. Według Pew Research Center 83 procent rodziców przyjaźni się z nastoletnim dzieckiem na Facebooku.

Zobaczysz, czy publikują nieodpowiednie rzeczy w Internecie, i możesz wkroczyć, zanim problemy się nasilą.

To nie jest niezawodne. Istnieją sposoby, aby dzieci mogły ukryć swoją komunikację przed tobą. A jeśli jesteś zbyt ciężki w monitorowaniu, może to spowodować, że twoje dzieci będą bardziej skryte.

20. Ustaw limity czasu, jaki twoje dzieci mogą spędzić online

Według najnowszej ankiety krajowej, nastolatki spędzają średnio sześć godzin dziennie na swoich urządzeniach, co nie obejmuje czasu przeznaczonego na szkołę i pracę domową. A nastolatki spędzają niesamowite dziewięć godzin dziennie, wpatrując się w swoje ekrany..

Pewnie, niektóre z nich słuchają Spotify podczas ćwiczeń. Ale większość czasu spędza na oglądaniu filmów, graniu w gry i korzystaniu z mediów społecznościowych.

Amerykańska Akademia Pediatryczna zalecała, aby dzieci poniżej drugiego roku życia nie miały wcale czasu na ekranie, z konserwatywnymi ograniczeniami dotyczącymi czasu ekranu dla starszych dzieci. Pod koniec 2016 r. Organizacja ponownie oceniła bieżące badania i poluzowała swoje zalecenia. Sugerują teraz, że część czasu na ekranie, rozmowy wideo z krewnymi i aplikacje edukacyjne mogą być cenne nawet dla najmłodszych dzieci.

Teraz organizacja sugeruje, aby rodziny stworzyły Family Media Plan.

Zalecają również, aby rodzice:

 • Ogranicz korzystanie z ekranów podczas posiłków i na godzinę przed snem.
 • Ogranicz pokusę dziecka, by sprawdzać urządzenia o każdej porze nocy, nie ładując ich przez noc w swoich pokojach.

21. Dodatkowe zasoby

Sprawy internetowe: Materiały dla rodziców, którzy chcą zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie, z przewodnikami dla poszczególnych grup wiekowych, darmowymi aplikacjami i listami kontrolnymi bezpieczeństwa urządzeń. https://www.internetmatters.org/

Family Online Safety Institute: Poradniki dla rodziców i aktualności oraz raporty na temat bezpieczeństwa w Internecie. https://www.fosi.org/

Bezpieczny, inteligentny & Społeczny: Przewodniki szkoleniowe w mediach społecznościowych i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa dla rodziców i nauczycieli. https://safesmartsocial.com/

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me