Recenzja OpenVPN – Co to jest i jak działa?

Logo protokołu OpenVPN

OpenVPN to szybki, bezpieczny protokół szyfrowania wirtualnej sieci prywatnej SSL typu open source.

Brzmi jak bełkot? Masz szczęście!

W tym 6-minutowym artykule omawiamy żargon i wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o OpenVPN.

Co to jest, kto go używa (kto nie) i dlaczego.

Dajemy Ci również wgląd w niektóre nadchodzące konkurencyjne protokoły VPN, które mają zdetronizować OpenVPN!

Niezależnie od tego, czy próbujesz porównać OpenVPN z IPsec lub PPTP, czy po prostu chcesz skonfigurować swoją usługę VPN z najlepszym protokołem do odblokowywania treści ograniczonych geograficznie, mamy Twoje wsparcie.

Szybka instalacja & konfiguracja aplikacji + zgodność z systemami Windows, Mac, iOS, Android, a nawet Linux oznacza, że ​​Ty również możesz łatwo skorzystać z OpenVPN.

Czy masz dość niewiarygodnych, wolnych wolnych VPN? Masz dość pozornie połowy świata spoglądającego przez ramię?

Czytaj!

Co to jest OpenVPN

Jeśli VPN to sieć ukrytych tuneli, to OpenVPN to sam tunel! Tworzy tunel między oprogramowaniem VPN a serwerem VPN.

Po raz pierwszy opracowany przez Jamesa Yonana w 2002 roku, OpenVPN jest protokołem szyfrującym tunelowanie VPN. Ułatwia bezpieczną transmisję cennych danych za pomocą 256-bitowego szyfrowania OpenSSL.

To szyfrowanie na poziomie wojskowym!

OpenVPN używa do tego jednego z dwóch protokołów: TCP i UDP.

TCP (protokół kontroli transmisji)
TCP jest jednym z najczęściej używanych protokołów w Internecie. Służy do zagwarantowania prawidłowego odbioru wszystkich przesyłanych danych. Jako protokół zorientowany na komputer, TCP wykonuje kontrole w celu weryfikacji transmisji danych. Za każdym razem, gdy bity danych są przesyłane przez TCP, nadawca oczekuje potwierdzenia od odbiorcy przed wysłaniem kolejnych.

UDP (User Datagram Protocol)
UDP, protokół „odpal i zapomnij” jest znacznie szybszy, kosztem niezawodności (nie przeprowadza się kontroli potwierdzających). Większość dostawców VPN wybiera domyślnie konfigurację OpenVPN przez UDP. Jeśli UDP nie powiedzie się, OpenVPN automatycznie przełącza się na TCP w celu przywrócenia bezpiecznego połączenia.

OpenVPN następnie używa protokołu uzgadniania SSL / TLS do wymiany kluczy. Klucze są tym, co w przenośni blokuje dane przed osobami trzecimi i szpiegującymi oczami. Tylko urządzenia z dwoma kluczami są w stanie odblokować 256-bitowe zaszyfrowane dane. Ten protokół nie może odczytywać ani modyfikować danych, służy tylko do jego zablokowania i wymiany kluczy między urządzeniem a serwerem VPN.

Innymi słowy, oto co może zapewnić OpenVPN:

 • tuneluj dowolną podsieć IP lub wirtualny adapter Ethernet przez pojedynczy port UDP lub TCP
 • użyj wszystkich funkcji szyfrowania, uwierzytelniania i certyfikacji biblioteki OpenSSL, aby chronić prywatny ruch sieciowy podczas przesyłania przez Internet
 • użyj dowolnego szyfru, rozmiaru klucza lub skrótu HMAC (do sprawdzania integralności datagramów) obsługiwanych przez bibliotekę OpenSSL
 • używaj kluczy statycznych, współdzielonych lub dynamicznej wymiany kluczy opartej na TLS

Podsumowując, OpenVPN to oprogramowanie, które przesyła dane przez UDP lub TCP, jednocześnie szyfrując je za pomocą 256-bitowego kodu biblioteki OpenSSL & za pomocą wymiany kluczy SSL / TSL.

Należy pamiętać, że OpenVPN nie jest samodzielnym dostawcą VPN, to tylko protokół. Nadal potrzebujesz dostępu do dowolnego urządzenia lub serwera, z którym próbujesz się połączyć. Większość z nas nie ma serwerów w 100 krajach, dlatego płacimy dostawcy VPN prawo do korzystania z ich.

Dlaczego VPN korzysta z OpenVPN?

Ponad 90% dostawców VPN domyślnie korzysta z OpenVPN. Przy dostępnych pół tuzina innych protokołów jest to mocny znak.

Co sprawia, że ​​OpenVPN jest tak popularny?

OpenVPN Best VPN Protocol

Szybka odpowiedź:

 • Bardzo bezpieczne; Nigdy nie został zhakowany
 • Bardzo stabilny; Spadki połączeń są bardzo rzadkie
 • Szybki; Choć nie najszybszy, spadek prędkości jest tylko nieznacznie zauważalny
 • Zgodny; Silne wsparcie pulpitu, działa na wszystkich mobilnych systemach operacyjnych

Oto kilka usług VPN, o których słyszałeś, że używają OpenVPN jako domyślnego protokołu szyfrowania:

 • NordVPN
 • SurfShark
 • ExpressVPN
 • Idealna prywatność
 • IPVanish
 • Mullvad
 • CyberGhost
 • Strefa zaufania
 • ibVPN
 • PIA

Ale nie wszyscy dostawcy. Niektórzy wolą korzystać z własnych, zastrzeżonych protokołów szyfrowania.

Zdecydowanie zalecamy, aby nie korzystać z usług VPN korzystających z własnego zastrzeżonego protokołu szyfrowania o zamkniętym źródle i nie zezwalających na przełączanie się na korzystanie z OpenVPN.

Zastrzeżone to ostatnie słowo, które chcesz przeczytać w kontekście prywatności i bezpieczeństwa online. Wszystko, co zastrzeżone, jest tajne. Cokolwiek tajnego, brakuje nadzoru.

Jeśli dostawca VPN nie oferuje ci dostępu do wyłączenia z własnego zastrzeżonego protokołu, oznacza to, że robi coś, o czym nie chcesz, abyś wiedział.

Wszystkie poniższe sieci VPN, przypadkowo, uzyskały bardzo niskie wyniki w naszych ogólnych najlepszych rankingach VPN. Nie zalecamy żadnego z nich.

 • Hotspot Shield
 • HolaVPN
 • Psiphon
 • Hoxx VPN
 • Przeglądaj VPN

Jak skonfigurować i korzystać z OpenVPN

Masz trzy opcje, jeśli wybrałeś najpopularniejszy protokół VPN.

Połącz się automatycznie z OpenVPN

Jest to najłatwiejsza i zalecana metoda korzystania z OpenVPN.

Możesz pobrać aplikację utworzoną przez dostawcę VPN dla Twojego urządzenia (Windows, iOS, Linux itp.) I pozwolić, aby ich oprogramowanie wykonało wszystkie niezbędne konfiguracje.

Jeśli wybrałeś jedną z naszych najlepszych ofert, twoje połączenie VPN zostanie domyślnie ustanowione przez OpenVPN.

Dzięki NordVPN, naszemu ulubionemu usługodawcy, łączenie się przez OpenVPN jest tak szybkie, jak zainstalowanie aplikacji i kliknięcie kraju, z którym chcesz się połączyć.

NordVPN Automatyczne połączenie OpenVPN

Połącz się ręcznie z OpenVPN

Zdecydowanie zalecamy korzystanie z oprogramowania dostawcy VPN w celu automatycznego łączenia. Nawiązanie połączenia ręcznego jest znacznie wolniejsze i nie przynosi żadnych korzyści.

W przypadku konfiguracji ręcznej po prostu wykonujesz te same czynności ręcznie. Minusem jest to, że musisz je powtarzać za każdym razem, gdy chcesz zmienić serwery lub połączyć się ponownie.

Jeśli musisz połączyć się ręcznie, zalecamy skorzystanie z samouczka konfiguracji przez swojego dostawcę VPN.

Sprawdź samouczek ręcznego połączenia NordVPN z Windows 10 OpenVPN. Jak szybko się przekonasz, proces ten jest o wiele bardziej skomplikowany niż pozwolenie, aby jego oprogramowanie poradziło sobie z tym za Ciebie.

Połącz się z OpenVPN ręcznie (bez dostawcy VPN)

Trzecią i ostatnią opcją jest ustanowienie ręcznego połączenia między dwoma posiadanymi urządzeniami lub serwerami. Jeśli zdecydujesz się nie płacić za dostawcę VPN, musisz wykonać te czynności.

 • Samouczek konfiguracji ręcznej OpenVPN

Pamiętaj, że musisz mieć doświadczenie w pracy w sieci i wiedzieć, co robisz. Jest to skierowane tylko do profesjonalistów.

OpenVPN Manualne kroki konfiguracji VPN

Jeśli chcesz po prostu oglądać Netflix w spokoju, odblokuj niektóre strony mediów lub zwiększ swoją prywatność; to nie jest dla ciebie.

Alternatywy OpenVPN

Jeśli chcesz uzyskać szczegółowe zestawienie najważniejszych obecnie używanych protokołów VPN, przejdź do naszego obszernego artykułu na temat najczęściej używanych protokołów VPN.

Oto ich krótki przegląd i porównanie:

OpenVPN PPTP L2TP / IPsec SoftEther WireGuard SSTP IKEv2 / IPSec
Szyfrowanie 160-bitowy, 256-bitowy 128-bit 256-bit 256-bit ChaCha20 256-bit 256-bit
Bezpieczeństwo Bardzo wysoko Słaby Wysokie bezpieczeństwo (może być osłabione przez NSA) Wysoki Wysoki Wysoki Wysoki
Prędkość Szybki Szybka, ze względu na niskie szyfrowanie Średni, z powodu podwójnego kapsułkowania Bardzo szybki Szybki Szybki Bardzo szybki
Stabilność Bardzo stabilny Bardzo stabilny Stabilny Bardzo stabilny Jeszcze nie stabilny Bardzo stabilny Bardzo stabilny
Zgodność Silna obsługa komputerów stacjonarnych, ale mobilność można poprawić. Wymaga oprogramowania innej firmy. Silna obsługa pulpitu Windows. Obsługa wielu urządzeń i platform. Obsługa wielu systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych. Brak obsługi natywnego systemu operacyjnego. Linux, budowany dla innych platform i systemów operacyjnych. Platforma Windows, ale działa na innych dystrybucjach Linuksa. Ograniczona obsługa platform poza Windows i Blackberry
Ostatnie słowo Najbardziej zalecany wybór. Szybko i bezpiecznie. Natywny w systemie Windows. Słabe bezpieczeństwo. Przydatne w przypadku treści z ograniczeniami geograficznymi. Wszechstronny i bezpieczny. Przyzwoita alternatywa dla OpenVPN. Nadchodzące i nadchodzące. Elastyczny, szybki i bezpieczny. Świetna alternatywa dla OpenVPN. Obiecuje być szybki i wydajny. Wciąż w fazie rozwoju. Szybsza i bezpieczniejsza alternatywa dla PPTP i L2TP. Bezpieczny, stabilny i mobilny.

Żywe alternatywy dla OpenVPN to SoftEther, WireGuard i L2TP / IPsec.

1) SoftEther VPN Protocol

Logo protokołu VPN Softhether

SoftEther, opracowany przez Daiyuu Noboriego na potrzeby pracy magisterskiej, jest bezpłatnym protokołem VPN typu open source i oprogramowaniem VPN. Protokół jest bardzo bezpieczny, a oprogramowanie VPN umożliwia korzystanie ze wszystkich głównych protokołów VPN (SoftEther, OpenVPN, L2TP / IpSec itp.).

Jest kompatybilny z wieloma systemami operacyjnymi, ale co ważniejsze, SoftEther oferuje dużą ochronę i, według twórcy, osiąga prędkości 13 razy wyższe niż OpenVPN.

Po ośmiu latach rozwoju SoftEther został wydany w 2014 roku. Jest dość nowy i zielony. Co więcej, jego implementacja nie jest tak szybka i prosta jak OpenVPN. Z tego powodu szerokie zastosowanie zostało wstrzymane, a większość dostawców VPN nie obsługuje jeszcze SoftEther.

Spodziewamy się, że coraz więcej dostawców zacznie wdrażać SoftEther w najbliższej przyszłości.

Dowiedz się więcej o SoftEther.

2) Protokół VPN WireGuard

Logo protokołu VPN Wireguard

Wireguard to innowacyjne, bezpłatne oprogramowanie typu open source i protokół VPN.

Spośród trzech alternatyw, Wireguard jest zasadniczo najbardziej imponujący, prawdopodobnie nie otworzy OpenVPN w nadchodzących latach.

Oficjalnie wydany w 2018 roku, WireGuard otrzymał pochwały i zyskał dużą uwagę w społeczności VPN.

Pod względem bezpieczeństwa rywalizuje z OpenVPN i Softether. Jeśli chodzi o szybkość, przewyższa oba.

Wireguard ma być najprostszym, a jednocześnie najbardziej wydajnym protokołem VPN.

Jedynym minusem jest to, że wciąż jest w fazie intensywnego rozwoju, prawdopodobnie na razie tak pozostanie.

Niestety oznacza to, że żaden dostawca VPN nie ryzykuje przyjęcia na tym etapie. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co przyniesie WireGuard!

Dowiedz się więcej o Wireguard.

3) Protokół VPN L2TP / IPsec

L2TP (Layer 2 Tunneling Protocol) to protokół VPN, który nie ma wystarczająco silnego szyfrowania do samodzielnego użytku. Z tego powodu jest on powiązany z IPsec.

IPsec (Internet Protocol Security) to elastyczny i bezpieczny protokół typu end-to-end.

W połączeniu te dwa protokoły ustanawiają bezpieczne połączenia. Minusem jest to, że L2TP czasami ma problemy z zaporami ogniowymi, ponieważ wykorzystuje port, który zapory ogniowe mogą łatwo blokować.

Ponadto niektóre raporty sugerują, że NSA była w stanie osłabić ten pakiet protokołów. Z tego powodu zaleca się korzystanie z niego w celu anonimowego przeglądania Internetu.

Na przykład nie będziesz używać L2TP / IPsec do przesyłania niezwykle ważnych danych finansowych firmy.

Czy OpenVPN jest najlepszym protokołem VPN?

Jack wszystkich zawodów, mistrz jeden; bezpieczeństwo.

SoftEther będzie znacznie szybszy. Wireguard jeszcze szybszy, ale także prostszy, szczuplejszy i bardziej użyteczny.

W końcu żaden inny protokół VPN nie był w użyciu od 18 lat, analizowany przez programistów na całym świecie, odbijających tysiące prób infiltracji przez hakerów i agencje rządowe.

Czy OpenVPN jest w drodze do wyjścia? Wróćmy za pięć lat. Na razie OpenVPN pozostanie.

Udaj się do NordVPN lub wybierz jedną z najlepszych sieci VPN i sprawdź moc OpenVPN.

Jesteśmy przekonani, że polecamy ten protokół wszystkim użytkownikom VPN. W momencie, który się zmieni, damy Ci znać.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me